Obecność innych alkoholi na weselu jest jak najbardziej pożądana, ale nie da się ukryć, że to jednak wódka jest podstawą i to o nią musimy zadbać w szczególności. Dobra wódka na stole gwarantuje zadowolenie naszych gości, a to z kolei przekłada się na to, jak dobrze wesele będzie wspominane. Wódka ma to do siebie, że bardzo „pomaga” też w poderwaniu uczestników wesela na parkiet. 

Wódka na wesele: jaką wybrać? 

Wybierając wódkę na wesele musimy się zastanowić nad tym, czego de facto szukamy. W internecie znaleźć można niejeden ranking wódek, a także opinie o praktycznie każdej dostępnej marce. Nie ukrywamy, że jednym z ważnych czynników jest oczywiście cena. Ceny wódek wahają się od 20-30 złotych za pół litra przy wódkach popularnych, do nawet 50 złotych za pół litra wódki premium. 

Od naszych preferencji i budżetu w dużej mierze zależy to jaka wódka pojawi się na weselnym stole. Jeżeli wolimy delikatniejsze i subtelniejsze smaki możemy postawić na wódkę produkowaną jedynie z ziemniaków. Taka wódka jest również aromatyczna. Drugą opcją jest wódka wytwarzana na zbożach takich jak żyto czy pszenica. To najpopularniejszy rodzaj wódki w Polsce, więc i wybór bezpieczny. Jeżeli naszym celem nie jest zaskoczenie wszystkich smakiem trunku, a jej cena i dostępność możemy spokojnie postawić na wódkę produkowaną ze zbóż. 

Kolejna kwestia nad którą warto się pochylić to pojemność butelek wódki weselnej. Czy postawimy na wódki 0,5 czy 0,7 lub większe? Obie opcje mają swoje wady i zalety. W przypadku butelek półlitrowych będziemy mieli lepszą kontrolę nad temperaturą. Butelki takie szybciej ze stołów znikają i na ich miejsce ląduje kolejna zmrożona wódka weselna. Z półlitrówek dużo wygodniej jest nalać do kieliszka, butelka jest lżejsza i poręczniejsza. Do tego dochodzi kwestia rozdawania wódki w ramach konkursów czy w podziękowaniu dla gości na koniec wesela (jeżeli bierzemy taką opcję pod uwagę). Wówczas półlitrowe butelki pozwolą nam nieco zaoszczędzić. Większe pojemności z kolei dadzą oszczędności przy samym zakupie. Taka butelka będzie też lepiej prezentować się na stole, niejako górując nad potrawami i sokami. 

Tylko od nas zależy, które z tych cech bardziej do nas przemawiają i która wódka na wesele będzie umilać czas gościom.

Wódka na wesele: gdzie kupić? 

Najlepszym możliwym miejscem przy zakupie wódki na wesele jest oczywiście hurtownia. Jeżeli mamy zaprzyjaźnioną hurtownię lub dojścia do producenta wódki, cena jaką otrzymamy powinna być dużo niższa niż w popularnych supermarketach. 

Zobacz także:

Jeżeli z jakichś powodów nie możemy pozwolić sobie na zakupy w hurtowni lub od producenta, możemy wybrać się do hurtowni sieciowej, tak zwanych cash&carry – sklepów przeznaczonych dla przedsiębiorców. Ich wadą jest to, że trzeba prowadzić działalność gospodarczą, by uzyskać kartę umożliwiającą zakupy. Niekiedy jednak udaje się w nich trafić na świetną ofertę alkoholu, co pozwala na sporą oszczędność. Wódka na wesele może poważnie uszczuplić nasz budżet, ale przy zakupie większej jej ilości możemy w takich sklepach uzyskać nawet kilkuprocentowy rabat. 

Jeśli do takich hurtowni dostępu nie mamy, naszą kolejną opcją mogą być dyskonty. Wódka na wesele kupiona w takim miejscu może wiązać się z nieco większym wydatkiem, jednakże wciąż najpopularniejsze dyskonty potrafią zaskoczyć nas swoją ceną i ofertą. Warto więc rozglądać się za tym alkoholem odpowiednio wcześniej i chwytać okazję, gdy tylko takową znajdziemy. 

Ile wódki kupić na wesele, czyli jak obliczyć potrzebną ilość? 

Nie ma większego blamażu dla pary młodej niż wesele, na którym skończy się wódka. Musimy dołożyć wszelkich starań, by trunku nie zabrakło, choć oczywiście warto zwracać też uwagę, by nie skończyć z dziesięcioma kartonami wódki weselnej po przyjęciu. 

Popularne ostatnimi czasy są kalkulatory wódki weselnej, które z powodzeniem można znaleźć w internecie. Istnieje też prostsza metoda oszacowania, ile wódki będzie nam potrzebne. Bezpieczny będzie zakup po jednej półlitrowej butelce wódki na każdego dorosłego gościa. Niektórzy z gości wypiją mniej, inni wręcz przeciwnie, jednak wódka na wesele w takiej ilości powinna wystarczyć. Jeżeli planujemy poprawiny warto zwiększyć tę ilość o 50 proc. i przeznaczyć 1,5 półlitrowej butelki na osobę. 

Do tego należy pamiętać o wszelkiego rodzaju atrakcjach i konkursach, w których nagrodą najczęściej jest właśnie wódka. Jeżeli planujemy na naszym weselu takie konkursy musimy zaopatrzyć się w kilka dodatkowych butelek. Gdy chcemy podziękować gościom za przybycie, należy przygotować dodatkową ilość wódki – zazwyczaj jedna butelka na parę w zupełności w takiej sytuacji wystarczy. Kolejną kwestią są bramy, zwłaszcza jeżeli mieszkamy na wsi. Prawdopodobnie czeka nas minimum jedna, a czasem nawet kilka bram. Tradycją jest, że za przejazd należy zapłacić właśnie weselną wódką. Dobrze przygotować więc kilka, jak nie kilkanaście zapasowych butelek wódki, które znajdą się w naszym bagażniku. 

Tak zaopatrzeni na pewno nie narazimy się na skrępowanie i nie złamiemy żadnej z weselnych tradycji, które ponoć gwarantują nam szczęście. 

Kto powinien roznosić wódkę na weselu? 

Wódka na wesele według tradycji jest domeną świadka i to on zajmuje się tym, by na stołach jej nie zabrakło. Obecnie jednak nie jest to obowiązek, a świadek tylko kilkukrotnie podczas wesela rozlewa kolejkę. Na dzisiejszych weselach często zostawiamy opiekę nad wódką kelnerom/obsłudze. Wówczas nie ryzykujemy obarczania któregokolwiek z bliskich takim obowiązkiem. 

Oprócz samego dbania o to, by wódka na wesele zawsze znajdowała się na stole, osoba za nią odpowiedzialna musi także przygotować kieliszki. Najlepiej jeżeli będą miały pojemność 25 ml – jest to mniejsza wersja kieliszków, ale przy dużej ilości toastów pozwoli nieco oszczędzić alkoholu, a także... naszych gości. Duże ilości alkoholu potrafią niestety zamienić nawet wspaniałe wesele w biesiadną popijawę. Jeżeli chcemy tego uniknąć, jednocześnie nie narzucając gościom ograniczeń, mniejsze kieliszki będą świetną opcją. 

Jeżeli chcemy, by wódka na wesele pozostała pod opieką kogoś z rodziny lub przyjaciół świadek będzie rzecz jasna klasycznym wyborem, choć popularne jest również oddanie tego obowiązku rodzicom, bądź innemu członkowi rodziny. Warto jednak ustalając tę kwestię, mieć pewność, że osoba ta chętnie podejmie się opieki nad wódką. Wesele trwa kilkanaście godzin i gość, który będzie musiał dbać o to, by wódka weselna nie skończyła się i była serwowana w odpowiedniej temperaturze, zapłaci za to utratą części wrażeń z tego wydarzenia z powodu swoich obowiązków. Dlatego bez względu na to, czy wódką weselną zajmie się świadek, ojciec czy inny gość, należy dobrze omówić ten temat i być pewnym, że nie stawiamy takiej osoby w trudnej sytuacji. My zachęcamy do pozwolenia świadkowi na rozlanie kilku pierwszych toastów lub butelek, a następnie przekazania tego obowiązku kelnerom. 

W jakiej temperaturze serwować wódkę? 

Tutaj odpowiedź może być tylko jedna – w niskiej. Wódka na wesele musi być odpowiednio schłodzona, podanie ciepłego alkoholu to faux pas i z pewnością nie spotka się z pozytywnym przyjęciem. Czysta wódka najlepiej smakuje w temperaturze od 6 do 10 stopni, wódki smakowe natomiast w około 13 stopniach. Na stołach najlepiej postawić wódkę w wiaderkach z lodem, tzw. coolerach. Jeżeli miejsce w którym organizujemy wesele nie ma takich wiaderek, możemy poprosić, by wódka wcześniej całą noc spędziła w zamrażarce, zaś donoszenie nowych butelek odbywało się w momencie, kiedy poprzednie się kończą. Zmrożona wódka na wesele gwarantuje nam dobre opinie o organizacji naszej imprezy, a także zadowolenie gości.