Kojarzy się głównie z wiekiem nastoletnim, ale wbrew pozorom równie często dotyka dorosłych. Bywa przyczyną kompleksów i niskiej samooceny. Trądzik, bo o nim mowa, to jeden z najczęściej występujących problemów skórnych. Skąd się bierze i jakie ma objawy? Czy istnieje sposób, by całkowicie wyleczyć? Wszelkie wątpliwości rozwiewa dr Łukasz Preibisz, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej z wieloletnim doświadczeniem.

Xymena Borowiecka, Gala.pl: Wydawać by się mogło, że trądzik to problem głównie nastolatków, jednak coraz więcej dorosłych przyznaje, że również ma z nim problem. Jakie są przyczyny choroby u osób, które dawno mają za sobą okres dojrzewania?

Dr Łukasz Preibisz, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej Preibisz SkinDoctors: Trądzik osób dorosłych zdarza się coraz częściej. Mówiąc o trądziku u dorosłych mamy na myśli osoby po 30. roku życia. Ta dolegliwość częściej dotyka kobiet, a przyczyn jego powstawania jest kilka. Pierwszą z nich może być trądzik przewlekły. Z tym rodzajem trądziku mamy do czynienia wtedy, kiedy mimo osiągnięcia dojrzałości trądzik ciągle pozostał lub systematycznie powraca. Innym czynnikiem jest podłoże hormonalne np. nieprawidłowa praca tarczycy. Dość często sami przyczyniamy się do powstawania trądziku poprzez choćby poprzez stosowanie nieprawidłowej pielęgnacji skóry lub stosując źle dobraną dietę.

Informacja, że trądzik bierze się z braku higieny, jest mitem?

Tak, jest bardzo krzywdzącym mitem. Przyczyny trądziku są znacznie bardziej złożone, z kolei zbyt częste mycie twarzy prowadzi do przesuszania skóry, a to przyczynia się do zwiększenia łojotoku – mamy do czynienia z błędnym kołem.

Nawet jeśli w wieku nastoletnim nie mieliśmy trądziku, to może on nas dotknąć po trzydziestce?

Niestety tak. Trądzik wieku młodzieńczego i trądzik osób dorosłych różnią się przede wszystkim lokalizacją: trądzik młodzieńczy najczęściej zajmuje całą twarz i skórę pleców, natomiast trądzik osób dorosłych zajmuje głównie skórę brody, okolicę linie żuchwy oraz wyższe partie szyi. Co więcej, trudniej się go leczy.

Zobacz także:

Kiedy zaobserwujemy u siebie zmiany trądzikowe, kolejnym krokiem powinna być wizyta u lekarza specjalisty. Jakie metody leczenia mamy do dyspozycji? Czy trądzik u dorosłych leczy się tak samo, jak młodzieńczy?

Mamy różne formy leczenia trądziku: miejscowe oraz doustne. Dobieramy je indywidualnie do każdego pacjenta. Przede wszystkim musimy pamiętać, że leczenie trądziku jest leczeniem długotrwałym. Terapie mogą być krótkotrwałe, ale wtedy efekty również będą krótkotrwałe. Nie zapominajmy też o prawidłowej pielęgnacji. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie powinno się używać produktów wysuszających do przemywania skóry np. na bazie alkoholu. Uważa się błędnie, że te preparaty mogą przynieść szybszą poprawę, jednak będzie to poprawa tylko chwilowa – po pewnym czasie trądzik powróci ze zdwojoną siłą.

A co z makijażem? Czy osoby zmagające się z trądzikiem powinny go unikać? Wiele z nas w ten sposób chce po prostu poczuć się bardziej komfortowo.

Nie. Makijaż bardzo często poprawia samopoczucie, podnosi samoocenę, a więc jest swego rodzaju "lekarstwem" na trądzik. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich zasad higieny i unikanie "brudnych" produktów. Co to oznacza? Bardzo ważne są opakowania kosmetyków. Wybierając podkład – wybierzmy ten z pompką, który poprzez jej naciśnięcie przygotuje odpowiednią porcję kosmetyku. Unikajmy z kolei wszelkiego rodzaju słoiczków, z których nabieramy produkty palcami – w ten sposób unikamy niepotrzebnego namnażania bakterii. Należy również bardzo dużą wagę przykładać do czystości pędzli. No i oczywiście do bardzo dokładnego demakijażu i odpowiedniej pielęgnacji skóry a w szczególności jej mycia.

Szerokie spektrum zabiegów uzupełniających terapię, oferują kliniki medycyny estetycznej. Wiele kobiet właśnie tam kieruje się z nadzieją, że wyjdą z gabinetu z 'nową skórą" Czy słynny już laser frakcyjny jest w stanie faktycznie naprawić uszkodzoną skórę? 

To fakt - coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe leczenie trądziku laserem. Laser frakcyjny jest urządzeniem, które w rękach odpowiedniego specjalisty może pomóc w pozbyciu się wielu problemów. Ma wiele zastosowań: poprawa jakości skóry, odmładzanie, ale także w redukcji porów i blizn czy rozstępów. Należy pamiętać jednak, że jest to ostatni etap leczenia trądziku. Najlepszym zabiegiem, który możemy wykonywać jeszcze w trakcie leczenia, który dodatkowo wspomoże i przyspieszy naszą walkę z trądzikiem, są peelingi. Skuteczne są peelingi chemiczne, czy np. Perfect Peel - średniogłęboki peeling przeznaczony do wszystkich rodzajów skóry. Perfect Derma Peel jest jedynym peelingiem zawierającym glutation – niezwykle silny antyoksydant, który nie tylko rozjaśnia i rozświetla skórę, ale także spowalnia proces starzenia i chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Peeling powinien być również elementem domowej pielęgnacji.

Czy zatem trądzik można wyleczyć całkowicie i zapomnieć, że kiedykolwiek mieliśmy z nim problem?

Z całą pewnością śmiało mogę powiedzieć, że tak! Odpowiednio dobrane leczenie, systematyczna pielęgnacja i odrobina cierpliwości to recepta na zdrową i piękną skórę bez trądziku.

Ekspert Gala.pl 

Dr Łukasz Preibisz, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej Preibisz SkinDoctors

ZOBACZ TAKŻE: Tonik czy hydrolat? Czym się różnią i co wybrać? Przegląd najlepszych kosmetyków