Valentina Sampaio w prestiżowym magazynie Sports Ilustrated

Sports Illustrated to prestiżowy, amerykański magazyn, który powstał w 1954 r. Raz w roku, wydawany jest specjalny Swimsuit Issue, w którym najpopularniejsze modelki prezentują stroje kąpielowe w egzotycznych zakątkach świata. Do grona takich gwiazd jak Heidi Klum, czy Tyra Banks, po raz pierwszy w historii dołączyła transpłciowa modelka - Valentina Sampaio. 

Valentina urodziła się w małej, rybackiej wiosce u wybrzeża Brazyli. Już we wczesnym dzieciństwie odkryto, że jest osobą transpłciową, ale jak sama przyznaje w wywiadzie dla New York Times, mimo wsparcia ze strony rodziców, kilka lat zajęło jej przyzwyczajenie się do tego faktu. Valentina podkreśla jednak, że miała dużo szczęścia, bo sytuacja osób transpłciowych w Brazylii jest wręcz dramatyczna:

Brazylia to piękny kraj, ale również kraj z ogromnym odsetkiem przestępstw na tle transfobicznym, z brutalnymi morderstwami włącznie. Tego rodzaju przestępstw jest tu trzy razy więcej niż w Stanach Zjednoczonych. - wyznała modelka

Valentina już od kilku lat przeciera szlaki. Jako pierwsza transpłciowa modelka pojawiła się na okładce Vogue, jak również w gronie aniołków Victoria’s Secret.

Czy mamy do czynienia z rewolucją?

Moda to nie tylko nowy fason spódnicy, czy wysokość szpilek, ale też, a raczej przede wszystkim lustrzane odbicie sytuacji społecznej i politycznej w danym momencie historii. Walka o równość i tolerancję dla mniejszości, osób nieheteronormatywnych, czy po prostu - odstających od przyjętych kanonów piękna, wkroczyła również do jej świata. Kobiety o rozmiarze większym niż 36, zaczęły pojawiać się w kampaniach dużych marek, a na okładkach prestiżowych magazynów, takich jak Vogue, goszczą już kobiety o różnym kolorze skóry, rozmiarze, z niepełnosprawnościami, a ostatnio te, które były cichymi bohaterkami w walce o nasze życie i zdrowie podczas pandemii - jak w przypadku brytyjskiego wydania magazynu.

Sports Illustrated fot. Josie Clough