Vittoria di Savoia ma szansę na sukcesję

17-letnia Vittoria di Savoia może zostać głową włoskiej rodziny królewskiej. To pierwsza kobieta, która ma do tego prawo od tysiąca lat. Wszystko za sprawą jej dziadka, pretendenta do tronu, Wiktora Emanuela di Savoia-Carignano, który w dniu 16 urodzin wnuczki, nadał jej tytuł królewski. Wydarzenie miało miejsce w 2020 roku i według samej księżniczki, ma wymiar symboliczny:

Myślę, że to bardzo ważne, zwłaszcza w 2021 roku, kiedy kobiety tak bardzo bronią swoich praw - wytłumaczyła nastoletnia księżniczka w wywiadzie dla ABC News.

Pomysł popiera też jej ojciec, książę Wenecji i Piemontu, Emannuele Filibert. Mężczyzna przekonuje, że następna generacja królewskich rodzin w Europie, będzie zdominowana właśnie przez kobiety. Co ciekawe, monarchia we Włoszech została zniesiona już w 1946 roku, przez rzekome koneksje z dyktatorem Benito Mussolinim. Rodzina królewska została wówczas wygnana, z możliwością powrotu dopiero po roku 2002. Obecnie monarchowie pełnią wyłącznie funkcje reprezentacyjne, a Emmannuele Filibert stał się medialną postacią włoskiej telewizji: wystąpił m.in w „Tańcu z Gwiazdami”. 

Kim jest 17-letnia księżniczka?

17-letnia Vittoria di Savoia jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych. Na jej Instagramie zauważyć można, że nastolatka interesuje się sztuką i modą i wiąże z nimi swoją przyszłość. Profil Vittorii obserwuje ponad 52 tysiące osób. Jak się okazuje, jej ojciec zaplanował dla niej nietypowy wstęp do objęcia tronu. Wraz z lekcjami etykiety i historii kraju, dziewczyna ma podjąć pracę jako… sprzątaczka. Emmannuele tłumaczy tę decyzję chęcią nauczenia córki szacunku do pieniędzy:

To bardzo ważne. Ważne jest, aby pracować. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że zdobywanie pieniędzy jest trudne i musisz okazywać szacunek. - powiedział w wywiadzie dla ABC News