Jak rozpoznać włosy niskoporowate?

Włosy niskoporowate charakteryzują się przede wszystkim tym, że ich łuski przylegają ciasno do kory włosy, są ułożone bardzo regularnie i przez to też trudno jest je poruszyć. Oczywiście strukturę włosa możemy oglądać jedynie w bardzo dużym powiększeniu. Aby więc przekonać się, czy mamy włosy właśnie tego typu warto wykonać test na porowatość włosów dostępny w sieci. Opiera się on na pytaniach dotyczących między innymi tego jak wyglądają nasze włosy, czy też jak reagują na zabiegi stylizacyjne. Włosy niskoporowate najczęściej są proste, ciężkie oraz gładkie, a przy tym są bardzo oporne na stylizację.

Charakterystyka włosów niskoporowatych

Jak sprawdzić porowatość włosów? Tak jak już wspominaliśmy najłatwiej jest odpowiedzieć na pytania zawarte w testach na porowatość. Istnieją jednak pewne cechy charakterystyczne włosów niskoporowatych, które mogą wyraźnie wskazywać na to, iż właśnie z takimi włosami mamy do czynienia. Oczywiście nie muszą one posiadać wszystkich wymienionych cech, ale jeśli większość z nich jest doskonałym opisem naszych włosów to istnieje duże prawdopodobieństwo, iż mają one niską porowatość. A świadczyć o tym może między innymi to, iż:

 • z natury są zdrowe, gładkie i błyszczące;
 • najczęściej są proste, czy wręcz sztywne;
 • mają tendencję do szybkiego przetłuszczania;
 • mają śliską strukturę;
 • często wyglądają na przyklapnięte;
 • ciężko jest nadać im objętości;
 • trudno się je układa;
 • nie są podatne na zabiegi stylizacyjne;
 • są odporne na uszkodzenia, na przykład wynikające z zabiegów fryzjerskich;
 • niezbyt dobrze wchłaniają wodę i bardzo wolno oddają wilgoć przez co długo schną;
 • często są przeciążone, co zwykle wynika z ich nieprawidłowej pielęgnacji.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych krok po kroku

Niskoporowate włosy nie potrzebują szczególnie bogatej pielęgnacji składającej się w wielu kosmetyków. W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie, gdyż włosy tego typu bardzo łatwo jest obciążyć nadmierną ilością wszelkiego typu zabiegów pielęgnacyjnych. Nie oznacza to oczywiście, że możemy sobie zupełnie je odpuścić. Brak właściwie dobranej pielęgnacji włosów niskoporowatych może negatywnie wpłynąć na ich kondycję, a nawet zmienić ich stopień porowatości. A zatem jak dbać o włosy niskoporowate, aby były zdrowe i piękne? Oto nasza propozycja dotycząca ich pielęgnacji, którą każda kobieta może modyfikować, tak by w pełni odpowiadała ona potrzebom naszych włosów.

1. Mycie włosów niskoporowatych:

 • do codziennego mycia włosów najlepszy będzie delikatny szampon do włosów niskoporowatych o jak najprostszym składzie, dzięki czemu będziemy mieli pewność, iż nie obciąży on nadmiernie włosów;
 • raz na 1-2 tygodnie włosy i skóra głowy potrzebują nieco mocniejszego oczyszczenia. Dzięki takiemu zabiegowi pozbędziemy się z nich zanieczyszczeń, pozostałości po kosmetykach i nadmiaru sebum. Warto w tym przypadku sięgnąć na przykład po dobry szampon enzymatyczny.

2. Odżywianie włosów niskoporowatych:

 • po każdym myciu włosów powinniśmy je także odpowiednio nawilżyć. Doskonale sprawdzi się wówczas szybka odżywka do włosów niskoporowatych, na przykład emolientowa lub nawilżająca, którą spłukuje się po 3-5 minutach. Wiele osób nakłada również aloes na włosy, który jest znany właśnie ze swoich właściwości nawilżających;
 • dodatkowo po każdym umyciu włosów należy odpowiednio zabezpieczyć ich końcówki. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku odżywki, serum albo też różnorodne oleje do włosów niskoporowatych;
 • raz na tydzień lub na dwa tygodnie, najlepiej po zabiegu mocniejszego oczyszczania skóry głowy i włosów, należy nałożyć na nie lekką maskę proteinową, która nadmiernie ich nie obciąży. Najlepiej jest trzymać ją na włosach ok. pół godziny, a następnie spłukać. Możemy również zawinąć włosy w ręcznik lub użyć czepka i dodatkowo użyć suszarki, aby maska wchłonęła się jeszcze lepiej;
 • gładkie i proste włosy niskoporowate lubią również olejowanie. Raz w tygodniu warto więc nałożyć odpowiednio dobrany do ich potrzeb olej.

3. Stylizacja włosów niskoporowatych:

 • podobnie jak w przypadku każdego innego typu włosów nie rozczesujemy ich na mokro i nie pocieramy ręcznikiem;
 • najlepiej jeśli pozwolimy włosom wysychać naturalnie. Korzystając z suszarki wybieramy natomiast nawiew o średniej mocy;
 • w związku z tym, że włosy niskoporowate są oporne na stylizację możemy użyć preparatów ułatwiających i przedłużających uzyskany efekt (np. preparaty termoochronne, pianki lub spraye utrwalające). Pamiętajmy jednak, aby zwracać uwagę na ich skład, w którym nie powinno być np. alkoholu.

Domowe zabiegi na włosy niskoporowate

Włosy niskoporowate najlepiej reagują na substancje, które posiadają bardzo małe cząsteczki. Dzięki temu są one w stanie wniknąć w głąb włosa, ale jednocześnie nie nadbudowują się na jego powierzchni i tym samym nie obciążają go. Specjalne kosmetyki dla włosów niskoporowatych możemy z powodzeniem stosować w domowych warunkach, dbając tym samym o dobrą kondycję naszych włosów.

Zobacz także:

Olejowanie włosów to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych zabiegów, który doskonale wpływa na włosy każdego typu. Jakie oleje warto stosować w przypadku włosów niskoporowatych? Na przykład olejek kokosowy, rycynowy, arganowy, babassu, masło shea lub masło cupuacu. Olejek nakładamy na włosy na pół godziny przed kąpielą, a następnie myjemy je delikatnym szamponem.

Dobrze na kondycję włosów mogą także wpłynąć wcierki na bazie składników ziołowych. W przypadku pielęgnacji włosów niskoporowatych szczególnie pomocne są takie rośliny jak szałwia, skrzy polny, eukaliptus, brzoza, czy sosna syberyjska. Wybrany przez nas produkt należy nakładać bezpośrednio na skórę głowy i delikatnie go w nią wmasowywać opuszkami palców. W zależności od tego, jakiego typu kosmetyku użyjemy wcierkę można spłukiwać lub nie.

U osób z włosami niskoporowatymi cuda mogą zdziałać też płukanki. W tym przypadku szczególnie polecana jest mięta, rozmaryn czy pokrzywa na włosy o niskiej porowatości. Najczęściej płukanki stosuje się na umyte włosy, rozprowadzając je na skórę głowy i włosy. Taką miksturę pozostawiamy na włosach na ok. 10 minut, po czym spłukujemy ją dokładnie wodą.

Najlepsze fryzury dla włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate najczęściej sprawiają swoim właścicielkom problemy w trakcie stylizacji. W niektórych przypadkach zakręcenie lub upięcie takich włosów graniczy z cudem, dlatego wiele kobiet z tego rezygnuje. Warto jednak w tym przypadku pamiętać, że dzięki systematycznej pielęgnacji dopasowanej do potrzeb takich włosów, można w jakimś stopniu zwiększyć ich podatność na takie zabiegi. Plusem posiadania tego typu włosów jest jednocześnie fakt, iż nie zaszkodzi im większość zabiegów fryzjerskich. Nie straszne jest im zatem cieniowanie, farbowanie, rozjaśnianie, czy cięcie na sucho.