Czy bajki Disneya promują złe wzorce?

Czy bajki Disneya mogą być szkodliwe? Jakiś czas temu w talk-show Ellen DeGeneres, aktorka Keira Knightley wyznała, że zabrania swojej trzyletniej córce oglądania niektórych bajek. Jak się okazało są wśród nich bajki Disneya. Na zakazanej liście znalazły się dwie klasyczne animacje Disneya: „Kopciuszek” i „Mała syrenka”. Powód? Według brytyjskiej aktorki wymienione bajki Disneya promują niewłaściwe wzorce i utrwalają przekonanie, że kobiety nie mogą same osiągnąć sukcesu. W pierwszej bajce główna bohaterka czeka na swojego księcia z bajki – i tylko dzięki niemu udaje jej się wyrwać z trudnej sytuacji. Z kolei tytułowa mała syrenka, poświęciła swój talent po to, by na kilka dni stać się człowiekiem i zdobyć wybranka swego serca. Czy faktycznie bajki Disneya mogą mieć zły wpływ na dziecko i jego odbiór wizerunku kobiety?

Czy wszystkie księżniczki Disneya powinny się znaleźć na cenzurowanym?

Jako wierne fanki bajek Disneya, mamy mieszane odczucia w związku z wypowiedzią Keiry Knightley. Wydaje się, że Kopciuszek faktycznie może nie być zbyt dobrym przykładem dla małych dziewczynek, jednak w kwestii Małej Syrenki nie możemy się do końca zgodzić z aktorką. Koniec końców, Ariel z bajki Disneya motywuje chęć poznania nieznanego jej świata i wypłynięcia ponad powierzchnię – a gdy jej aspiracje spotykają się ze sprzeciwem ojca, dziewczyna bierze sprawy w swoje ręce. Ponosi też spore ryzyko chcąc zrealizować swoje marzenia. Trudno jednak odmówić Keirze Knightley słuszności w ocenie bajek Disneya, na których wychowały się całe pokolenia. W dorobku Disneya nie brakuje opowieści, które mogą być o wiele bardziej szkodliwe niż casus Małej Syrenki.

Bajki Disneya: które z nich warto pokazać dziecku?

Choć nie dotyczy to wszystkich zekranizowanych przez słynną wytwórnię baśni, wiele z nich opiera się na schemacie, że bez urody i księcia u boku kobieta nie jest w stanie samodzielnie nic osiągnąć. Musimy przyznać, że mimo miłości do bajek Disneya, taki sposób patrzenia na kobiety jest nam dość obcy. Nie oznacza to jednak, że wszystkie bajki Disneya należy uznać za bezwartościowe. Skrupulatnie przyjrzałyśmy się bajkom Disneya i wybrałyśmy zestawienie najlepszych i najgorszych pozycji. Oto kilka bajek Disneya, których nie polecamy małym dziewczynkom (ani tym bardziej chłopcom). A także kilka takich, które dzieci zdecydowanie powinny obejrzeć!