Tłusty Czwartek: co to za święto?

Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest to ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty. W tym dniu dozwolone jest objadanie się do woli, zwłaszcza pączkami i faworkami, zwanych inaczej chruścikami. W dawnych czasach w Tłusty Czwartek objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką. Zgodnie z tradycją w tym dniu każdy powinien zjeść chociaż jednego pączka, żeby dobrze mu się wiodło w życiu. Najpopularniejsze przysłowie związane z Tłustym Czwartkiem brzmi:

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.

Tłusty Czwartek: kiedy wypada w 2018?

Tłusty Czwartek jest świętem ruchomym i zależy od daty Wielkanocy, dlatego każdego roku wypada w innym terminie. W tym roku Tłusty Czwartek wypada 8 lutego. Będzie to ostatni czwartek karnawału, ponieważ ostatni dzień karnawału wypada we wtorek 13 lutego. Po tym dniu w środę wypada już Środa Popielcowa, która rozpoczyna 40. dniowy Wielki Post.

Tłusty Czwartek: najbardziej sprawdzone przepisy

W Tłusty Czwartek możemy najeść się pączków i faworków do woli. Najbardziej popularne są u nas klasyczne, drożdżowe pączki z nadzieniem z konfitury lub marmolady posypane cukrem pudrem lub polane lukrem. Często na wierzch lukru sypane są migdały lub skórka pomarańczowa. Również faworki posypane cukrem pudrem, zwane inaczej chrustami są obok pączków popularne w polskich domach. Coraz częściej na polskich stołach goszczą również fantazyjne róże karnawałowe, które przygotowuje się z takiego samego ciasta co faworki, tylko inaczej formuje.

Jak co roku cukiernie tuż przed Tłustym Czwartkiem pracują na wysokich obrotach, a na ulicy od samego rana czuć zapach świeżutkich pączków.

My na pewno będziemy Tłusty Czwartek świętować obficie. A Wy ile pączków macie zamiar zjeść w Tłusty Czwartek?