Twój pies choruje, jest starszy, a może po prostu bardzo malutki? Pomyśl o tym, aby zaopatrzyć go w ubranie na zimę. Jeśli pupil spędza zimę w ciepłym mieszkaniu, przy ujemnej temperaturze będzie mu na zewnątrz prawie tak zimno, jak tobie. Twój kot chętnie wychodzi na zewnątrz niezależnie od pory roku? W mroźne dni otocz go szczególną opieką.

Ubranka dla psa na zimę 

Na początek najważniejsze - nie każdy pies potrzebuje ubrania na zimowy spacer. Zaleca się ubieranie tych psów, które są wrażliwe na warunki atmosferyczne:

  • psy z krótką, gładką sierścią, nieposiadające podszerstka,
  • psy małe lub bardzo małe,
  • szczenięta,
  • psy starsze lub przewlekle chore.

Kiedy ubrać zwierzę na spacer?

Jeśli temperatura w twoim mieszkaniu jest w granicach 21-24 stopni, to już przy 5-7 stopniach na dworze możesz ubrać swojego psa. Ubranko powinno być dopasowane do jego potrzeb - absolutnie nie może krępować ruchów, czy uniemożliwiać wykonywania czynności fizjologicznych. Dobrze, aby było to okrycie nieprzemakalane - przemoczone ubranko może, zamiast ogrzać - wyziębic twojego pupila.

Postaw na krótsze, ale aktywniejsze spacery

W czasie mrozów postaw na krótkie, ale intensywne spacery. Pieski zazwyczaj lubią śnieg i świetnie się w nim bawią, więc jedyne, co musisz zrobić, to postarać się dotrzymać kroku ukochanemu zwierzakowi. Kiedy zauważysz, że twój pies jest już zziajany, skieruj się w stronę domu, by ustrzec go przed wyziębieniem.

Pamiętaj, że pies również może zachorować. Jeżeli twój pupil kicha, jest osowiały i ewidentnie nie ma energii − bezwzględnie pójdź z nim do weterynarza. W żadnym wypadku nie podawaj mu domowych receptur ani nie próbuj leczyć go sposobami, które znajdziesz w internecie.

Jak dbać o kota zimą i czy ubierać kota zimą?

Kot wychowywany w domu nie powinien spacerować po dworze w mroźne dni. Możesz za to wypuścić go na ogrodzony balkon lub taras i zadbać, by zawsze miał możliwość swobodnego powrotu do ciepłego pomieszczenia. Narażanie czworonoga na zbyt długie przebywanie w niskich temperaturach może skutkować trwałym wyziębieniem jego organizmu, chorobą lub miejscowymi odmrożeniami. Aktywność na świeżym powietrzu jest ważna, jednak równie istotne są ciepły posiłek i wygodne legowisko. Dla kotów taki przytulny kącik będzie strzałem w dziesiątkę.