Lubiatowo

Lubiatowo to niewielka miejscowość położona 2km od linii brzegowej Bałtyku, znajdująca się w województwie pomorskim, powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego. To miejsce niczym nie przypomina głośnych, zatłoczonych i drogich kurortów nadmorskich. Lubiatowo, choć z roku na rok coraz bardziej popularne, wciąż pozostaje spokojnym i malowniczym miejscem, idealnym na wakacje dla rodzin z dziećmi, osób starszych lub fanów ciszy i wypoczynku w odosobnieniu. Piesze drogi na plaże prowadzą przez las, które - w zależności od pory roku - pełne są jagód, borówek i grzybów. Plaża w Lubiatowie przez wielu uważana jest za jedną z najpiękniejszych na wybrzeżu. Amatorów wycieczek - tak pieszych jak i rowerowych - ucieszy fakt, że w rejonie Lubiatowa wytoczono wiele tras turystycznych. Dla najmłodszych jedną z atrakcji może być pobliska stadnina koni, która oferuje naukę jazdy konnej dla osób w każdym wieku. Fanką Lubiatowa i polskiego morza jest m.in. Anita Sokołowska.

Reszel

Reszel, położony na Pojezierzu Mrągowskim, to prawdopodobnie jedno z najładniejszych a zarazem niedocenianych miasteczek Warmii. To miasto z historią, która sięga aż po krzyżackie czasy w XIII wieku. Z tego względu miasto zachwyca monumentalną, ale jednocześnie pełną uroku XIV-wieczną architekturą gotycką - aktualnie są to: odrestaurowany hotel, galeria sztuki, restauracje i muzeum. Będąc w Reszlu nie można zapomnieć o malowniczym XIII-wiecznym zamku biskupów warmińskich. Jest to jedna z najbardziej nietypowych budowli tego typu w Warmii. Po przekształceniu w XIX wieku południowego skrzydła w luterański zbór zyskało ono charakterystyczne zwieńczenie z wieżyczką, które silnie kontrastuje z robiącą wrażenie basztą po stronie północnej. Innymi atrakcjami w Reszlu są m.in.: taras widokowy na wieży kościoła św. Piotra i Pawła, Stare Miasto, rynek z ratuszem, monumentalne gotyckie mosty, 100-letni Park Miejski, Villa Maria oraz historyczne spichlerze. Reszel należy do międzynarodowej sieci cittaslow, czyli miast spokojnego życia. Jest to idealne miejsce dla fanów spędzania aktywnie wolnego czasu, którzy jednocześnie chcą uniknąć tłumów.

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to największy bagienny obszar w Polsce. Spływ Biebrzą to propozycja na wakacje w Polsce dla tych, którzy cenią sobie wypoczynek w ciszy, w otoczeniu natury i pięknych krajobrazów. Spływać można kajakiem lub tratwą flisacką. Spływy trwają zazwyczaj około kilku godzin, wytrwali mogą jednak wziąć udział w kilkudniowej wyprawie. Nurt Biebrzy jest spokojny, dzięki czemu spływ tą malowniczą rzeką to atrakcja skierowana nie tylko do wprawionych kajakarzy, ale dla wszystkich, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek. Dolina Biebrzy jest również miejscem lęgowym dla 180 gatunków ptaków. Raj odkryją tu dla siebie ornitolodzy, spotykając wiele gatunków ptactwa wodnego i błotnego. Swoją wizytę w Dolinie Biebrzy warto zaplanować na wrzesień - to wtedy można obserwować spektakularne przeloty żurawi, które zbierają się w duże klucze.

Łopuszna

Położona nad Dunajcem wieś w gminie Nowy Targ, w województwie małopolskim. Łopuszna należy do atrakcyjnych miejscowości turystycznych zarówno ze względu na warunki naturalne, jak również obiekty zabytkowe. Dla turystyki pieszej wieś stanowi bazę wypadową w Gorce (czyli pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich), a dla turystyki samochodowej - także w Pieniny i na Spisz. Ze wsi prowadzą dwa szlaki turystyczne na najwyższy szczyt Gorców - Turbacz. Starsza z tras, znana już na początku poprzedniego stulecia, zwana jest szlakiem Seweryna Goszczyńskiego, który zachwycał się pięknem tych gór w swoim poemacie Sobótka. Drugi, najczęściej obecne uczęszczany szlak niebieski prowadzi na Turbacz przez Bukowinę Waksmundzką. Przebywając w Łopusznej można też wybrać się niezbyt trudnymi trasami z Zarębku Średniego na Koszary Łopuszańskie. Dla mniej wprawnych w górskich wędrówkach istnieją ścieżki spacerowe z centrum Łopusznej na Zarębek Wyżni. Każdy fan wędrówki górskiej, duży i mały, znajdzie w Łopusznej coś dla siebie.

Łagów

Łagów nazywany nie bez powodu perłą województwa lubuskiego to niewielka miejscowość zabytkowa, bardzo urokliwa i do tego malowniczo położona pomiędzy dwoma rozlewającymi się tutaj jeziorami - Łagowskim i Trześniowskim. Wody obu zbiorników niemal wylewają się na uliczki, tworząc niesamowity klimat. Łagów to wspaniałe miejsce na wypoczynek zarówno leniwy, nad lazurowymi wodami, jak i aktywny. Liczne szlaki piesze, nordic walking, możliwość uprawiania sportów, wodnych w tym nurkowania, sprawia, że trudno się nudzić w tych okolicznościach przyrody. Oprócz pięknych jezior Łagów ma do zaoferowania takie atrakcje jak: Zamek Joannitów, Brama Polska, Brama Marchijska, Łagowski Park Krajobrazowy, park rozrywki dla najmłodszych Majland Kownaty i mini zoo.