Skinifikacja – co to takiego? 

Niewiele osób wie, że skora głowy jest traktowana jako przedłużenie skóry na twarzy - jest tak samo delikatna i podatna na różne podrażnienia. Dodatkowo na głowie większość z nas ma długie, grube włosy, co sprawia, że łatwiej gromadzą się tam zanieczyszczenia. Skóra głowy ma też większą liczbę gruczołów łojowych, potowych i mieszków włosów w porównaniu ze skórą na reszcie ciała. Tak ważne, żeby pielęgnować ją z taką sama dokładnością, jak skórę twarzy. 

Z tego powodu powstał nowy urodowy trend – „skinifikacja”. Polega on na zastosowaniu w produktach do włosów tych samych składników, których dotychczas używano wyłącznie w pielęgnacji twarzy. Nikogo nie dziwią nowe peelingi, maski, toniki, czy esencje do twarzy. Dlaczego więc nie poświęcać tyle samo uwagi skórze głowy? Trend sprawił, że marki zaczęły poszerzać swoje linie kosmetyków do włosów i  pojawiły się takie produkty jak np. peeling do skóry głowy z dodatkiem węgla

Jak odpowiednio dbać o skórę głowy?

Problemy ze skórą głowy najczęściej spowodowane są przez złe bakterie. Mogą one gromadzić się głęboko  w mieszkach włosów, co powoduje podrażnienie, a nawet łuszczenie. Jeśli czujesz, że twoja skóra na głowie zaczyna swędzieć, jest przesuszona albo zaczerwieniona, to sygnał, żebyś zaczęła poświęcać jej więcej uwagi i zadbała o odpowiednią pielęgnacje włosów. Jakich produktów należy używać, żeby mieć piękne i zdrowe włosy?

Szampon do włosów

Szampon to podstawa, jednak żeby spełniał swoje zadanie, musisz wiedzieć jaki wybrać i jak odpowiednio myć włosy. Jak się okazuje, nie wszyscy wiedzą jak należy czyścić skórę głowy. Mitem jest, że codziennie mycie włosów je niszczy. To ile razy w tygodniu będziemy to robić, zależy od naszego stylu życia. Ogromne znaczenie ma za to prawidłowe nałożenie i rozprowadzenie produktu we włosach. Okrężne ruchy pozwolą na odpowiednie oczyszczenie skóry. Zakończenie procesu masażem, poprawi krążenie krwi i kondycję włosów i skóry głowy

Peeling

Peeling skóry jest bardzo ważny, chociaż niewiele osób go wykonuje. Pomaga usunąć górną warstwę niechcianych, martwych komórek naskórka. Kiedy omijamy ten krok w naszej pielęgnacji włosów, martwy naskórek zaczyna zakrywać pory i blokuje je przed uwalnianiem naturalnych olejków, przez co się zatykają. Sprawia to, że nasze włosy są słabsze i bardziej podatne na wypadanie. Żeby mieć odpowiednio oczyszczoną skórę głowy, warto używać peelingów raz w tygodniu. 

Maska do skóry głowy

Na pewno używasz maski do włosów. A słyszałaś o masce do skóry głowy? W zależności od produktu, takie maski należy używać pod prysznice i trzymać na głowie przez ok. 10 minut. Dzięki odpowiednim składnikom, jak węgiel, zielona herbata, czy mięta, maski zadbają o odpowiednie nawilżenie włosów i skóry głowy. Pomogą też przy problemach ze swędzeniem, podrażnieniami i łuszczącą się skórą na głowie. 

Kuracja skóry głowy

Pod nazwą „kuracja” kryją się wszystkie specjalistyczne produkty do skóry głowy, zazwyczaj są w formie olejków. Mogą być stosowane na noc i następnie spłukane rano, albo bezpośrednio przed prysznicem. My polecamy wybranie tej pierwszej opcji, ponieważ w nocy, kiedy organizm odpoczywa, regeneracja naszych komórek jest najbardziej intensywna. Oznacza to, że kuracje i sera do skóry głowy najlepiej zadziałają właśnie podczas snu. 

Serum 

Serum do włosów jest produktem wielofunkcyjnym. Pomaga zlikwidować puszenie się włosów, nadaje im blask i je nawilża. Chroni też przed słońcem, zanieczyszczeniami i zniszczeniem spowodowanym przez urządzenia do stylizacji. Ważne, żeby wybrać serum odpowiednie do naszego rodzaju włosów i efektu, jakiego chcemy uzyskać.