Jaki jest mój kształt twarzy?

Określenie kształtu twarzy tak na prawdę polega na przyrównaniu go do jednego z wyodrębnionych typów. Każdy z nas jest inny, więc nie ma nic dziwnego w tym, że swoją twarz możesz określić w zasadzie połączeniem dwóch kształtów, albo nie możesz się zdecydować. Chodzi o to, żeby wybrać ten, do którego jest mu najbliżej. Określenie kształtu swojej twarzy nie jest łatwe, warto poprosić o pomoc przyjaciółkę. Zwiąż włosy gładko z tyłu głowy, stań na wprost i przyjrzyj się, które z tych cech najlepiej ją określają.

Twarz prostokątna

 

Podobna szerokość na poziomie skroni, kości policzkowych i żuchwy, bez wyraźnie zaznaczonego podbródka - to wspólne cechy dla twarzy kwadratowej i prostokątnej. Jeśli masz te cechy, a dodatkowo wysokie czoło, prawdopodobnie jesteś posiadaczką tego drugiego kształtu twarzy. Jak czesać się, mając twarz prostokątną? Przede wszystkim, aby zrównoważyć jej proporcje, wybieraj fryzury, które optycznie skrócą i zaokrąglą czoło - grzywkę, lub przedziałek z luźno opadającymi wzdłuż twarzy kosmykami. Konturowanie twarzy to gra światłocieniem: to, co przyciemnimy, będzie się wydawać bardziej schowane, więc muśnij bronzerem kości jarzmowe, skronie. Rozświetl kości policzkowe i brodę - optycznie wysunie je na pierwszy plan. 

Twarz okrągła

Miękkie, łagodne rysy i najszersza część środkowa, to cechy twarzy okrągłej. Ten kształt twarzy nie jest zarezerwowany tylko dla osób z obfitymi kształtami! Okrągła twarz to niemal niewidocznie zarysowana linia brody, pełne policzki i zwężające się ku górze linie skroni. Jak się czesać mając okrągłą twarz? Wszelkie fryzury wysmuklające buzię, takie jak proste włosy, sięgające przynajmniej ramion, asymetryczne cięcia, które odrobinę wyostrzą rysy, oraz grzywki opadające na boczne części twarzy. Konturując, wykonuj pionowe ruchy od kości policzkowych, w dół ku szyi i unikaj nakładania rozświetlacza za blisko środka twarzy (no chyba, że lubisz mieć tzw. "pućki", czyli bardzo wydatne policzki). 

Twarz owalna

Kształt twarzy najbliższy ideału. Twarz owalna jest bardzo harmonijna, dlatego możesz śmiało eksperymentować zarówno z fryzurą jak i z makijażem. Aby uwydatnić kości policzkowe, wykonturuj. Teraz uśmiech! Tę część policzka, która jest najbardziej uwydatniona, muśnij brzoskwiniowym różem. 

Twarz w kształcie diamentu

Twarz o kształcie diamentu charakteryzuje się mocno zaakcentowanym, spiczastym podbródkiem, wydatnymi kośćmi policzkowymi i miękko zaokrągloną linią czoła. Odzwierciedla trochę figurę geometryczną, która zbudowana jest z dwóch trójkątów połączonych podstawą. Fryzury okalające twarz, takie jak long bob, czy delikatne fale, to dobry wybór dla posiadaczek tego kształtu twarzy. Makijażem postaraj się zmiękczyć linię podbródka - konturując, delikatnie ją przyciemnij. 

Twarz kwadratowa

Twarz kwadratowa, od prostokątnej różni się tylko długością, to znaczy ani czoło, ani broda nie wydają się być przy niej szczególnie wydatne. Zasada zarówno przy doborze fryzury, jak i makijażu dla twarzy kwadratowej, to zmiękczanie i wydłużanie owalu. Sprawdzą się to wszelkie uczesania z kosmykami okalającymi twarz, a w makijażu, omiatanie bronzerem kości żuchwy i skroni. Możesz pobawić się światłem i jaśniejszym o dwa tony od podkładu korektorem, zaznaczyć brodę, środek czoła, a także trójkątny obszar, który wyznaczają kąciki oka i skrzydełko nosa. Takie rozświetlenie odwróci uwagę od mocno zaznaczonych kości twarzy. 

Twarz w kształcie serca

Od kształtu diamentu różni ją tylko budowa czoła. Twarz w kształcie serca charakteryzuje się dosyć szerokim czołem, to znaczy, kości skroni nie tworzą tak łagodnego łuku jak w przypadku diamentu. Cały czas dążąc do harmonii, mocno zarysowane czoło należy zmiękczyć, na przykład przez fryzury zakrywające jego zarys, z przedziałkiem i kosmykami luźno opadającymi po bokach twarzy. Odrobina bronzera na skroniach i przy linii włosów również załatwi sprawę.