Prosecco najlepsze regiony Włoch

Białe musujące wino z północnych Włoch już niebawem może przestać być produkowane. Dlaczego? Ze względu na swoją ogromną popularność. Aktualnie w regionie północnych Włoch - Wenecji Euganejskiej i Friuli-Wenecji Julijskiej około 14 tysięcy winnic i firm produkuje 550 milionów (sic!) butelek musującego wina rocznie. Z tego większość, bo aż 70 % przeznacza się na eksport. To doskonały towar eksportowy Italii, na którym kraj zarabia 2,5 miliarda euro rocznie, a popularność Prosecco tylko przybiera na sile.

Włoski rząd zaczyna się więc niepokoić niekontrolowaną produkcją, która wykorzystuje każdy skrawek ziemi w regionie. Sam fakt, że hektar ziemi w okolicach Valdobbiadene to ksozt 1 miliona euro świadczy o tym, że zdecydowanie Włochom grozi obniżenie jakości trunku i chaos rynkowy, spowodowany masową produkcją.

Produkcja Prosecco zagraża przyrodzie

Co więcej zagrożona też jest równowaga biologiczna w regionie, jak alarmują włoscy naukowcy. Co więcej niepokoi ich nowa praktyka w hodowli winorośli, które wyrywa się z korzeniami w okolicach Apulii i na Sycylii, a potem przesadza w kolebce białego musująccego wina. Winnice pożerają też tereny zalesione i uprawy rolnicze.

Wiceminister rolnictwa ostrzega, że w najbliższej przyszłości produkcja Prosecco zostanie bardzo ograniczona i będzie dotyczyć tylko limitowanej ilości regionów.

Czyżby butelka Prosecco była wkrótce towarem na wagę złota?