Jaką kobietą jesteś?

Wiele kobiet nie potrafi kochać siebie. Zamiast być sobą, spełniamy oczekiwania innych, wypełniamy wiele ról, nie zawsze zgodnych z naszymi pragnieniami. Często czujemy presję otoczenia, społeczeństwa, nie chcemy zawieść rodziców, męża, partnera, dzieci, szefa, przyjaciółki. Idziemy torem spełniania życzeń wszystkich wokół, tylko nie nas samych. To ostatnie odkładamy na później. "Jeszcze zdążę", "Przyjdzie czas", "Są rzeczy ważniejsze". Wszystko inne się liczy, tylko nie ty.

A może wystarczy zadać sobie pytanie: Jaką kobietą jesteś? Czego oczekujesz od życia, świata i ludzi?

Odkryj kim jesteś i zacznij żyć w zgodzie ze sobą. Jak zrozumieć siebie i swoją kobiecość? Znana psycholog Maria Rotkiel opracowała najważniejsze typy kobiet i podpowiada, co robić, by być szczęśliwą.

Królowa

 Królowe to zazwyczaj dziewczynki wyszkolone (a nie wychowane) na idealne grzeczne córeczki, Musiały postępować według określonych norm, a ich uczucia miały drugorzędne znaczenie. Matki wyrastających na królowe dziewczynek to perfekcjonistki, a ojcowie są emocjonalnie wycofani. Dziewczynka nie buntuje się, bo nie wypada. Królowe mają charyzmę, są eleganckie, pewne siebie i dominujące. Zwykle trzymają dystans, nie zwierzają się innym, są skryte. Chętnie się opiekują innymi, doradzają im, czasem narzucając swoje zdanie.

Cechy Królowych: Lubią zwracać na siebie uwagę i otaczać się ładnymi przedmiotami. Cenią sobie wygodę życia. Potrzebują uznania i akceptacji innych, co daje im poczucie komfortu. Irytują się, gdy ktoś podważa ich zdanie.

Fot. materiały filmowe

Zobacz także:

Rady dla Królowych: Pielęgnuj w sobie wyrozumiałość i łagodność. Wybaczaj innym niedoskonałości. Staraj się rozwijać w sobie umiejętność słuchania innych ludzi, nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz. W dyskusji nie przerywaj, nie forsuj swojej opinii. Trzymaj swoje silne ego na wodzy, bycie mądrym nie oznacza przekonania, że jest się najmądrzejszym. Mądry władca też czasem się myli. Potrafi poprosić o wsparcie sojuszników, otacza się doradcami. Swoją władzę opiera na autorytecie a nie wymuszaniu za pomocą krzyku czy szantażu emocjonalnego.

Szamanka

Żyjesz dla idei, chętnie oddajesz się społecznej misji. Zwykle kierujesz się intuicją, potrafisz przewidywać różne rzeczy. Potrafisz doradzać, chętnie pomagasz. Twoją silną stroną jest umiejętność rozpoznawania i interpretowania emocji. Szamanki czasem idą za daleko w służbie temu w co wierzą. Opiekują się dziesiątkami kotów, przykuwają się do drzew by je chronić, czasem zatracają się w miłości do mężczyzny.

Cechy Szamanek: Kochają przyrodę, wierzą swojej intuicji i potrafią odczytywać i rozumieć emocje innych ludzi. Czasem uciekają w swój wewnętrzny świat, są marzycielami i zatracają się w swoich fantazjach.

Jeśli na większość pytań odpowiesz TAK, jesteś Szamanką.

Fot. materiały filmowe

Rady dla Szamanek: Powinnaś szczególnie dbać o relacje z innymi ludźmi, tak aby nie zostać skazaną na samotność.  Trzymaj na wodzy swoje obsesje i fantazje. Pamiętaj o życiowej harmonii. Nie zatracaj się w tym, co robisz, wżyciu warto zachowywać równowagę. Kochanie siebie to także umiejętność odpuszczenia, gdy to co nas fascynuje, zaczyna nas pochłaniać. Pielęgnuj tę codzienną sferę życia, poświęcaj tyle czasu swoim bliskim co swojej pasji. Urozmaicaj swoje zajęcia, interesuj się różnymi sprawami, aby uniknąć nadmiernej koncentracji na jednej sprawie i zatraceniu się w niej.

Wojowniczka

Wojowniczki zwykle musiały w dzieciństwie sprostać wymaganiom rodziców, zasłużyć na ich miłość. Czasem musiały o to zawalczyć. Od małego musiały być dzielne. Jeśli dziecko rośnie w poczuciu, że musi sobie radzić ze wszystkim samo, wyrasta na wojownika. Nie doświadczyły bezwarunkowej, bezpiecznej i opiekuńczej miłości.

Cechy Wojowniczek: Wojowniczki wiedzą czego chcą w życiu i lubią udowadniać innym, że mają rację. Nie lubią przyznawać się do błędów i denerwują się, gdy ktoś je krytykuje. Gdy zostaną skrzywdzone, trudno im wybaczyć.

Fot. materiały filmowe

Rady dla Wojowniczek: Jesteś przyzwyczajona do walki, ale to zużywa mnóstwo energii, czasem powoduje niezrozumienie w najbliższym otoczeniu. Postaraj się unikać rywalizacji, ucz się wybaczania i empatii. Zacznij też sobie odpuszczać. Stawiasz sobie i innym zbyt wysokie wymagania. Nie wstydź się prosić innych o pomoc. Daj sobie prawo do słabości i niepowodzeń.

Księżniczka

Marzysz o tym, aby twoje życie było bajką. Wierzysz w idealne życie u boku idealnego mężczyzny. Jesteś pewna siebie, lubisz dobrą zabawę. Chętnie uwodzisz, flirtujesz. Masz dużo wdzięku i wewnętrznego czaru. Jesteś aktywna, energiczna, pełna życia, lubisz otaczać się ludźmi. W relacji w mężczyzną realizujesz swoją potrzebę dawania i otrzymywania miłości. To jest sens ich życia. Masz wysoką samoocenę i poczucie własnej wartości. Bywasz uparta i jak coś nie idzie po twojej myśli, tupiesz nóżką. Szybko wybaczasz, bo uważasz że szkoda życia na przykre emocje.

Cechy Księżniczek: Tęsknią za miłością idealną, bywają próżne i pewne siebie. Potrafią być asertywne i miewają zmienne nastroje.

Fot. materiały filmowe

Rady dla Księżniczek: Czas nauczyć się odbierać rzeczywistość realistycznie, bez różowych okularów. Popatrz na swojego partnera jak na mężczyznę z zaletami ale też wadami. Zaakceptuj, że związek to nie tylko sielanka i cudowne romantyczne chwile, lecz także kryzysy, konflikty, kompromisy. Ciesz się swoimi zaletami, super, że jesteś optymistką. Nie uciekaj przed problemami, stawiaj im czoło. Bądź bardziej nastawiona na świat, mniej na siebie. Nie wierz we wszystkie piękne słówka, które mówią ci różne osoby. Pamiętaj, że życie to nie  jest bajka, a kłopoty zdarzają się każdemu.

Wilczyca

Wilczyce to harde, uparte kobiety. Jeśli uznają, że coś jest dobre dla osób, które kochają to nie zmienią zdania. Dla nich dzieci są ważniejsze niż one same i dla nich są w stanie poświęcić wszystko. Obcy ci egoizm i egocentryzm. Nauczyły się opiekuńczości i troski o innych w dzieciństwie. Często były dziećmi odpowiedzialnymi za rodzeństwo, czasem musiały być dorosłe opiekując się swoimi rdzicami. Nie zaznały w dzieciństwie poczucia bezpieczeństwa. Chcą dać swoim bliskim to, czego nie zaznały same. Są skoncentrowane na budowaniu stabilnej, szczęśliwej i bezpiecznej rodziny.

Cechy Wilczyc: Są niezależne, cenią sobie wolność, spełniają się opiekując się bliskimi osobami. Macierzyństwo jest ich powołaniem, a dzieci są dla nich najważniejsze.

Fot. materiały filmowe

Rada dla Wilczyc: Nie zapominaj o sobie i swoich potrzebach, nie zatracaj się w opiece nad tymi, których kochasz. Swoim bliskim dawaj wolność, nie ograniczaj, nie zagłaskuj na śmierć.. Dbaj o siebie i swoje potrzeby tak jak dbasz o bliskich, nie atakuj innych ludzi, których podejrzewasz, że źle traktują twoje dzieci. Prawda może być inna. Staraj się spokojnie dochodzić prawdy. Być może twoi rodzice nie nauczyli cię jak kochać siebie, dlatego teraz sama musisz nadrobić tę lekcję. Dbaj o swoje potrzeby, staraj się myśleć o sobie. Rób to, co sprawia ci przyjemność, znajduj na to czas. Staraj się też być asertywna w relacjach z innymi, unikaj agresji.