Trądzik pospolity to przewlekłą choroba zapalna gruczołów łojowych oraz ujść mieszków włosowych. Towarzyszy mu występowanie wykwitów niezapalnych (np. zaskórników) oraz zapalnych (np. krost). 90% zmian chorobowych w trądziku pospolitym zlokalizowana jest na twarzy.

Co to jest trądzik pospolity?

Trądzik pospolity jest chorobą skóry o charakterze przewlekłym, związaną z aparatem włosowo-łojowym. Trądzikowi towarzyszy najczęściej:

  • nadmierne wydzielanie serum,
  • łojotok,
  • wykwity skórne takie jak krosty, torbiele, guzki czy pseudocysty,
  • zaskórniki,
  • zaczerwienienie skóry i problemy z naczynkami,
  • blizny i bliznowce.

Trądzik pospolity – przyczyny

Trądzik pospolity występuje u około 80 procent osób w okresie pokwitania i związany jest ze zmianami o podłożu hormonalnym mającymi miejsce w organizmie. Wtedy najczęściej pojawiają się skórne wykwity, które znikają wraz z ustabilizowaniem się systemu hormonalnego. Problemy związane z trądzikiem występują również u około 20 procent dorosłych i wynikają najprawdopodobniej z dziedziczenia. U mężczyzn związane są również z działaniem androgenów, które związane są z produkcją łoju. Zaburzenia wydzielania tego hormonu sprawiają, że mogą na skórze powstać zmiany trądzikowe – czopy ropne i zaskórniki.

Trądzik pospolity a dieta

Trądzik pospolity nie wynika co prawda z nieprawidłowej diety, jednak unikanie pewnych produktów i zwiększenie spożycia innych, przyczynia się do polepszenia kondycji skóry i zmniejszenia natężenia występowania zmian. Dieta na trądzik bazuje na dużych ilościach świeżych warzyw i owoców, w których znajdują się cenne dla skóry składniki mineralne i witaminy. Dania tłuste należy zastąpić chudym mięsem, jajami i rybami, ograniczyć spożycie soli zamieniając ją na przyprawy i zioła, natomiast bogate w węglowodany i białe pieczywo oraz makarony dobrze zastąpić ich razowymi zamiennikami. Warto jeść produkty obfitujące w cynk regulujący pracę gruczołów łojowych, takie jak owoce morza i wątróbkę oraz bogate w witaminy z grupy B rośliny strączkowe i orzechy oraz błonnik, który pozwala skutecznie pozbyć się z organizmu toksyn.

Trądzik pospolity – pielęgnacja

Trądzik pospolity wymaga odpowiedniego podejścia do pielęgnacji zmienionej chorobowo skóry. Do jej mycia używany jest zwykle żel na trądzik o specjalnym składzie czy też mydło o odpowiedniej formule. Codzienna pielęgnacja obejmuje również krem na trądzik (czy raczej krem przeznaczony do skóry z tego rodzaju problemami), który gwarantuje odpowiednie nawilżenie, a jednocześnie nie natłuszcza naskórka. Dość często na wypryski ropne polecana jest do stosowania odpowiednia maść na trądzik – najczęściej ichtiolowa oraz cynkowa, jednak produkty te zaliczyć należy do leczniczych, nie pielęgnacyjnych.

Maść ichtiolowa na trądzik

 Ta znana od XIX wieku i stosowana w leczeniu wyprysków skórnych i czyraków maść, do dziś wykorzystywana jest w leczeniu trądziku. Ma właściwości ściągające i przeciwbakteryjne, dlatego stosuje się ją bezpośrednio na „pryszcze”.

Zobacz także:

Maść cynkowa na trądzik

 Maść cynkowa jest popularnym lekiem stosowanym w stanach zapalnych skóry. Ma działanie ściągające, osłaniające i wysuszające. Po jej aplikacji szybko zauważyć można pozytywny efekt jej działania. Substancją czynną leku jest tlenek cynku, a w gotowych preparatach często dodaje się do niej kwas salicylowy wzmacniający jej działanie.

Domowe sposoby na trądzik

Trądzik pospolity jest chorobą, którą należy leczyć w porozumieniu z dermatologiem, co jednak nie wyklucza innych działań. Najbardziej popularne domowe sposoby na trądzik to spożywanie naparów z ziół takich jak fiołek trójbarwny, pokrzywa, skrzyp czy rumianek oraz stosowana przynajmniej raz w tygodniu drożdżowa maseczka na trądzik, którą przygotowuje się na bazie żywych drożdży spożywczych. Na trądzik działać można również za pomocą różnego rodzaju toników i parówek, których bazą są głównie powszechnie znane zioła.

Zabiegi na trądzik pospolity

Trądzik pospolity to choroba skóry, w której leczeniu pomocne są zabiegi kosmetyczne oraz medycyny estetycznej. Za najbardziej skuteczne uważa się:

  • peeling kawitacyjny,
  • laseroterapię,
  • mikrodermabrazję.

Peeling kawitacyjny

Peeling z użyciem ultradźwięków jest zabiegiem skutecznym, a jednocześnie delikatnym. Wykonuje się go za pomocą urządzenia emitującego falę dźwiękową o określonej częstotliwości. Na oczyszczoną twarz nakłada się płyn micelarny, który wraz z martwym naskórkiem usuwany jest z powierzchni skóry za pomocą głowicy aparatu do peelingu. Zabieg jest nie tylko bezinwazyjny oraz bezbolesny ale wręcz przyjemny, dający uczucie odświeżenia. Równocześnie z usuwaniem naskórka, peeling kawitacyjny poprzez mikro drgania daje efekt masażu, przez co polepsza się krążenie, a skóra jest lepiej dotleniona i odżywiona. W przeciwieństwie do tradycyjnego sposobu oczyszczania, peeling kawitacyjny doskonale usuwa zaskórniki bez przerywania ciągłości skóry, a tkanka dzięki ultradźwiękom lepiej przyjmuje wszystkie składniki odżywcze znajdujące się w masce czy serum na trądzik, które aplikuje się po zabiegu. Dzięki przyspieszeniu metabolizmu komórkowego z kolei, szybciej likwidowane są drobnoustroje przyczyniające się do powstawania zmian trądzikowych. Peeling jest zabiegiem niedrogim, kosztuje od 50 do 100 zł, w zależności od stosowanych w ramach wizyty kosmetyków.

Laser na trądzik

Laseroterapia w leczeniu trądziku jest bezpieczna i daje świetne rezultaty. Do najczęściej stosowanych metod laseroterapii należy leczenie trądziku laserem bromkowo-miedziowym oraz światłem IPL (ang. Intense Pulse Light). W rzeczywistości urządzenie IPL nie jest laserem, lecz aparatem wytwarzającym szerokie spektrum fal świetlnych o różnej długości, co daje efekt pulsowania (stąd nazwa), jednak przyjęło się zaliczać je do grupy laserów. Obydwie metody, prócz leczenia zmian trądzikowych, polepszają stan ogólny skóry, zwiększają jej napięcie, zmniejszają istniejące przebarwienia i dają efekt wygładzenia. Jednorazowa wizyta w gabinecie będzie nas kosztować około 150 zł.

Mikrodermabrazja diamentowa

 Zadaniem mikrodermabrazji diamentowej jest mechaniczne ścieranie naskórka, oraz usuwanie zanieczyszczeń i nadmiaru sebum ze skóry. Efekt ścierania naskórka uzyskuje się poprzez przykładanie do oczyszczanej powierzchni skóry głowicy, która zdziera tkankę warstwowo, aż do uzyskania pożądanego efektu. Poza oczyszczaniem, zabieg ten powoduje przyspieszenie regeneracji skóry, a więc wzmożone wytwarzanie kolagenu i elastyny, przez co tkanka staje się lepiej napięta i rozjaśniona, a drobne zmarszczki, przebarwienia i niewielkie blizny znikają. Mimo, że mikrodermabrazja jest zabiegiem mechanicznym, nie powoduje bólu. Dla uzyskania optymalnych rezultatów, mikrodermabrazję diamentową stosuje się w seriach po 5-6 zabiegów powtarzanych nie częściej niż raz na pół roku. Pojedynczy zabieg kosztuje około 100 zł, kupując całą serię od razu można liczyć na zniżkę.

Trądzik różowaty a pospolity

Trądzik pospolity jest najczęściej spotykaną spośród znanych medycynie postaci tej choroby. Drugi pod względem częstości występowania jest trądzik różowaty (rosacea). Najczęściej dotyczy ludzi o wrażliwej, jasnej cerze i dawniej nazywany był ze względu na obszar występowania „przekleństwem Celtów". W przeciwieństwie do trądziku pospolitego, różowaty zwykle dotyka osoby dojrzałe. Ponieważ objawia się zaczerwienieniem twarzy, szczególnie na policzkach i nosie oraz niskich partiach czoła, często jest błędnie wiązana z nadużywaniem alkoholu, podczas gdy prawdziwa przyczyna zaczerwienienia to zmiany chorobowe. W trądziku różowatym na skórze nie występują zaskórniki, grudki i krosty, lecz w początkowej fazie jedynie zmiany kolorytu skóry, a w kolejnej fazie również "pajączki", grudki i bolesne podrażnienia. Kolejno, jeśli rosacea nie jest leczona, dochodzi do powstawania nacieków zapalnych, przerostu gruczołów łojowych oraz bliznowacenia a w skrajnych przypadkach do rozwoju przyrosłych zmian tzw. rinophyma, zlokalizowanych w okolicy nosa.