Toksyczni ludzie - co to znaczy?

Toksyczny człowiek to ten, który męczy innych swoim zachowaniem - jest nieszczery, manipuluje, osiąga korzyści kosztem innych, nie potrafi przyznać się do błędu, czerpie energię z krzywdzenia innych.

Pod tym pojęciem może kryć się jednak tak naprawdę wszystko, co wiąże się ze złym traktowaniem innych. Osobowości toksyczne często bardzo dobrze się maskują, nie dając po sobie w żaden sposób poznać, że są wampirami emocjonalnymi. Co to znaczy? 

Wysysają energię, sprawiają, że po kontakcie z nimi czujesz się źle, wyczuwasz od nich fałsz i nieszczere zamiary, na samą myśl o konieczności spotkania z nimi masz ochotę uciec. 

Jednak ludzie toksyczni nie zawsze od razu prezentują swoje zamiary. Bardzo często relacje z nimi przez bardzo długi czas nie uruchamiają żadnej lampki ostrzegawczej. Osoba toksyczna może kryć się w mężu, przyjaciółce, mamie czy koledze z pracy. 

Toksyczni ludzie w pracy często są mili, ale tylko po to, by uśpić naszą czujność. Pozornie zaprzyjaźniają się z nami, a potem wykorzystują przeciwko nam wszystko, czego się dowiedzieli. Często zbliżają się również tylko po to, by później donosić na nas szefostwu. 

Jedni zdają sobie sprawę z tego, co robią i bycie toksycznym wcale im nie przeszkadza - wręcz przeciwnie, czepią siłę i satysfakcję z takiego traktowania innych. Inni są toksyczni zupełnie nieświadomie. 

W jednym i drugim przypadku wyjścia są dwa: szczera rozmowa i próba "detoksu" relacji lub, jeśli to w niczym nie pomoże, maksymalne zdystansowanie się od takiej osoby. 

Zobacz także:

Toksyczna osobowość - cechy charakterystyczne 

Jak rozpoznać toksyczną osobowość i odróżnić toksycznego człowieka od tego, którego po prostu nie lubimy i jego zachowanie nas zwyczajnie irytuje? 

Czym charakteryzują się toksyczni ludzie? Cechy, na które warto zwrócić uwagę, to:

 • skupienie wyłącznie na sobie i ignorowanie potrzeb innych ludzi - skrajny egoizm jest bardzo toksyczną cechą;
 • nieustanne oczekiwanie pomocy i wyciągania z tarapatów - toksyczni znajomi zwykle są bardzo nieodpowiedzialni i nie przewidują konsekwencji swojego zachowania, jednocześnie oczekując pomocy w sytuacjach kryzysowych;
 • wystawianie cię na próby - jedną z cech toksycznej osoby jest skłonność do prowokacji, które mają udowodnić twoją lojalność wobec niej;
 • szantaże emocjonalne i groźby - człowiek toksyczny zrobi wszystko, by osiągnąć swój cel, często w myśl zasady "cel uświęca środki". Dlatego na porządku dziennym jest manipulacja, szantaże emocjonalne, a nawet groźby - jeśli tylko chcą coś osiągnąć;
 • chwiejne nastroje - "toxic", jak określa się osoby toksyczne, jest jak chorągiewka na wietrze. Raz cichy, spokojny i opanowany, by innym razem wybuchnąć zupełnie bez powodu. Toksyczna osoba może być nawet agresywna i posuwać się do rękoczynów, by za chwilę rozpłakać się, żałując swojego zachowania. Nigdy nie wiesz, czego możesz się spodziewać!;
 • poniżanie i osądzanie - osoby toksyczne uzurpują sobie prawo do nieustannego oceniania innych i krytykowania ich. Nie jest to jednak krytyka konstruktywna, a zwykle pełna sarkazmu, ironii i nutki sadyzmu. Toksyczni ludzie czują się dobrze, gdy inni z ich powodu czują się źle;
 • bycie "drama queen" - toksyczna osoba uwielbia, gdy coś się dzieje. Żywi się dramatami, negatywnymi emocjami i  wydarzeniami. Jeśli więc aktualnie nic się nie dzieje, sami wywołują takie sytuacje;
 • nadmierna bura i arogancja - toksyczne osoby uważają się za lepsze od innych, patrzą na wszystkich z góry i są przy tym ironiczne, aroganckie i butne. 

Reasumując to, czym charakteryzują się toksyczni ludzie i jakie cechy ich określają - to atencjusze, próbujący górować nad innymi, "podcinając im skrzydła". Uważają, że są kimś lepszym niż inni, którzy zasługują tylko na pogardę. 

Toksyczni ludzie zaprzyjaźniają się pozornie z innymi tylko po to, by poznać ich słabe cechy, które bardzo szybko wykorzystają przeciwko nim. 

Toksyczni ludzie w pracy - cechy 

Znajdujesz się w środowisku, w którym pracują z tobą także toksyczni ludzie? Co to znaczy w praktyce dla ciebie i zespołu? 

Wystarczy jedna taka osoba, by skutecznie zepsuć atmosferę w pracy. Toksycznym człowiekiem może być zarówno współpracownik na równorzędnym stanowisku, jak i przełożony czy sam szef. 

Praca z kimś takim to największy koszmar każdego pracownika, zwłaszcza nowego w danym miejscu lub z krótkim stażem pracy, który czuje się w tym środowisku niepewnie. 

Toksyczna osoba - co to znaczy w pracy? Jak się zachowuje?

 • głośno komentuje twoje działania, zawsze z wyraźną nutką ironii;
 • stoi w opozycji do zdania i decyzji większości pracowników;
 • jest donosicielem -skarży, ale w wyrafinowany sposób, który ma świadczyć o trosce;
 • krytykuje cię za plecami, następnie wypierając się wszystkiego;
 • korzysta z cudzych pomysłów, przypisując sobie ich autorstwo;
 • wpędza współpracowników w kłopoty, z których następnie "wspaniałomyślnie" chcą ich wyciągać.

Tak naprawdę do worka "toksyczne zachowania" można włożyć wszystkie te cechy i zachowania, które powodują, że inni czują się z nich powodu źle, a które są celowymi działaniami. 

Praca z toksyczną osobą jest bardzo trudna - często kończy się strachem przed chodzeniem do pracy, ulgą na myśl o wolnym dniu i niechęcią do kontaktów z nią. 

Szef, który dopuszcza się mobbingu na swoich podwładnych, również jak najbardziej wpisuje się w ramkę "toksyczna osoba". 

Toksyczne zachowania - skąd się biorą?

Bardzo często bycie toksycznym wynika z problemów ze sobą. Osoby, które poniżają innych, by lepiej się poczuć, to najczęściej te same osoby, które kiedyś same były poniżane. 

Brak poczucia pewności siebie, nieumiejętność odnalezienia się w grupie, problemy z socjalizacją, nieradzenie sobie ze stresem i wymaganiami innych to najczęstsze przyczyny toksycznych zachowań. 

Maska osoby aroganckiej, butnej, która niczym się nie przejmuje, to bardzo często przykrywka dla słabego charakteru i zupełnego braku odporności na stres. Niektórzy są tacy z wyboru, inni chętnie rozwiązaliby problem, gdyby znaleźli na to sposób. 

Dlatego jeśli w twoim otoczeniu masz toksyczną osobę, zawsze warto spróbować z nią szczerze porozmawiać i zachęcić do przedstawienia swoich problemów. Czasami jest to skuteczna metoda, czasami nie. 

W takim przypadku wyjścia są w zasadzie dwa: taka osoba albo podejmie próbę wyeliminowania toksycznych zachowań, albo trzeba się od niej odsunąć i zdystansować. Kąśliwych uwag nie ma sensu brać osobiście, ponieważ nie są w żadnym wypadku wymiernikiem naszego zachowania. 

Toksyczna osoba w rodzinie

Często zdarza się niestety, że toksyczna osoba jest członkiem rodziny. Trudno w takim przypadku odsunąć się od niej - szczególnie jeśli to bliska rodzina, jak rodzice, rodzeństwo czy współmałżonek. 

To bardzo trudna sytuacja, zwłaszcza jeśli problem pojawił się z czasem. Może to świadczyć o jakimś ukrytym problemie, który przyczynił się do pojawienia się toksycznych zachowań. 

Podstawą, podobnie jak w przypadku współpracowników czy znajomych, jest szczera rozmowa. Ktoś może nie zdawać sobie sprawy z tego, że jego zachowanie wygląda tak, jak wygląda i po uwadze od bliskiej osoby może przyjrzy się sobie i zapanuje nad negatywnymi cechami. 

Toksyczni znajomi - jak sobie z nimi radzić?

Jeśli jakaś osoba od samego początku znajomości przejawia tendencje do bycia wampirem energetycznym, lepiej zachować czujność i nie zbliżać się do niej za bardzo. Jeśli jednak cechy toksycznej osoby rozpoznajesz u niej dopiero po jakimś czasie, często jest już za późno, by wycofać się z takiej znajomości bez szkody dla siebie. 

Najważniejsze jest to, by nie dać się zdominować i nie dać sobie podciąć skrzydeł. Na każdą złośliwą uwagę czy próbę szantażu reaguj zdecydowanie i bez strachu. Toksyczna osoba, która kilka razy dostanie mocną kontrę, powinna uświadomić sobie, że nie tędy droga i powinna zaniechać (przynajmniej w części) swojego postępowania

Toksyczny człowiek może wpływać na nasze samopoczucie?

Toksyczne osoby nie bez powodu nazywane są wampirami energetycznymi. Dosłownie wysysają energię, dobre samopoczucie, pewność siebie i radość. 

Swoim zachowaniem sprawiają ogromną przykrość, a na dłuższą metę mogą nawet wpędzać w stany lękowe i depresyjne. Dlatego rozpoznanie ich cech i unikanie kontaktu z nimi lub nie pozwalanie sobie na dominację to podstawa do tego, by zachować dobre samopoczucie.