Kampania "Organizacje społeczne. To działa" we współpracy z Fundacją "Kosmos dla dziewczynek" do unikatowego nagrania, które podbiło nasze serca, zaprosiła 4 rezolutne  dziewczyny, mamy nadzieję, że to głos nowego pokolenia. Marysia, Zosia, Lusia i Zoja dostały nie lada zadanie, choć odpowiedź na pytania przychodzi im zadziwiająco łatwiej, niż przyszłaby nam, dorosłym. Mamy nadzieję, że to kwestia pozytywnych zmian jakie następują i które widać już w najmłodszym pokoleniu.

Czego nie mogą robić dziewczynki?

Marysia, Zosia, Zoja i Lusia odpowiadają na trzy pytania: "Jakie masz marzenie?", "Czy spotkałaś się kiedyś z wypowiedzią, że coś nie przystoi dziewczynkom", "Jak świat może się zmienić, żeby dziewczynki i chłopcy mogli być, kim tylko chcą?". Ich odpowiedzi zwalają z nóg. Dlaczego? To, co szczególnie zwraca uwagę, to pewność siebie, brak minimum zahamowań w projekcji najodważniejszych marzeń i coś jeszcze - nasze przekonanie, że to wszystko im się uda. 

Dobry przykład dla dziewczyn... i chłopców

Komentarze pod filmem nie pozostawiają złudzeń, że nagranie i jego bohaterki podbiją sieć, dając tym samym genialny przykład nie tylko dorastającym dziewczynkom, które nadal muszą mierzyć się ze stereotypami, ale też dorosłym kobietom wychowanym w ich duchu.

"Jestem żołnierką i przybijam Wam piątkę, Dziewczyny!"

"Jak oglądam dziewczyny, to nie mam wątpliwości, że zostaną kim chcą. I jeszcze o nich świat usłyszy. Albo i cały kosmos"

"Mmm, jakie mądre te dzieci. Mam nadzieję, że już niedługo będą mogły być politykami i nauczycielami bo takie haha mądrzejsze od dorosłych."

"Bywa też na odwrót. Mój syn był wyśmiewany bo nie gra w piłkę nożną i bawił się lalkami."

Dodajmy też, że są to superszczere, niewyreżyserowane wypowiedzi dziewczynek, które tak samo jak myślą o karierze naukowej, tak samo biorą pod uwagę pracę humanitarną na rzecz innych, ale też wyjście za mąż. I co ważne, dają swoimi wypowiedziami o równości płciowej piękny przykład chłopcom. Mamy nadzieję, że przyjdzie jeszcze taki czas, gdy każdy będzie mógł być tym, kim chce i żyć na własnych zasadach.