Kwasy owocowe + witamina C

Hydroksykwasy (kwas glikolowy, jabłkowy, cytrynowy, mlekowy itd.) zaburzają działanie witaminy C. Zmieniają jej pH, a to obniża jej właściwości rozjaśniające, odbudowujące i uelastyczniające. Kosmetyki z nimi lepiej stosować w dziennym odstępie: krem z witaminą C rano, a z kwasami 2–3 razy w tygodniu przed snem.

Retinol + kwas glikolowy

Połączenie tych silnie działających składników może wywołać podrażnienie, wysypkę, a nawet stan zapalny skóry.

Preparaty na trądzik + retinol

Warto uważać zwłaszcza na produkty z nadtlenkiem benzoilu. Chociaż i one, i kosmetyki z retinolem działają przeciwtrądzikowo, to stosowanie ich razem obniża przeciwbakteryjne i przeciwutleniające właściwości retinolu, może tez wywołać podrażnienie i zaczerwienienie skóry.

Hydrokortyzon + witamina C

Zetknięcie kortyzolu (stosuje się go na skórne wysypki alergiczne) z kwasem askorbinowym (czyli witamina C) jeszcze bardziej zwiększa wysypkę i może podrażnić skórę.

Olejki + kwas hialuronowy

Jeśli nałożysz na twarz ulubiony olejek, a na niego krem z kwasem hialuronowym, krem nie zadziała – jego cząsteczki nie dotrą do skóry, bo zatrzyma je warstwa tłuszczu.

Piling + szczoteczka do twarzy

Mają takie samo zadanie: oczyścić skórę z resztek martwego naskórka. Stosowanie ich w tym samym czasie będzie wiec za mocne dla skóry, zwłaszcza tej cienkiej i wrażliwej. Może ją podrażnić i nieprzyjemnie ściągnąć, a nawet nasilić występowanie zmian naczynkowych.

Szampon 2w1 + odżywcza maska

Taki duet to przepis na nadmierne obciążenie włosów. Dodatkowo pielęgnujący szampon z odżywką będzie blokował wchłanianie substancji odżywczych z maski.

Zobacz także:

Gliceryna + samoopalacz

Nakładanie nawilżających kremów z gliceryną (a także z parafiną) tworzy na skórze cienki film, przez który trudno przedostać się składnikom kremu opalającego. W efekcie skóra się nie przyciemni lub pojawią się na niej nieładne plamy. Lepszym towarzystwem dla samoopalaczy będą np. nawilżające kosmetyki z masłem shea czy olejkami.