Polak znalazł skarb za pomocą wykrywacza metali

Poszukiwacz skarbów Mariusz Stępień dokonał niesamowitego odkrycia. Przy pracy z detektorem metali na polu w szkockim Pebbles natknął się na spiżowy przedmiot zakopany pół metra pod ziemią. Okazało się, że jego znalezisko to uprząż dla konia i miecz, które według ekspertów pochodzą z epoki brązu i mogły w ziemi spędzić około 3000 lat. Co ciekawe, zachowały się nawet skórzane i drewniane elementy łączenia uprzęży! Archeolodzy spędzili prawie miesiąc do wykopywaniu całego skarbu. Oprócz uprzęży i miecza znaleźli też pierścienie i różnego rodzaju ozdoby. Jak przyznają, to "odkrycie o znaczeniu krajowym":

Do tej pory niewiele skarbów z epoki brązu zostało wykopanych w Szkocji, dlatego to dla nas niesamowita okazja – przyznała Emily Freeman, szefowa Crown Office's Treasure Trove Unit.

Poszukiwacz skarbów z Polski: "Trzęsłem się ze szczęścia"

Pan Mariusz Stępień nie kryje ekscytacji. Mimo, iż nie ustalono na jaką nagrodę może liczyć szczęśliwy znalazca, to sam fakt dokonania tak niesamowitego odkrycia sprawił mu wielką radość:

Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem i od samego początku czułem, że może to być coś spektakularnego i właśnie odkryłem ważną rzecz z historii Szkocji. Byłem w siódmym niebie, dosłownie trząsłem się ze szczęścia – powiedział pan Mariusz w rozmowie z dziennikarzami BBC.