Temat miesiączki dla części osób wciąż pozostaje tematem tabu, przez co do dziś generuje wiele mitów. Od najmłodszych lat obawiamy się niekomfortowych sytuacji, niewygodnych pytań i ewentualnych „przecieków” podczas okresu. Wybieramy wówczas ciemniejsze elementy garderoby i rezygnujemy w tym czasie z różnego rodzaju aktywności, w tym fizycznej… Czy słusznie?

Aktywność fizyczna w trakcie miesiączki

U niektórych kobiet pojawia się jak w zegarku, inne stresują się powtarzającymi się opóźnieniami. Punktem wspólnym jest to, że każdej z nas zdarza się czasem odpuścić trening (albo kilka treningów) ze względu na „te” dni. Coraz częściej i coraz głośniej mówi się jednak o tym, że miesiączka wcale nie musi (i nie powinna) wiązać się z ograniczeniami. Niestety wciąż tak się dzieje - szczególnie podczas jej pierwszych dni.

Oczywiście zgadzamy się z tezą, że powinnyśmy traktować nasze ciało z szacunkiem i wyrozumiałością, a także wsłuchiwać się w jego potrzeby. Doskonale wiemy, jak cenny (szczególnie w dzisiejszych czasach) jest odpoczynek. Ważne jednak, aby decyzja na temat aktywności w trakcie menstruacji nie była podyktowana strachem przed wstydliwymi sytuacjami, lecz naszym, niczym niewymuszonym, świadomym wyborem. Brzmi jak wolność, prawda?

Miesiączka dawniej i dziś

W jaki sposób kobiety radziły sobie podczas miesiączki dawniej? Historycy twierdzą, że w starożytności wspomagały się one np. podpaskami z wełny (w przypadku Rzymianek) czy też drewnianymi tamponami, które następnie owijały materiałami (starożytne Egipcjanki). W średniowieczu o menstruacji mówiło się niewiele – był to raczej temat tabu. Panie nosiły wówczas przy sobie zapachowe saszetki, aby zneutralizować zapach utleniającej się krwi. Dopiero w XIX wieku rozpoczęto masową produkcję produktów higienicznych dla kobiet, jednak, rzecz jasna, odbiegały one jakością od tych, które są dostępne obecnie.

Dziś, całe szczęście, nie musimy decydować się na średniowieczne rozwiązania. Nie musimy też podporządkowywać swoich planów do kalendarzyka. Możemy dostosować grafik do własnych potrzeb, bez zbędnego stresu związanego z nadejściem miesiączki. Obecnie dostępnych jest wiele środków menstruacyjnych, które znacznie ułatwiają nam codzienność. Warto więc to docenić - nie musisz bowiem „wyłączać się” już nigdy więcej w „te dni” - zamiast tego ciesz się w pełni urokami życia. Także wtedy, kiedy masz okres.

Aktywna i bez ograniczeń

Linia produktów Bella Perfecta Ultra to jedna z współczesnych form ułatwienia nam codziennego życia w trakcie okresu. Została stworzona z myślą o tym, aby każdej z nas zapewnić długotrwały komfort. Dzięki aż 10 wariantom oznaczonych kolorystycznie produktów marki Bella, możemy wybrać podpaski idealne dla siebie, zgodnie z naszymi preferencjami. Miękka włóknina Extra Soft oraz superchłonna siateczka Silky Drai to gwarancja nie tylko niesamowitej skuteczności, ale też, cennej szczególnie podczas „tych dni”, wygody. Jeśli więc lubisz miękkość włókniny - wybierz Extra Soft, jeśli szczególnie cenisz sobie chłonność siateczki - Silky Drai. Podpaski Perfecta są dostępne w obu wersjach. Dodatkowo są ultracienkie, dzięki czemu możesz swobodnie ćwiczyć w dopasowanych legginsach, a podpaska pozostanie niezauważona. Oddychająca warstwa wierzchnia produktu pozwala na przepływ powietrza i ułatwia odpowiednie utrzymanie higieny stref intymnych. Co jeszcze wyróżnia podpaski z linii Bella Perfecta? Większe osłonki boczne, które zapewniają lepszą ochronę bielizny i stabilność podpaski przy aplikacji. Poza tym specjalna warstwa chłonna, której zadaniem jest neutralizacja nieprzyjemnych zapachów i zapobieganie namnażaniu się bakterii. Bella Perfecta Ultra Green, Orange, Blue, a może Maxi Blue? Wybierz wariant dla siebie i ciesz się życiem bez ograniczeń.

Źródło: materiały prasowe

Zobacz także:

#noexcuses

Ważnym elementem edukacyjnym w temacie miesiączki jest budowanie świadomości dotyczącej okresu wśród młodych kobiet. Walczymy dziś z ubóstwem menstruacyjnym, odchodzimy od pokazywania krwi menstruacyjnej w kolorze niebieskim, obalone zostały mity związane z miesiączką (np. kobiety w trakcie menstruacji dysponują magicznymi mocami). Mimo to wciąż bardzo często zdarza się, że unikamy jakiejkolwiek aktywności fizycznej przez około 25% miesiąca. Powód? Okres.  

Część kobiet przechodzi miesiączkę bardzo boleśnie, szczególnie podczas jej pierwszych dni. Zmuszanie się, pomimo silnego bólu, do bycia na pełnych obrotach, nie przyniesie w tym przypadku niczego dobrego. Często jednak okres tak bardzo nam nie doskwiera, a traktujemy go jako tłumaczenie swojej niedyspozycji. Aktywizowanie młodych dziewcząt i pokazywanie im, że „miesiączka to nie choroba” (słowa doskonale znane wszystkim tym z nas, które próbowały kiedyś uniknąć zajęć wychowania fizycznego, posługując się „miesiączkową” wymówką) pomoże w szerzeniu zdrowych nawyków wśród nastolatek. Dodatkowo pozwoli wyrównać szanse dziewcząt i chłopców w temacie potencjalnego uprawiania sportu zawodowo.

„Mistrzynie w szkołach”

Głównym celem autorskiego projektu Otylii Jędrzejczak „Mistrzynie w szkołach” jest mobilizowanie dziewcząt w wieku licealnym do brania aktywnego udziału w zajęciach wychowania fizycznego. Zajęcia te mają bowiem ogromny wpływ na budowanie świadomości dotyczącej pozytywnego wpływu ruchu na nasz organizm. Bardzo często lekcje te są jednak traktowane mniej poważnie, mimo że nie od dziś znamy pozytywny wpływ ruchu na nasze samopoczucie.

Pływaczka w ramach projektu organizuje specjalne zajęcia sportowe dla licealistek, dzięki którym nastolatki uzyskują porządną dawkę motywacji i wiedzę na temat aktywnego oraz zdrowego trybu życia. Na takie lekcje zapraszane są znane Olimpijki, Mistrzynie Świata, Europy i Polski w różnych dyscyplinach sportu. Marka Bella do 2022 roku wspiera realizację projektu Otylii Jędrzejczak.

Warto zaznaczyć, że w przypadku niepokojąco bolesnych miesiączek i innych, silnych objawów, zaleca się konsultację z lekarzem. Indywidualnie oceni on stan zdrowia pacjentki i wykluczy ewentualne choroby, takie jak np. endometrioza czy zespół policystycznych jajników.

Materiał powstał we współpracy z marką Bella.