Wigilijne zwyczaje: puste nakrycie na stole

Dla kogo puste nakrycie na stole? Niektórzy twierdzą, że dla samotnego człowieka lub zabłąkanego wędrowca, który tego dnia zapuka do naszych drzwi. Inni zaś zostawiają puste nakrycie dla najbliższych, którzy odeszli i w tym roku nie zasiądą z nami do stołu. W wielu domach potrawy ze stołu wigilijnego można sprzątać dopiero po pasterce – mówi się, że gdy rodzina jest w kościele, przy stole zasiadają dusze zmarłych. Tego dnia trzeba o nich pamiętać, okazać im szacunek. Także dlatego, żeby zapewnić sobie pomyślność.

Sprawdź również: Boże Narodzenie 2020: 7 pomysłów na dekoracje domu ze świątecznej kolekcji H&M Home

Wigilijne zwyczaje: pocałunek pod jemiołą

Jaka Wigilia, taki cały rok. Tego dnia nie wolno się kłócić, tylko okazywać sobie miłość – zwłaszcza pod jemiołą. Pocałowanie ukochanej osoby i złożenie jej życzeń pod zielonymi gałązkami zawieszonymi przy suficie to gwarancja szybkiego ślubu albo – jak kto woli – ogólnej pomyślności. Pomyślność będzie większa, jeśli jemioła ma co najmniej trzy gałązki obsypane białymi jagodami. Gdy w Boże Narodzenie znajdziesz i zerwiesz jemiołę (ale bez użycia metalowego ostrza!), masz szansę na znalezienie skarbu albo na wielką wygraną. Uwaga, rozmyślne unikanie całowania pod jemiołą może sprowadzić na ciebie i twojego partnera nieszczęście.

Zobacz także: Jak stylowo udekorować dom na Święta? Najpiękniejsze pomysły na świąteczne aranżacje

Wigilijne zwyczaje: łuska wigilijnego karpia w portfelu 

Aby przez cały rok pieniądze garnęły się do ciebie, noś w portfelu łuskę wigilijnego karpia i zadbaj, aby podczas kolacji mieć przy sobie jakąś gotówkę. Niektóre gospodynie pod świąteczny obrus, obok sianka, kładą banknoty. Są też tacy, którzy banknot umieszczają pod każdym talerzem, chcąc zapewnić bliskim dobrobyt i przy okazji ich obdarować – goście mogą, a nawet powinni ten banknot zachować. Masz problemy finansowe? W wigilijny poranek włóż kilka monet do miski z wodą i obmyj tą wodą twarz. To sposób na przyciągnięcie pieniędzy. I pamiętaj, tego dnia nikomu niczego nie pożyczaj, bo to z kolei oznacza straty.

Wigilijne zwyczaje: nie pierz, nie szyj

Zwłaszcza jeśli szukasz partnera (czyli wg dawnej nomenklatury jesteś panną na wydaniu). Śmieci wymiataj jednak tylko w kierunku od drzwi, aby nie odganiać od siebie kandydatów. W dniu Wigilii surowo zakazane jest szycie i pranie, bo może sprowadzić nieszczęście. Ponoć są to czynności szczególnie lubiane przez demony.

To Cię również zainteresuje: Bożonarodzeniowy świecznik DIY - pomarańcza i goździki

Zobacz także:

Wigilijne zwyczaje: siano pod obrusem

„Stary zwyczaj w tem mają chrześcijańskie domy, na Boże Narodzenie po izbie słać słomy, że w stajni Święta Panna leżała połogiem”.

l Tak pisał Wacław Potocki w „Ogrodzie fraszek” w 1830 r. Nie miał jednak racji, siano to nie zwyczaj chrześcijański – wywodzi się z pogańskich wierzeń agrarnych. Na wielu polskich wsiach przed Wigilią wciąż stawia się w rogu pokoju snop zboża, a w miastach zwykle kładzie się siano pod obrus. Po wieczerzy zaś jest czas na wróżby. Ze snopka lub spod obrusa trzeba wyciągnąć źdźbło. Zielone wróży zdrowie, zakończone kłosem dobrobyt.

Wigilijne zwyczaje: dzielenie się opłatkiem

Kto pierwszy przełamie się z tobą opłatkiem, ten w przyszłym roku będzie dla ciebie najlepszym przyjacielem.

Do niedawna wierzono, że opłatek chroni dom przed złymi mocami. Do dziś podaje się kolorowe opłatki zwierzętom domowym, by zapewnić im zdrowie. Ale opłatek symbolizuje przede wszystkim pojednanie. Trzeba się nim podzielić jeszcze przed rozpoczęciem wieczerzy, bo do stołu nie mogą zasiąść osoby skłócone.

Sprawdź także: Jak sprawić, by choinka jak najdłużej zachowała świeżość?

Wigilijne zwyczaje: wróżba z jabłka

Czy znajdziesz miłość w nadchodzącym roku? Jeśli chcesz się o tym przekonać, w Wigilię zjedz jabłko i policz pestki. Parzysta liczba znaczy: tak. Im więcej pestek, tym lepiej.

Niezawodny sposób na szybkie zamążpójście, zaręczyny lub przynajmniej poznanie tego kogoś? Wystarczy na wigilijnym stole poło- żyć nożyczki. Można też przed kolacją zająć się ucieraniem maku. A jak zawczasu poznać imię wybranka? Po wieczerzy trzeba wyjść przed dom i pierwszego napotkanego mężczyznę zapytać o imię.

Zobacz także: Choinka z serwetki papierowej - przedświąteczna zabawa z dzieckiem