"Jesteś (wpisz dowolną dietę bez mięsa)? To co Ty właściwie jesz?" - takie pytanie, co wiem z doświadczenia, usłyszała chyba każda osoba będąca na diecie, w której nie ma lub ogranicza się mięso. Jako że wciąż wielu ludzi ma problem z określeniem tego, co w jadłospisie mają ci, którzy ograniczają produkty odzwierzęce, spieszymy z pomocą. Ten słownik z pewnością rozwieje wasze wątpliwości!

Flexitarianizm, czyli elastyczny wegetarianizm. Co jedzą flexitarianie?

Dieta flexitariańska (określana także jako dieta półwegetariańska lub semiwegetariańska) polega na stosowaniu diety wegetariańskiej lub wegańskiej, sięgając po mięso lub ryby raz na jakiś czas. To jednak duże uproszczenie, bowiem definicji flexitarianizmu jest nawet kilkanaście. Cechą wspólną wszystkich jest maksymalne zmniejszenie spożycia mięsa i ograniczenie się do spożywania go w określonych przypadkach. Jedni jedzą je np. podczas rodzinnych uroczystości, inni tylko w wysokiej klasy restauracjach, mając pewność, że mięso, które znalazło się na ich talerzach jest możliwie najwyższej jakości.  

Niewątpliwą zaletą flexitarianizmu jest możliwość elastycznego wyboru tego, co jemy. To także optymalny sposób żywienia dla osób, które nie chcą w pełni rezygnować z jedzenia mięsa lub w przyszłości planują przejść na wegetarianizm bądź weganizm

Pescowegetarianizm. Co jedzą pescowegetarianie?

Pescowegetarianizm to dieta wegetariańska pozbawiona tradycyjnego mięsa (wołowiny, wieprzowiny, dziczyzny, czy drobiu), ale bogata w ryby i/ lub owoce morza (pesca to z łaciny ryba). 

Co jedzą pescowegetarianie? Właściwie to samo, co wegetarianie (czytaj niżej) plus wspomniane wcześniej ryby. Dlaczego właśnie ryby? Zawierają one bowiem pełnowartościowe białko, które w pełni zastępuje to pochodzące z wołowiny, czy drobiu. Najwięcej białka i kwasów tłuszczowych znajdziemy w tłustych, morskich rybach, najlepiej żyjących dziko: makreli, halibucie, szprotach i sardelach, śledziach, czy dzikim łososiu.

Wegetarianizm. Co jedzą wegetarianie?

Dieta wegetariańska polega na wyłączeniu z diety mięsa, w tym ryb i owoców morza. Tak, wbrew obiegowej opinii RYBA TO MIĘSO. Wegetarianie unikają również spożywania innych produktów pochodzenia zwierzęcego, w szczególności pochodzących z uboju - czyli m.in. smalcu i żelatyny. Co więc jedzą wegetarianie?

Wegetarianizm dopuszcza spożycie innych produktów odzwierzęcych, np. tradycyjnego nabiału - mleka i produktów mlecznych, jaj, a także miodu.

Zobacz także:

Zaletą diety wegetariańskiej jest bogate w składniki odżywcze menu. Znajdziemy w nim nie tylko nieprzetworzone produkty roślinne, ale również większą niż w diecie mięsnej ilość potasu, magnezu, czy nienasyconych kwasów tłuszczowych (są m.in. w awokado, orzechach, oliwkach, oliwach, czy gorzkiej czekoladzie).

Odmian wegetarianizmu jest naprawdę wiele. To m.in. laktowegetarianizm (odmiana wegetarianizmu, polegająca na wyłączeniu z jadłospisu jajek), czy... weganizm, o którym więcej przeczytacie w następnym akapicie.

Weganizm. Co jedzą weganie?

Weganie ograniczają się do spożywania wyłącznie żywności pochodzenia roślinnego - w ich diecie nie znajdziemy produktów odzwierzęcych. Wegański sposób życia, to często wybór nie tylko dietetyczny. Troska o zwierzęta, środowisko, czy o własne zdrowie polega także na rezygnacji z kosmetyków, czy ubrań niewegańskich. Ale "co właściwie jedzą ci weganie, skoro eliminują wszelkie produkty odzwierzęce?". Odpowiedź jest prosta. Wszystko to, co wegetarianie, ale bez tradycyjnego nabiału, jaj, czy miodu.

Bazę diety stanowią zboża, owoce i warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, grzyby, czy rośliny oleiste. Do tego - zamienniki mleka, czyli napoje roślinne (sojowe, ryżowe, owsiane, kokosowe, migdałowe) i mięsa: tofu (ser twarogowy z mleka sojowego), seitan (wysokobiałkowy produkt spożywczy otrzymywany z glutenu pszennego), czy tempeh (wysokobiałkowy produkt spożywczy z ziaren fermentowanej soi).

Weganizm przyjmuje wiele postaci. Wśród wegan można wyróżnić m.in.

  • witarian - osoby na diecie polegającej na spożywaniu wyłącznie produktów świeżych. Witarianie rezygnują z potraw gotowanych i części napojów, m.in. kawy i herbaty,
  • frutarian, którzy nie jedzą żadnych owoców i warzyw, których zerwanie uśmierciłoby roślinę (np. sałaty). Ich pokarmem jest produkt naturalny, którego pozyskanie nie wymaga „zabicia” rośliny, czyli owoce w znaczeniu botanicznym, do których zaliczają się: ogórki, cukinie, pomidory, bakłażany, jabłka, banany, czy pomarańcze.