"Ubierz się, babciu!" 55-letnia modelka reaguje

Paulia Porizkova to czesko-amerykańska aktorka i modelka, z wieloma sukcesami na koncie. Rozkwit jej kariery przypadł na lata 90, dwukrotnie (w 1990 i 1992 roku) była uznana przez magazyn "People" za jedną z 50 najpiękniejszych kobiet na świecie, pojawiała się na okładkach wielu ligowych magazynów, między gościła między innymi w „Vogue”, „Elle”, „Harper’s Bazaar”, „Self”, „Glamour”, a także "New York", "Playboy" i "Sports Illustrated Swimsuit Edition". Porizkova wciąż zachwyca wyglądem, ale fani kochają ją przede wszystkim za entuzjazm i energię, którą przekazuje między innymi za pośrednictwem konta na Instagramie, które obserwuje 285 tysięcy osób. Swoje zasięgi modelka postanowiła wykorzystać do nagłośnienia problemu, który dotyka wiele (jak nie większość) kobiet, zwłaszcza teraz, w świecie wszechobecnych filtrów, retuszu i kultu jasno określonego kanonu piękna. Chodzi o dyskryminację ze względu na wiek, która z angielskiego nazywana jest "ageizmem". Porizkova opublikowała odważne zdjęcie, na którym pozuje całkiem nago i opatrzyła je wymownym podpisem:

Kiedy miałam 20, 30 lat, im skąpiej byłam ubrana – tym zyskiwałam większą popularność.

Jako 40-latka, mogłam chodzić praktycznie nago i dostać co najwyżej mandat za publiczne obnażanie się.

Kiedy mam 50 lat, jestem przez to poniżana. „Ubierz się, babciu. Szukasz atencji? Jesteś zdesperowana? Żałosna”

Dlaczego kobiecej nagości i seksualności przyklaskuje się tylko wtedy, kiedy jest młoda? - zaczyna modelka.

Porizkova przyczyny upatruje w mężczyznach, lecz jak sama mówi, kobieta która potrzebuje męskiej akceptacji aby czuć się sama ze sobą, powinna popracować nad pewnością siebie. Podkreśla, że "jedyne, co żałosne w tej sytuacji, to pozwalanie, aby inni mogli ustalać twoje priorytety". Wpis zakończyła hasztagami, w których przekonuje, że "atrakcyjność nie ma daty ważności".

Zobacz też: Jennifer Lopez oskarżona o stosowanie botoksu. "Mówiłam już to 500 milionów razy!"

Czym jest ageizm?

Ageizm to inaczej dyskryminacja ze względu na wiek. Dotyka zarówno kobiet i mężczyzn, a terminu tego używa się zwłaszcza w sytuacjach związanych z obszarem rynku pracy i społecznym i objawia się między innymi problemami w zdobyciu zatrudnienia, poniżaniu lub lekceważeniu osób dojrzałych. Ageizm może dotykać również wygląd zewnętrzny i w takiej formie częściej dotyczy kobiet. Popularnym przykładam takiej dyskryminacji jest różnica w akceptacji społecznej związków z dużą różnicą wieku - znacznie większe oburzenie wywołują te, w których to kobieta jest starsza od partnera, jak małżeństwo prezydenta Francji Emmanuela Macrona i Brigitte Macron, które wciąż pozostaje "na językach".