Serum z witaminą C – najsilniejsze kosmetyki na rynku

Serum z witaminą C to najlepszy przyjaciel skóry po 30. roku życia. Ten składnik aktywny jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów: neutralizuje niekorzystne działanie wolnych rodników i wzmacnia ochronę skóry przed niekorzystnymi czynnikami z zewnątrz. W wyższych stężeniach ma właściwości rozjaśniające - nic więc dziwnego, że często jest składnikiem profesjonalnych i domowych kuracji na przebarwienia. Witamina C zapewnia delikatne, niemalże niezauważalne złuszczanie. Dzięki temu ujednolica koloryt i zmniejsza widoczność naczyń krwionośnych oraz przywraca blask szarej i zmęczonej skórze. Jest też jednym z tych składników, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny, powodując, że skóra staje się gładsza i bardziej napięta. Jakie serum z witaminą C wybrać? Oto najskuteczniejsze preparaty na rynku.

Dermomedica 20% Vitamin C Serum

Serum z witaminą C i E to prawdziwy hit internautek. Ciężko znaleźć o nim złą opinię – i nic dziwnego: serum ma bardzo krótki skład, w którym na pierwszym miejscu znajdziemy witaminę C. Na dalszych pozycjach znalazła się witamina E, kwas ferulowy i kwas hialuronowy. Czemu zawdzięcza swoją skuteczność? Po pierwsze, wysokiemu, bo aż 20-procentowemu stężeniu kwasu askorbinowego (to najwyższe dostępne stężenie wśród kosmetyków do domowego użytku). To jednak nie wszystko. Witamina C, nawet w wysokich stężeniach, często bywa niestabilna. Dlatego w składzie serum znajdziemy także kwas ferulowy, który skutecznie eliminuje reaktywne formy tlenu, przyczyniając się do większej stabilności kwasu askorbinowego. Dodatkowo, kwas ferulowy sam w sobie jest silnym antyoksydantem – i wykazuje działanie fotonaprawcze. Niweluje niekorzystny wpływ promieniowania UV na skórę i zapobiega powstawaniu nowych przebarwień. Ta kombinacja sprawia, że serum Dermomedica jest jednym z najsilniej działających preparatów z witaminą C na rynku.

Timeless 20% Vitamin C + E Ferulic Acid Serum

To kolejny pielęgnacyjny hit z witaminą C i kwasem ferulowym. W przypadku serum Timeless, do potężnego duetu dołączyła jeszcze witamina E, która jest kolejnym silnym antyoksydantem. Serum Timeless ma bardzo podobny (by nie powiedzieć: niemal identyczny) skład, co kultowy kosmetyk Dermomedica. Również zawiera kwas hialuronowy i ma bardzo lekką, wodnistą formułę, która szybko się wchłania. Dodatek witaminy E i pantenolu dodatkowo wzmacnia działanie antyoksydacyjne i łagodzące kosmetyku. Ogromnym atutem tego produktu jest też hermetyczne opakowanie z pompką, które ogranicza dostęp tlenu. Zgodnie z zaleceniem producenta, kosmetyk należy trzymać w lodówce.

BasicLab - serum z witaminą C 15%

Mamy tu aż 15% stężenie kwasu askorbinowego, a także kwas ferulowy, witaminę E, kwas hialuronowy  i łagodzący pantenol. To zdecydowanie jeden z najlepszych składów - nie tylko w tej półce cenowej!

Koncentrat C-ferulowy 3% przeciw przebarwieniom skóry, Yoskine

Ten preparat zawiera z kolei dość wysokie stężenie kwasu ferulowego, połączonego z proteinami jedwabiu i zamkniętą w liposomach witaminą C. Sprawdzi się zwłaszcza u osób, które chcą zredukować przebarwienia i zwiększyć gładkość oraz elastyczność skóry.

Serum z witaminą C – jakie kosmetyki działają podobnie?

Wybierając serum z witaminą C warto zwrócić uwagę nie tylko na stężenie witaminy C i obecność innych składników aktywnych. Ważna jest także sama forma. Witamina C może występować pod różnymi nazwami. Najpopularniejszą formą jest wspomniany już kwas askorbinowy (Ascorbic Acid), który jest dość podatny na utlenianie, ale jednocześnie rozpuszczalny w wodzie i glikolach. To umożliwia tworzenie lekkich, wodnych konsystencji, które szybko się wchłaniają i nie zapychają porów. Jeśli taka formuła jest dla Ciebie odpowiednia - szukaj preparatów z substancjami stabilizującymi kwas askorbinowy: np. z kwasem ferulowym i hialuronowym.

Banana Bright Vitamin C Serum, Ole Henriksen

Bestsellerowe serum z 15-procentowym stężeniem witaminy C i 5-procentowym dodatkiem kwasów PHA, uważanych za najłagodniejsze spośród substancji złuszczających. To połączenie pięknie rozświetla i rozjaśnia skórę. 

Serum z witaminą C na przebarwienia Miya Cosmetics

To serum z niższym stężeniem, ale za to świetnie dobranym składem. Oprócz witaminy C (5%), znajdziemy tu także witaminą B, która działa kojąco i przeciwzapalnie, a także prebiotyk oraz kwas mlekowy, który zmniejsza pory i działa oczyszczająco. 

Istnieją także inne, bardziej stabilne formy witaminy C, np. palmitynian askorbylu (Ascorbyl Palmitate) lub glukozyd askorbylu (Ascorbyl Glucoside). Do najbardziej stabilnych form należą Tetrahexyldecyl ascorbate i 3-0 Ethyl Ascorbic Acid. Część z nich jest rozpuszczalna wyłącznie w oleju, ale dzięki temu są mniej podatne na utlenianie. Serum olejowe będzie odpowiednie dla skóry suchej i normalnej, bez skłonności do zanieczyszczania się, a także do skóry dojrzałej.

Koncentrat Power Dose Vitamin C, Dr Brandt

Bardzo skoncentrowany preparat z 20-procentowym stężeniem witaminy C - w dodatku w bardzo stabilnej formie 3-0 Etylowego Kwasu Askorbinowego.

C.E.O. Serum rozświetlające z witaminą C, Sunday Riley

Zawiera jedną z najstabilniejszych form witaminy C, Tetraizopalmitynian askorbylu w 15-proc. stężeniu. Składnik ten bardzo skutecznie wnika w głąb skóry i jest mniej drażniący niż inne formy witaminy C - będzie więc idealny dla osób o wrażliwej cerze.