Wigilia to niezwykły czas w roku, kiedy spotykają się najbliżsi, gdy wybaczamy sobie wszystkie błędy i gdy życzymy sobie wszystkiego co najlepsze. Ten dzień ma wiele zwyczajów, które warto znać, by w pełni świętować. Poznajcie wszystkie zwyczaje wigilijne.

Wigilia

Dzień wigilijny bogaty jest w zwyczaje, które, jak wierzono, posiadały magiczną moc. Swój rodowód znajdują one w lokalnych, jeszcze przedchrześcijańskich wierzeniach. Termin „wigilia” pochodzi od łacińskiego „vigilia” i znaczy „czuwanie, nocne czuwanie”. Czasownik „vigilo, vigilare” znaczy tyle co „nie spać, spędzać noc na czuwaniu, być przezornym i ostrożnym, troskliwym, pilnować”. Ludowy, przedchrześcijański rodowód wielu zwyczajów sprawia, że w sposobach obchodzenia Bożego Narodzenia mieszają się symbole religijne i pogańskie przesądy. Zarówno jedne, jak i drugie nadają tym świętom szczególny koloryt i znaczenie, wspólnie zaś tworzą wyjątkową tradycję. To czas przesilenia zimowego, które przypada około 22 grudnia, i było równie ważne dla pogan. Od tego momentu noc staje się coraz krótsza, a dzień – dłuższy. Świadomość tego podwójnego pochodzenia polskich zwyczajów świątecznych pozwala lepiej zrozumieć ich symbolikę i znaczenie. W ten dzień dokładamy szczególnych starań, aby okazywać sobie wzajemnie życzliwość, ufając, że pomoże nam to w podobnej atmosferze przeżyć kolejny rok. Przetrwał też przesąd, że jeśli w wigilijny poranek pierwszym gościem w domu będzie młody chłopiec, przyniesie to szczęśliwy rok. W mniejszym stopniu Polacy pielęgnują tradycję umieszczania w jednym uszku w barszczu grosika – ten, kto na niego trafił, w nadchodzącym roku miał zapewnione szczęście i bogactwo. Niektórzy z nas przechowują w portfelu łuski z wigilijnego karpia, które mają przynieść pomyślność i powodzenie finansowe.

Siadanie do stołu

Zasiadamy według starszeństwa – jest to stary zwyczaj mający zapewnić, że pożegnamy się z tym światem właśnie w takiej kolejności. Coraz częściej jednak odchodzi się od niego na rzecz bardziej „zachodniego” sposobu usadzania gości przy stole.

Potrawy

W zależności od regionu i tradycji rodzinnych, zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi. Podaje się dwanaście dań, ta liczba symbolizuje dwunastu apostołów. Można zmniejszyć liczbę dań, ale wtedy musi być ona nieparzysta, np. dziewięć czy siedem. Spróbowanie każdej potrawy ma zapewnić szczęście przez cały rok. Najpopularniejsze polskie dania to czerwony barszcz z uszkami, zupa grzybowa, ryba pod różnymi postaciami, kutia, pierogi z kapustą i grzybami, kulebiak, kompot z suszonych owoców. Pamiętaj, że nie wszystkie potrawy są odpowiednie dla dzieci (chociażby te przygotowane z grzybów) oraz kobiet w ciąży.

Choinka

W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie drzewo poznania dobra i zła w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia. Do Polski choinkę przenieśli niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku (w okresie zaborów) i początkowo spotykana była jedynie w miastach. Jabłka zawieszane na gałązkach symbolizowały biblijny owoc, orzechy zawijane w sreberka nieść miały dobrobyt i siłę. Papierowe łańcuchy przypominały o zniewoleniu grzechem, dzwonki oznaczały dobre nowiny i radosne wydarzenia, a anioły mały opiekować się domem.

Zobacz: Co zrobić, aby choinka nie gubiła igieł i dłużej stała w domu? ->

Opłatek

Symbolizuje pojednanie, dlatego dzielimy się nim zanim zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej. Zwyczaj łamania się chlebem sięga początków chrześcijaństwa. Dziś opłatkiem dzielą się Włosi i Słowianie: Polacy, Ukraińcy, Litwini, Słowacy i Czesi. W innych krajach ten zwyczaj nie jest znany. W Niemczech na wigilijnym stole króluje sałatka kartoflana, różnego rodzaju pieczone kiełbasy i potrawy z kapusty kiszonej. Niektórzy wierzą, że ten kto pierwszy przełamie się z tobą opłatkiem, będzie w przyszłym roku twoim najlepszym przyjacielem. 

Zobacz także:

Zobacz też: Opłatek - czego o nim nie wiesz? ->

Puste nakrycie

Zostawiamy je najczęściej dla samotnego człowieka albo zbłąkanego wędrowca, który tej nocy może zapukać do naszych drzwi. Ale to nie jedyna interpretacja tego wigilijnego zwyczaju. W wielu domach puste nakrycie jest przygotowywane dla bliskich, który w tym roku odeszli i nie mogą spędzić z nami Wigilii. Z tego samego powodu niektórzy zabierają potrawy wigilijne ze stołu dopiero po pasterce - wierzy się, że podczas gdy rodzina przebywa w kościele, do stołu zasiadają dusze zmarłych. 

Śpiewanie kolęd

Początki kolęd sięgają jeszcze czasów rzymskich i początkowo były związane z obchodami święta Kalendae, które od 153 roku przed Chrystusem było oficjalnym początkiem nowego roku kalendarzowego. Z tej okazji Rzymianie wręczali sobie prezenty i śpiewali pieśni. Zwyczaje te zachowały się w tradycji chrześcijańskiej i zostały powiązane z Bożym Narodzeniem. W polskim kościele kolędy są śpiewane od Wigilii, aż do pierwszej niedzieli po 6 stycznia, a czasem nawet do Święta Ofiarowania Pańskiego, obchodzonego 2 lutego. 

Siano pod obrusem

Ten stary polski zwyczaj wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich, ale od wieków jest związany z tradycją chrześcijańską. Siano na wigilijnym stole pojawia się na pamiątkę stajni, która była miejsca narodzin Chrystusa. Oprócz włożenia go pod obrus, na wielu polskich wsiach w dniu Wigilii w kącie ustawia się też snop siana lub rozsypuje słomę na podłodze. Po kolacji wigilijnej nadchodzi pora na wróżbę. Trzeba wyciągnąć jedno źdźbło ze snopka lub spod obrusa. Zielone oznacza zdrowie, a zakończone kłosem - dobrobyt.

Świeca wigilijna

Ten zwyczaj narodził się w Holandii. W wieczór wigilijny przed wejściem do każdego domu ustawiano lampion, często bogato zdobiony. Czasem zamiast niego ustawiano zwykłą świecę. Światło miało być znakiem zaproszenia Marii i Józefa do rodziny, aby Jezus narodził się w każdym domu. Oświetlało więc drogę i zapraszało gości.

Szopka

Zwyczaj ustawiania z figurek sceny Bożego Narodzenia, zwanej szopką, lub chociaż samego żłobka z sianem i leżącą w nim figurką Dzieciątka, sięga XIII wieku. Pozwala wyobrazić sobie miejsce narodzenia Jezusa.

Wręczanie prezentów

Zwyczaj obdarowywania się upominkami wywodzi się prawdopodobnie od rzymskich Saturnaliów – święta ku czci Słońca. W Niemczech zależnie od regionu prezenty świąteczne przynosi Christkind (Dzieciątko Jezus) lub Święty Mikołaj w towarzystwie diabła, który próbuje bić dzieci rózgą. W Rosji odpowiednikiem Mikołaja jest Dziadek Mróz, a we Włoszech - wiedźma Befana. W Polsce prezenty przynosi święty Mikołaj, zostawiając je w wigilijny wieczór pod choinką.

Pocałunek pod jemiołą

Ten niezwykle romantyczny gest może zagwarantować szybki ślub - albo szeroko rozumianą pomyślność (szczególnie jeśli jemioła ma przynajmniej trzy gałązki, obowiązkowo z białymi owocami). Jednym z najbardziej popularnych wierzeń jest przekonanie, że jaka Wigilia, taki cały rok. Dlatego warto okazywać sobie miłość i przyjaźń, za to najlepiej zdecydowanie wystrzegać się kłótni. Nie należy też celowo unikać pocałunków pod jemiołą, gdyż to z kolei może sprowadzić nieszczęście.

Zakaz prania i szycia 

Są pewne czynności, których w Wigilię wykonywać nie należy (jeśli oczywiście jest się przesądnym). Należy więc wystrzegać się takich obowiązków jak pranie, czy szycie - wierzy się, że może to sprowadzić nieszczęście. Jeśli myślisz o zamążpójściu, uważaj też na zamiatanie. Bezpiecznie jest to robić tylko w kierunku od drzwi, aby nie odganiać od siebie potencjalnych kandydatów. 

Łuska wigilijnego karpia

Włożona do portfela spowoduje, że w kolejnym roku nie zabraknie ci pieniędzy, ani nie spotkają cię żadne problemy finansowe. Z tego samego powodu w niektórych domach oprócz sianka, pod obrus wkłada się banknoty. Czasami nawet banknoty są wsuwane pod każdy talerz, co ma zapewnić gościom dobrobyt (i przy okazji jest dla nich symbolicznym podarunkiem). 

Czy znajdziesz miłość w nadchodzącym roku?

Jeśli chcesz się o tym przekonać, w Wigilię zjedz jabłko i policz pestki. Parzysta liczba znaczy: tak. Im więcej pestek, tym lepiej. Niezawodny sposób na szybkie zamążpójście, zaręczyny lub przynajmniej poznanie tego kogoś? Wystarczy na wigilijnym stole położyć nożyczki. Można też przed kolacją zająć się ucieraniem maku. A jak zawczasu poznać imię wybranka? Po wieczerzy trzeba wyjść przed dom i pierwszego napotkanego mężczyznę zapytać o imię.

Pierwsza gwiazdka

To właśnie ona daje sygnał do rozpoczęcia wieczerzy wigilijnej. Tradycja głosi, że do stołu powinno się zasiadać wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki. W rzeczywistości nie jest to jednak gwiazda, tylko ciało niebieskie, które 24 grudnia pojawia się na niebie jako pierwsze. Z reguły jest to planeta Wenus, którą łatwo pomylić z gwiazdą. Wypatrujcie jej po zachodniej stronie nieba, tuż po zmroku.

Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż quiz: Bożonarodzeniowe tradycje dookoła świata ->>