Wieniec na trumnie królowej Elżbiety II

Pogrzeb królowej Elżbiety II, który odbył się 19 września 2022 roku w Londynie relacjonowały media na całym świecie. Kilkugodzinna uroczystość była dopięta na ostatni guzik. Cała oprawa ceremonii pożegnania królowej wywoływała niesamowite emocje. Dzisiaj mówi się o symbolice, która była ukryta pod wieloma aspektami. Jednym z symboli był wieniec na trumnie królowej Elżbiety II. 

Kwiaty, które znalazły się w wieńcu zostały na prośbę króla Karola III wycięte z ogrodów pałacu Buckingham oraz rezydencji Clarence House w Londynie, a także z rezydencji Highgrove House w Gloucestershire.

Jakie kwiaty znalazły się w wieńcu na trumnie królowej?

  • pelargonie,
  • róże ogrodowe,
  • hortensje,
  • rozchodniki,
  • dalie.

Kwiaty te były w przepięknych odcieniach jesieni: złota, różu, burgundu, z akcentami bieli i odzwierciedlały kolory królewskiej flagi.

W wieńcu znalazły się również symboliczne rośliny. Szczególnie jedna z nich budzi dzisiaj szerokie zainteresowanie i jest wyszukiwana w internecie. Chodzi o mirt - symbol szczęśliwego małżeństwa. Mirt w wieńcu na trumnie królowej Elżbiety II został wycięty z  rośliny wyhodowanej z gałązki mirtu z bukietu ślubnego królowej z 1947 roku.

Ponadto wieniec ozdabiały:

  • rozmaryn - symbol wierności i trwałości uczuć, a także pamięci,
  • dąb szypułkowy - symbol miłości, ale także siły i jednoczesny ukłon w stronę stałości i niezłomnej służby królowej.

Na życzenie króla wieniec został wykonany z dbałością o ochronę środowiska. Zamiast gąbki florystycznej użyto mchu angielskiego i gałęzi dębu.

Zobacz także:

Mirt w wieńcu na trumnie Elżbiety II

Dzisiaj wszyscy szukają w internecie, jak wygląda mirt - roślina, która znalazła się zarówno w wiązance ślubnej królowej Elżbiety II jak i w wieńcu na trumnie.

Mirt dawniej był jedną z częściej uprawianych roślin. Dzisiaj odchodzi w zapomnienie. Chociaż po pogrzebie królowej Elżbiety II jest szansa, że roślina ta znowu stanie się popularna. 

Mirt to krzew lub niewysokie drzewko, które osiąga wysokość około 3-4 metrów. W uprawie domowej rośnie nieco niżej, około 1 metra. 

Jak wygląda mirt?

Jak podaje serwis e-ogrodek.pl, "mirt ma drobne, ciemnozielone listki o jajowatym lub lancetowatym kształcie (nie gubi ich na zimę). Są one bogate w olejki eteryczne i pięknie pachną. Latem mirt kwitnie, wytwarzając nieduże kwiaty o najczęściej białych płatkach i efektownych pręcikach."

Mało kto wie, że mirt był nieodłącznym elementem ślubnych wianków, a także wianuszków komunijnych. 

Jak głosi tradycja, gałązki mirtu były obowiązkowym elementem wiązanek ślubnych angielskich księżnych. Pochodziły one z krzaczka mirtu, wyhodowanego z tego, z którego korzystała królowa Wiktoria, biorąc ślub w 1840 roku.

Dlaczego akurat mirt musiał znaleźć się w wianku panny młodej? Od zawsze był kojarzony z pięknem, a także czystością. W starożytnej Grecji miał także zapewniać pomyślność i płodność. Mirt był rośliną bogini miłości – Afrodyty.

W Grecji zwyczaj mirtowych wianków ślubnych przetrwał do dziś.

Mirt ma również symboliczne znaczenie w Starym Testamencie. Symbolizuje pokój, radość, a także nieśmiertelność.

List na trumnie królowej Elżbiety II

Uwagę widzów przyciągał także tajemniczy liścik na trumnie królowej Elżbiety II. Jak się okazało, był to specjalny list napisany przez jej syna.

"Ku pamięci kochającej i oddanej. Karol R" - napisał na karteczce nowy władca Wielkiej Brytanii.