Po raz pierwszy została mamą w wieku 74 lat: kim jest najstarsza mama na świecie?

O Erramatti Mangayamma zrobiło się głośno w 2019 roku. Wówczas 74-letnia kobieta urodziła bliźniaki. Dziewczynki otrzymały imiona: Rama i Uma. Ich tata Raj miał 82 lata. Nagłówki światowej prasy pisały o nietypowych narodzinach i okrzyknęły kobietę najstarszą mamą świata. A jak potoczyła się ta historia od początku?

Para pobrała się w 1962 roku, kiedy Erramatti była młodziutką, bo 16-letnią dziewczyną, a jej mąż miał 25 lat. Chociaż ich ślub był zaaranżowany, to młodzi zakochali się w sobie i marzyli, żeby zostać rodzicami. Los jednak nie był dla nich łaskawy, a lokalna społeczność nazywała Mangayamma "bezdzietną damą".

Chcieliśmy mieć dzieci i zakładaliśmy, że będzie to łatwe, ale nigdy nie udało nam się począć w sposób naturalny mówiła kobieta w rozmowie z "The Sun".

Małżonkowie konsultowali się z wieloma lekarzami, którzy polecali różne terapie, ale nic nie działało. "Kiedy miałam 40 lat, w 1986 roku, przeszłam wczesną menopauzę, która była okropna. Wydawało mi się, że zamykają się drzwi. Chociaż rozważaliśmy adopcję, nie przeszliśmy przez to."

W listopadzie 2018 r. małżonkowie udali się do Dr Umashankar Sanakkayal, specjalisty od in vitro. Lekarz był przekonany, że Erramatti jest 50-letnią kobietą. "Kiedy powiedziałam mu o swoim wieku, był zszokowany. Zrobił testy krwi i sprawności oraz sprawdził moje serce, które pokazało, że jestem zdrowa." W związku z tym, że kobieta była już po menopauzie, wykorzystano jajeczko dawcy.

Płakałam z radości, słysząc, że jest szansa na dziecko. Leczenie było drogie, ale było warte naszych oszczędności.

„Byłam najszczęśliwsza jak nigdy przedtem, a 82-letni wówczas mąż nie mógł uwierzyć, że zostanie tatą. Nasza społeczność powiedziała mi, że źle zrobiłam, że zaszłam w ciążę i że umrę, zanim moje dziecko będzie dorosłe, ale nasza tęsknota wyprzedziła wszystkie inne emocje." - wspomina kobieta. W trzecim miesiącu lekarz poinformował parę, że to ciąża bliźniacza.

Chociaż wiadomość była przytłaczająca, wydawało mi się, że to cud.

Na początku września 2019 roku w wyniku cesarskiego cięcia na świat przyszły bliżniaczki: Rama Tulasi i Uma Tulasi. „Na początku było ciężko. Lekarz odradził mi karmienie piersią, więc skorzystałam z banków mleka. Bezsenne noce były męczące, ale pomogła mi medytacja oraz mąż, co nie leży w tradycji Indii".

Niestety, rok po narodzinach dziewczynek ich tata zmarł na zawał serca. Jak dodaje Mangayamma stratę pomogły jej przejść córeczki i rodzina.

Zobacz także:

Jestem zdeterminowana, by patrzeć, jak dziewczynki dorastają. Ale wybrałam zaprzyjaźnioną rodzinę, która zaopiekuje się nimi, gdyby coś mi się przydarzyło. Jestem zachwycona, że po latach bezdzietności mogłam zostać mamą" - powiedziała Mangayamma dla "The Sun".

Źródło: The Sun

"My neighbours wouldn’t stop staring at me. At 73, I knew what they saw – an elderly first-time mum."

Opublikowany przez The Sun Niedziela, 14 marca 2021