Po zimie spędzonej przed telewizorem wieś wyda wam się rajem. Trzeba tylko dobrze wybrać miejsce na wypoczynek.

Majątek Giże Marczak

To duże, ponad 20-hektarowe gospodarstwo ekologiczne na Mazurach, około 6,5 km od Olecka. Wspaniałe miejsce do wypoczynku dla rodzin z dziećmi! Wielką atrakcją są aż dwa jeziorka połączone mostem. Możecie się tam kąpać, pływać kajakiem albo łódką, a nawet łowić ryby. Giże to również raj dla miłośników przyrody, którzy ściągają tam, by obserwować ptaki i bardzo rzadkie, żyjące na drzewach żabki – rzekotki. Dorośli mogą tu pograć w kręgle w ogrodzie, wieczorem zaś urządzić sobie grilla i biesiadę przy ognisku. Dzieci też wyszaleją się do woli! To dla nich zbudowano tratwę zacumowaną na jeziorze i z myślą o nich powstał duży plac zabaw z wieżą, piaskownicami, domkami do zabawy i zjeżdżalniami. Jest też m.in. stół do ping-ponga, piłkarzyki oraz boisko do badmintona i siatkówki. Maluchy, które rozpiera energia, mogą pojeździć na specjalnych trójkołowych wehikułach oraz poskakać na olbrzymich trampolinach. Dzieciaki z miasta wręcz marzą o tym, by opiekować się królikami, głaskać koty i przyjazne psy. Z wiejskiego mleka gospodarze robią masło i twaróg, gotują gościom kakao, a także warzą słodki ser na cytrynie. W ogóle kuchnia tu – pierwsza klasa! W majątku Giże jest sad, gaj leszczynowy, malinowy chruśniak i oczywiście warzywnik. Wszystko, co tam urośnie, wędruje na stół gości. Smakosze mogą się tu nauczyć, jak zrobić miętowo -cytrynową nalewkę. Znajdzie się też coś dla amatorów mocniejszych wrażeń, którzy mogą polatać balonem. Startuje wieczorami z łąki.

Borowikowa Knieja

Warto też jechać do Borowikowej Kniei w Brodach Żarskich (13 km od Lubska). Późną wiosną, gdy można buszować na truskawkowym polu, lub jesienią, gdy w lasach pełno grzybów (można je tu ususzyć lub zawekować). W rejonie pobliskiej wsi Zasieki przetrwało aż kilkaset budynków dawnej niemieckiej fabryki materiałów wybuchowych. Podziemne kotłownie, wielkie magazyny oraz inne budowle, ukryte wśród lasów, zadziwiają niezwykłym rozmachem.

Chata Mikołaja

Podgórzyn leży 3 km od Jeleniej Góry. A Chata Mikołaja mieści się w... dawnej wylęgarni pstrągów, wybudowanej tam przez cystersów ponad 100 lat temu. To świetna baza wypadowa w Karkonosze. Dla tych, którzy muszą łączyć się ze światem, gospodarze założyli Internet. W pobliżu szlaki dla początkujących i zaawansowanych turystów. Wspaniałe formacje skalne, Wodospad Podgórnej (trzeci co do wielkości w Karkonoszach). Latem na Zamku Chojnik odbywają się turnieje rycerskie. W pobliżu są słynne kurorty: Karpacz i Szklarska Poręba.