Amerykanie zwrócili na nią uwagę po słynnym nagraniu, na którym podchodzi do męża, Joe Bidena, w trakcie jego wywiadu z dziennikarzami i każe cofnąć się mu na bezpieczną odległość. Nie zważając na nagrywające ją kamery i tłum ludzi, po prostu podeszła do ukochanego i delikatnie go „przestawiła”, pokazując, że w obecnej sytuacji zachowanie społecznego dystansu jest najważniejsze. I choć niektórzy śmieją się z jej zachowania, uważając je za upokarzające dla kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych i wskazujące na jego lekkomyślność w czasach pandemii, to właśnie tym podejściem zdobyła serca nie tylko Amerykanów, ale i ludzi na całym świecie. Jill Biden to kobieta, której nie sposób nie polubić.

Jill Biden - pierwsza dama Stanów Zjednoczonych

Jill Biden urodziła się 3 czerwca 1951 w Hammonton (New Jersey, USA) jako Jill Tracy Jacobs. Jej ojciec, Donald pracował w kasie oszczędnościowo-pożyczkowej, matka, Bonny zajmowała się domem. W lutym 1970 roku poślubiła poznanego w szkole Billa Stevensona. Po pięciu latach rozwiedli się.

W 1975 roku, podczas zaaranżowanej przez Franka Bidena (brata Joego) randki w ciemno, poznała Joego Bidena, ówczesnego senatora Stanów Zjednoczonych. Zanim się poznali, Joe Biden przeżył prawdziwe piekło: w tragicznym wypadku stracił żonę i roczną córeczkę, zostając sam z dwoma synami. Mimo żałoby i obowiązków zawodowych nie chciał zaniedbywać swoich dzieci. Z pomocą przychodziła mu jego siostra Valerie. Tamten czas był dla polityka niezwykle trudny i sam przyznaje, że przeszedł długą drogę, aby uporać się z tragedią:

Po wypadku zrozumiałem, że żeby popełnić samobójstwo, wcale nie trzeba być chorym ani słabym. Wystarczy świadomość, że byłeś na szczycie, a potem Cię zepchnięto. I wiesz, że nie masz już nigdy możliwości, aby wrócić.

17 czerwca 1977 roku została żoną Joego Bidena. W 1981 roku na świat przyszła córka pary Ashley Biden.

Jill od początku pokochała synów Joe Bidena i starała się zastąpić im matkę. Chociaż nigdy nie zdecydowała się na adopcję, dzieci szybko zaczęły traktować ją jak mamę.

Mama przysłała nam Ciebie - miał powiedzieć do pierwszej damy starszy z synów Bidena.

Po tym, jak jej mąż w 2008 roku otrzymał nominację Partii Demokratycznej na stanowisko wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, Jill Biden aktywnie włączyła się w kampanię męża. Podczas jej trwania cztery dni w tygodniu prowadziła zajęcia w Delaware Technical Community College, a w weekendy dołączała do męża. W 2008 roku Joe Biden został wiceprezydentem, Jill Biden – drugą damą.

25 kwietnia 2019 roku Joe Biden oficjalnie ogłosił, że będzie się ubiegał o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jill Biden od początku prowadziła kampanię męża, odegrała także kluczową rolę w procesie wyboru Kamali Harris na nominantkę Partii Demokratycznej na stanowisko wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. 

20 stycznia 2021 roku Joe Biden został zaprzysiężony na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych, a tym samym Jill została pierwszą damą. Pierwsza dama od razu głosiła, że w trakcie pełnienia funkcji prezydenta przez męża będzie kontynuować pracę wykładowczyni akademickiej.

Jill Biden - zawód i działalność. Dlaczego nie zrezygnowała z pracy, kiedy mąż został prezydentem?

Jill Biden od zawsze związana była z działalnością charytatywną. Pomagała dzieciom z ubogich rodzin, a także blisko współpracowała z Michelle Obamą. Była inicjatorką Joining Forces, zapewniając pomoc żołnierzom i ich rodzinom. W połowie lat 90. ubiegłego stulecia została prezeską Biden Breast Health Initiative zapewniającej dziewczętom i kobietom profilaktykę i edukację w walce z rakiem piersi. 

Posiada tytuł bachelor’s degree, przyznany przez University of Delaware, magistra, przyznany przez West Chester University, oraz przez Villanova University) i doktora, zdobyty na University of Delaware. Przez trzynaście lat była nauczycielką języka angielskiego. Od 1993 do 2008 roku była wykładowczynią języka angielskiego na Delaware Technical Community College. Od 2009 roku pełni funkcję profesor Northern Virginia Community College, gdzie wciąż pracuje.

Jill Biden - styl. Jak się ubiera żona prezydenta USA?

Zarówno żona prezydenta Bidena, Jill Biden, jak i wiceprezydent Kamala Harris nie rozmawiają z mediami o modzie i swoim stylu. Zespół prasowy pierwszej damy USA oficjalnie nawet oświadczył, że nie będzie komentować ubrań pierwszej damy. Eksperci jej stylizacje określają natomiast jako idealnie dopasowane do pełnionej roli. Zestawy, w których pojawia się pierwsza dama USA przypominają ubrania Amerykanek klasy średniej oraz że ubiera się jak "nauczycielka" (którą zresztą jest). Proste fasony sukienek i spodni, jednolite kolory garsonek, rozpuszczone włosy, czółenka lub szpilki oraz delikatna biżuteria (najczęściej perły). W garderobie Jill Biden dominują kreacje z amerykańskich domów mody, m.in. Oscar de la Renta, Gabriela Hearst, czy Brandon Maxwell. Są to przede wszystkim rodzime marki, których produkcja oparta jest na zrównoważonym rozwoju. 

Jej stylizacja z inauguracji Joe Bidena przeszła już do historii. Podczas uroczystości na Kapitolu Jill Biden postawiła na sukienkę i płaszcz nowojorskiej projektantki, Alexandry O'Neill. Zestaw specjalnie uszyty dla Jill Biden został wykonany z niebieskiego aksamitu, tweedu, jedwabiu i szyfonu, aby symbolizować "zaufanie, pewność siebie i stabilność". Miała to być także oznaka szacunek do tradycji z nutką nowoczesności. 

Jill Biden - Instagram

Żona prezydenta USA jest obecna na Instagramie jako @flotus - First Lady Dr. Jill Biden.

Jill Biden - jak oceniają ją Amerykanie?

Jej opiekuńczość i troska w stosunku do męża, Joe Bidena jest ujmująca. Widok zwyczajnej i zatroskanej o męża kobiety, która nie gra przed kamerami, daje poczucie normalności i rodzinnej atmosfery panującej w relacjach małżonków. Pierwsza sytuacja miała miejsce na lotnisku w Delaware, gdzie prezydent stał naprawdę blisko dziennikarzy, aby móc usłyszeć pytania, zagłuszane przez huk silników. Jill Biden bez wahania podchodzi do męża i prosi go, aby się odsunął od rozmówców. Na kolejnym nagraniu po prostu podchodzi do męża i oddala od dziennikarzy.

Nie boi się uczuć, emocji. Jet normalna. Pokazała to między innymi podczas debaty prezydenckiej, kiedy podeszła do męża, objęła go i pocałowała. Cały czas była przy nim i wspierała go, a on bardzo cenił jej obecność i liczył się z jej zdaniem. Jej ciepło i miłość do męża kontrastuje z chłodną i sztywną relacją łącząca Donalda Trumpa i jego żonę Melanię Trump.

Jill Biden jest uwielbiana, a na Twitterze możemy znaleźć mnóstwo postów i komentarzy pokazujących, jak wielką sympatią darzą ją Amerykanie:

"Miło popatrzeć, jak mąż i żona naprawdę o siebie dbają".

"Wielka różnica między nimi polega na tym, że ona kocha Bidena".

Zdjęcia Jill Biden, pierwszej damy USA znajdziecie w galerii pod artykułem.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: