Wybory prezydenckie 2020 - zmiany w głosowaniu

Minister Zdrowia oświadczył, że w 2. turze wyborów prezydenckich 2020, osoby po 60-tym roku życia, rodziny z małymi dziećmi, kobiety w ciąży oraz niepełnosprawne, będą mogły wejść do lokali wyborczych bez kolejek. Łukasz Szumowski uzasadnił swoją decyzję faktem, iż kolejki do głosowania były bardzo długie. Nie każda osoba jest w stanie pozwolić sobie na stanie przez tak długi czas. Decyzja ta została zamieszczona również na Twitterze Ministerstwa Zdrowia, na którym przez cały okres pandemii możemy na bieżąco śledzić nowe rozporządzenia rządu. Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się już 12 lipca. Wtedy dowiemy się, który z kandydatów zostanie wybrany na prezydenta na kolejną kadencję.

Chcemy, żeby osoby starsze, osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży czy osoby z małymi dziećmi do lat 3, a także osoby niepełnosprawne, miały prawo wejść poza kolejnością, żeby nie musiały stać, narażać się na różne warunki atmosferyczne -  powiedział minister Łukasz Szumowski.

Wybory prezydenckie 2020 - Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski?

Andrzej Duda, obecny prezydent Polski, który nie należy do żadnej partii wygrał w 1. turze wyborów prezydenckich 2020. Uzyskał 43,50 procent głosów. Zaraz za nim Rafał Trzaskowski, kandydat PO oraz prezydent Warszawy, z poparciem 30,46 proc. Obaj panowie będą konkurować w drugiej turze za półtora tygodnia. Z pierwszych sondarzy przeprowadzonych przez TVN24 wynika, że 45,5 proc. wyborców zagłosowałoby na Andrzeja Dudę, a 44,7 proc na Rafała Trzaskowskiego. 9,9 proc. ankietowanych nie podjęło jeszcze decyzji.