Wózki dziecięce — jak się dzielą?

Najlepsze wózki dziecięce wyróżniają się przede wszystkim:

  • stabilnym stelażem, 
  • odpowiednio lekką konstrukcją (ułatwiającą prowadzenie), ale jednocześnie na tyle stabilną, aby zagwarantować maluchowi bezpieczeństwo, 
  • zawieszeniem dopasowanym do terenu, po którym zamierzasz spacerować (jeśli to ma być przede wszystkim trawa lub beton, wybierz model możliwie miękki); wózek wielofunkcyjny z reguły ma możliwość regulacji zawieszenia, 
  • lekko działającymi hamulcami, 
  • odpowiednio dopasowanymi kołami ("po mieście" sprawdzą się raczej mniejsze i bardziej zwrotne kółka, w przypadku parków i lasów lepszym rozwiązaniem będą te większe).

Te podstawowe wymagania spełniać powinny wszystkie modele: wózek gondola, wózek spacerowy, wózki bliźniacze, te do biegania oraz modele wielofunkcyjne. Warto jednak być świadomym, że każdy z tych modeli ma nieco inną konstrukcję, wyróżnia się innymi zaletami i do nieco innej aktywności jest przeznaczony. 

  • wózek typu gondola — to wózek głęboki, przeznaczony dla dziecka przede wszystkim w pierwszych 6 miesiącach życia, kiedy to maluch głównie leży w wózku i śpi; 
  • wózek typu spacerówka — przeznaczony dla nieco starszych dzieci, przede wszystkim tych, które już stabilnie siedzą; kiedy dziecko przejdzie ten etap, trzeba wybrać wózek, w którym będzie ono mogło nie tylko drzemać, ale i obserwować otaczający je świat;
  • wózek typu parasolka — dla dzieci znacznie starszych, które już nie tylko siedzi, ale i chodzi, a nawet biega; idealny na wspólne podróże. 
  • wózek biegowy — wózek posiadający siedzisko spacerowe, ale o specjalnej lekkiej konstrukcji, odpowiednio dopasowanych kołach i uchwycie pozwalającym na stabilne prowadzenie wózka podczas biegu.

Sprawdź wózki dziecięce spacerowe na stronie Bobowózki i przekonaj się, jak duży obecnie wybór mają młodzi rodzice.

Nowoczesne wózki dziecięce 3w1 

Wielu renomowanych producentów wózków dziecięcych takich jak Cybex zdało sobie sprawę, że ich klienci nie chcą co kilka miesięcy wymieniać wózka na nowy. W odpowiedzi na potrzeby rodziców powstały wózki wielofunkcyjne, które przede wszystkim łączą w sobie zalety gondoli i spacerówki. Ustawienie konstrukcji pod różnym kątem i możliwość jej dostosowania do zmieniających się potrzeb dziecka okazało się strzałem w dziesiątkę. Do tego dodano jeszcze możliwość wypięcia siedziska i wykorzystania go w formie dziecięcego fotelika samochodowego. 

Czy wózki wielofunkcyjne to dobry wybór?

Każdy rodzic dla swojej pociechy chce zakupić maksymalnie wygodny wózek. Jednocześnie podczas wyboru musi brać pod uwagę własne potrzeby, możliwości przechowywania całego sprzętu, a także łatwość dostosowania się do zmieniających się warunków. Chodzi tutaj zarówno o dynamicznie zmieniające się potrzeby dziecka, jak i różne warunki podróżowania (spacer po parku, jazda do centrum handlowego na wspólne zakupy, dłuższa podróż samochodem do dziadków, spacery po lesie itp.). Uwzględniając wszystkie te elementy, bardzo duża część rodziców dochodzi do wniosku, że najlepszym wyborem są wózki 3w1. Taki zakup początkowo jest oczywiście droższy od modeli jednego konkretnego typu, natomiast jest to rodzaj wózka, który rośnie z dzieckiem, pozwala szybko reagować na jego potrzeby. Jego wielofunkcyjność znacznie ułatwia podróżowanie z dzieckiem, niezależnie czy jest to podróż pod bułki do osiedlowego sklepu czy wyjazd na kilka dni poza miasto.