W którym kraju najlepiej wychowywać dzieci?

"US News & World Report" zaprezentował coroczny raport, z którego dowiadujemy się, w których krajach najlepiej wychowuje się dzieci. Ranking powstał na podstawie 20 tys. ankiet ludzi z całego świata. W badaniu wzięło udział 80 krajów, które oceniano na podstawie takich kryteriów jak: dbałość o prawa człowieka, równość płci, nastawienie do rodziny (family-friendly), poczucie szczęścia, bezpieczeństwo, edukację publiczną, równość dochodów i system opieki zdrowotnej. Na tej podstawie w czołówce znalazły się kraje skandynawskie: Dania, Szwecja i Norwegia. Na kolejnych miejscach znalazły się: Kanada i Holandia. 

Dania najlepszym krajem do wychowywania dzieci

Dania znalazła się na pierwszym miejscu rankingu. Dlaczego? Autorzy raportu podkreślają wiele zalet płynących z opieki państwa nad rodzinami tam mieszkającymi. Są to między innymi "niezwykła hojność i elastyczność" systemu urlopu rodzicielskiego, który wynosi aż 52. tygodnie (w Polsce mamy 32 tyg., a w przypadku urodzenia bliźniąt - 34 tyg.) Przyszli rodzice mogą skorzystać również z urlopu przed narodzeniem dziecka - kobieta może wziąć cztery tygodnie, mężczyzna dwa. Z kolei rodzice w Szwecji mogą skorzystać z 480 dni urlopu, zaś w przypadku Norwegii jest to 46. tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego lub 56 tyg. ale wówczas za 80% wynagrodzenia.

Kanada została doceniona za możliwość wzięcia urlopu w przypadku adopcji dziecka, który jest równoznaczny z urodzeniem dziecka i wynosi nie więcej niż 63 tygodnie.

Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych krajów, gdzie najlepiej wychowywać dziecko:

  1. Dania
  2. Szwecja
  3. Norwegia
  4. Kanada
  5. Holandia
  6. Finlandia
  7. Szwajcaria
  8. Nowa Zelandia
  9. Australia
  10. Austria

Zatem na którym miejscu znalazła się Polska?

Które miejsce zajęła Polska?

Polska niestety nie znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu i zajęła dopiero 20. pozycję. Co prawda wyprzedziliśmy Słowenię, Bułgarię i Rosję, ale zdecydowanie wolelibyśmy znaleźć się wyżej. Tuż przed nami znalazły się Stany Zjednoczone (18. miejsce) ze względu na niski poziom bezpieczeństwa i brak świadczeń dla rodziców i Japonia (19. miejsce). Pocieszające jest to, że rok temu Polska była na 22. miejscu, więc awans o dwa oczka też nas cieszy.

Autorzy raportu podkreślili, że politycznie Polska jest prawdopodobnie najlepszym przykładem na wzrost popularności nacjonalizmu i populizmu w Europie od 2017 roku.

Zobacz także:

Przypomnijmy, że naszym mamom przysługuje 20 tyg. urlopu macierzyńskiego, z czego 6. tyg. mogą wykorzystać jeszcze przed porodem, a następnie mamy mogą przejść na 32. tyg. urlopu rodzicielskiego, który mogą dzielić z ojcem dziecka.

Warto pamiętać, że ojcom przysługuje również dodatkowy dwutygodniowy urlop po narodzeniu dziecka i może go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia.