Wakacje 2020: "Tegoroczne wakacje nie będą takie jak poprzednie"

Nasze plany wakacyjne już od czasów rozpoczęcia pandemii stoją pod znakiem zapytania. Zakupione bilety lotnicze, zarezerwowane wakacje w biurach podróży i wykupione kolonie i obozy dla dzieci - nie wiadomo, czy to wszystko będzie możliwe do zrealizowania. 

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy na pytanie, czy obecnie można planować na lipiec lub sierpień wczasy w Polsce lub za granicą odpowiedział, że wszystko zależy od tego, czy będzie wzrost, czy spadek zachorowań:

Należy się pogodzić z tym, że tegoroczne wakacje nie będą takie jak poprzednie. Wszystko zależy od tego, czy będzie wzrost, czy spadek zachorowań. W zależności od tego ograniczenia będą znoszone szybciej lub wolniej.

Wakacje 2020: te trzy kraje, które będziemy mogli odwiedzić?

Wiceminister poinformował, że resort planuje przed wakacjami ruszyć z kampanią zachęcającą Polaków do zwiedzania kraju. A co z wyjazdami zagranicznymi?

Szukamy rozwiązań i obecnie rozważamy umożliwienie wyjazdów do państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Słowacji i Węgier - dodał Andrzej Gut-Mostowy.

Dlaczego akurat rząd rozważa te kraje? 

Zachorowalność w tych państwach, podobnie jak w Polsce, jest niska, więc ryzyko zachorowania nie jest tam dziś tak duże jak na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych – mówił.

Wakacje 2020: czy dzieci pojadą na obozy i kolonie?

Andrzej Gut-Mostowy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" poruszył również temat wyjazdów dzieci i młodzieży na obozy i kolonie.

"Zależy nam na tym, aby można było bezpiecznie odpocząć podczas wakacji. Po spotkaniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej mamy wspólne stanowisko, że w odpowiednich reżimach sanitarnych wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży może być możliwy. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy oczywiście do ministra zdrowia, który na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną. (...) Zrobimy wszystko, żeby umożliwić dzieciom i młodzieży zasłużony odpoczynek podczas wakacji" – zapewnia wiceminister.

Gut-Mostowy dodaje, że zakup wyjazdu na kolonię, która jest imprezą turystyczną, objęty został ochroną na wypadek niewypłacalności, a każdy klient – w razie rezygnacji – po spełnieniu wymogów ustawowych w związku z COVID-19 dostanie 100 proc. zwrotu wpłat lub będzie mógł odebrać voucher.

Zobacz także:

Źródło: "Rzeczpospolita"