W radiowej Trójce dzieją się rzeczy, jakich jeszcze niedawno nikt by sobie nawet nie wyobrażał. Do tego typu wydarzeń należy np. odejście po 55 latach pracy w kultowym radio Wojciecha Manna. Przypominamy, że dziennikarz złożył wypowiedzenie po zwolnieniu Anny Gacek, którą poinformowano, że "nie ma dla niej już miejsca na antenie radia".

Czara goryczy została przelana po aferze z cenzurą utworu Kazika "Mój ból jest lepszy niż twój". Unieważnienie kultowej listy oraz oskarżenia o fałszerstwo spowodowały falę niezgody dziennikarzy Trójki na takie ograniczanie wolności słowa. Efektem tego było solidarne odejście dziennikarzy, bez których Trójka, nie jest już tym samym radio: Piotr Metz, Marek Niedźwiecki, Hirek Wrona, Agnieszka Szydłowska, Michał Olszański, Piotr Kaczkowski, Marcin Kydryński i lista nadal się wydłuża. W środę, 20 maja z Trójką pożegnał się Piotr Stelmach.

Wojciech Mann napisał do słuchaczy Trójki

Wojciech Mann opisał tę dramatyczną sytuację polskiej kultury i mediów w swoim stylu - krótko i wymownie:

"Nie dajcie się nabrać tchórzom i kłamcom. Prawdziwa Trójka to stan świadomości, a nie kukiełki", napisał na fejsbukowym profilu.

Anna Gacek "To był moment, który coś we mnie przelał"

Anna Gacek opuściła ukochane przez słuchaczy audycje takie jak "Tonacja Trójki", "Do Południa" czy "Aksamit" po 19 latach pracy, z którą była niezwykle emocjonalnie związana, co nie raz podkreślała po bolesnym zwolnieniu wykonanym w trybie natychmiastowym. Nie dziwi więc fakt, że Gacek przyznała, że nie włączała Trójki przez niemal 2 miesiące, ale teraz nie może nie zabrać głosu.

"Nie włączyłam Trójki od dwóch miesięcy, ale w ten weekend, od piątku właściwie, zaczęły dziać się takie rzeczy, które są silniejsze niż moja niechęć, niż moje poczucie krzywdy, ponieważ ta krzywda nie przestaje się dziać. To już nie są decyzje personalne, bo ja się pogodziłam z tym, że zwolniono mnie: mam szefa, mam dyrektora, mam prezesa, oni mają prawo to zrobić. Ja jestem pracownikiem, jestem dorosła, muszę się z tym liczyć. Natomiast wyrządzanie komuś takiej krzywdy na oczach całego kraju, posądzanie uczciwych ludzi o kłamstwo, niszczenie instytucji kultury, jaką jest Lista Przebojów Programu Trzeciego, to był moment, który coś we mnie przelał" - powiedziała Anna Gacek w TVN24.

Piotr Stelmach odchodzi z Trójki "To najbardziej dramatyczny czas, jaki pamiętam"

W geście solidarności ze stacją pożegnał się również Piotr Stelmach, który przez 23 lata współtworzył Program 3. Polskiego Radia.

„Dziś złożyłem wypowiedzenie. To, co w ostatnich dniach stało się z tym radiem, zatruło w bezpardonowy sposób moje wyobrażenia o zarządzaniu tak piękną, intymną i emocjonalną materią oraz kierowaniu tymi, którzy ją tworzą. Bo radio i ludzie radia taką materią są […]

Ludzie. To Oni byli tu zawsze najważniejsi. Różni charakterologicznie, ale wspaniali. Istotni. Nasyceni kolorami. Ci, z którymi miałem zaszczyt współtworzyć Program Trzeci przez dwadzieścia trzy lata. I Ci, dla których to wspólnie robiliśmy, czyli Słuchacze.”, napisał Piotr Stelmach.