Pijąc kawę z ekspresu kapsułkowego często zapominamy o odpadach jakie zostają po jego każdorazowym użyciu. Nespresso ponosi odpowiedzialność za to co tworzy względem siebie, nas jak i środowiska, dlatego od 1991 roku inwestuje w dedykowany system recyklingu dążąc do zrównoważonego rozwoju i stuprocentowego recyklingu kapsułek.

Na czym polega recykling kapsułek?

Wszystko zaczyna się od materiału z którego kapsułka jest zrobiona. Aluminium występuje w przyrodzie, więc jego zaletą jest możliwość odnawialności i poddawania nieustającemu procesowi recyklingu. Oznacza to, że zużyte kapsułki Nespresso mogą stać się nowymi przedmiotami aluminiowymi, odradzając się wielokrotnie w procesie przetwarzania w postaci biżuterii, długopisu, a nawet ramy roweru.

Badania Nespresso z korzyścią dla całego świata

Recykling aluminiowych kapsułek jest istotnym elementem działań dotyczących ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju. Tym bardziej, że zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej kapsułki porcjowanej kawy nie są klasyfikowane jako opakowania przez co rządy poszczególnych państw nie mają obowiązku czy chęci poddawać ich recyklingowi. Dlatego też w 1991 roku w Szwajcarii Nespresso podjęło decyzję o uruchomieniu pierwszego i jedynego w swoim rodzaju systemu recyklingu kapsułek. Od tego momentu we współpracy ze światowymi partnerami marka poszukuje odpowiednich rozwiązań koncentrujących się na wygodzie konsumentów, wydajności środowiskowej oraz modernizacji istniejącej już lokalnej infrastruktury. Dzięki działaniom Nespresso możemy pozbyć się tych wszechobecnych odpadów. Program systemu recyklingu Nespresso funkcjonuje obecnie w trzydziestu dziewięciu państwach, wśród nich jest Polska. Obecnie marka jest w stanie odzyskać 80% wszystkich sprzedanych kapsułek. Aby procent wzrósł potrzebna jest nasza pomoc.

Wystarczy, że po wypiciu kawy zamiast wyrzucać zużyte kapsułki do tradycyjnego kosza, skorzystamy z programu recyklingu Nespresso. Trzysta sześćdziesiąt pięć przetworzonych kapsułek daje około 28 dag aluminium, z których można wykonać jedną ramę roweru. W tym roku Nespresso ponownie nawiązało współpracę z kultową szwajcarską marką CARAN D’ACHE, która zaprojektowała unikalny długopis z przetworzonych kapsułek Nespresso. W ramach globalnych zobowiązań do 2020 roku, czyli recyklingu 100% aluminium, Nespresso rozpoczyna też przetwarzanie zużytych kapsułek na nowe kapsułki.

Ty też masz wpływ na środowisko – jak oddać kapsułki ?

Jeśli po wypiciu kawy zastanawiasz się, co zrobić ze zużytą kapsułką Nespresso, wrzuć ją do dedykowanej torby Nespresso. Kiedy torba będzie już pełna, zanieś zużyte kapsułki do jednego z butików Nespresso lub przekaż kurierowi podczas odbioru swojego zamówienia złożonego w sklepie on-line. Każda odzyskana kapsułka może odrodzić się jako przedmiot codziennego użytku.