Ilustracje Warszawy na apaszkach Hermes

Pochodzący z Polski Jan Bajtlik od 2016 roku pracuje z domem mody Hermes. Francuski gigant uznawany jest za jedną z najbardziej luksusowych marek na świecie, a jego apaszki mają długoletnią historię. Teraz na najdroższych chustkach świata powstały barwne ilustracje przedstawiające centrum Warszawy z fantazyjnym Pałacem Kultury. Nowa apaszka Hermes z Warszawą nazywa się "Animapolis" i przedstawia rozbuchaną zieleń i fantastyczne zwierzęta, które przejmują Pałac Kultury i typową dla krajobrazu stolicy, kultową Rotundę.

Jak powstają drogie apaszki Hermes?

Niezwykle subtelne i bardzo eleganckie apaszki Hermes powstają w długim procesie, który trwa aż dwa lata. Dość długo jak na 90 centymetrów i 65 gramów jewabiu. Wszystko rozpoczyna się w Brazylii, gdzie pozyskuje się jedwabną nić z 250 kokonów larw jedwabników. Podczas kiedy w Ameryce Południowej przędzie się bazowy materiał, we francuskim Lyonie projektanci uzgadniają temat przewodni wzornictwa na bieżący sezon.

Jan Bajtlik jest jednym z pięćdziesięciu artystów, którzy malują wzory dla dziesięciu apaszek, mających wejść na rynek. Następnie kolej na specjalistę od serigrafii, który rozpina na ramie siatkę z jedwabiu, jedną dla każdego pojedynczego koloru, który pojawi się na chustce. Zazwyczaj apaszki, tak jak te z Warszawą składają się z kilkunastu do kilkudziesięciu barw. Gotowe matryce po farbowaniu wysyłane są do drukarni, gdzie chustka jest zadrukowywana w odpowiedni wzór i kąpana w parze (stąd apaszki są niezwykle miękkie Hermes).

Jan Bajtlik zaprojektował także witryny butiku Hermes w centrum handlowym w Dubaju oraz oprawę graficznej Hermès Fantasty Funfair w tym samym kraju. Prócz chustek projektuje też tkaniny i ceramikę.

Chusta "Animapolis" z rysunkiem Warszawy dostępna jest w dziesięciu różnych wersjach kolorystycznych i kosztuje 395 dolarów, czyli ok. 1500 złotych.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Floating games #HermesFemme

A post shared by Hermès (@hermes) on Dec 16, 2018 at 8:57am PST