KREPDESZYN

Photo: Sukienka Twinset

Przed praniem:
Jeśli na ubraniu są plamy, w żadnym wypadku nie należy ich usuwać punktowo, gdyż na tkaninie pozostaną widoczne ślady po wodzie. Zawsze należy prać całe ubranie.

Pranie:
Najpewniejszym sposobem jest zawsze pranie ręczne. Odzież namaczać w letniej kąpieli z dodatkiem np. szamponu, maksymalnie na pięć minut. Prać, poruszając ubraniem tam i z powrotem (nie trzeć i nie wygniatać!). Płukać w zimnej wodzie, do ostatniego płukania wlać ocet, by utrwalić kolor.

Po praniu:
Ostrożnie wycisnąć materiał. Nie wykręcać, gdyż delikatne włókna mogłyby się złamać! Małe sztuki odzieży suszyć na leżąco, duże, np. sukienki - na wieszaku.

TIUL

Photo: Suknia Marchesa

Zobacz także:

Przed praniem:
Przystępując do prania dobrze jest osłonić dłonie gospodarczymi rękawiczkami. Zapobiegnie to uszkodzeniu paznokciami delikatnej tkaniny.

Pranie:
Tiul należy prać wyłącznie ręcznie! Wlać, w zależności od stopnia zabrudzenia do zimnej lub letniej wody, kleks szamponu wielkości orzecha włoskiego, namoczyć ubranie i ostrożnie ugniatać materiał. Następnie dobrze wypłukać.

Po praniu:
Tej niezwykle delikatnej tkaniny nie wolno wykręcać, ani wyciskać. Najlepiej po wyjęciu z wody mokrą odzież rozłożyć na suszarce i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

ZOBACZ TEŻ:

BOUCLÉ

Photo: Żakiet Asos z tkaniny Boucle

Przed praniem:
Ewentualne plamy zwilżyć szamponem i pozostawić odzież w tym stanie na chwilę. Nieprzyjemnych zapachów można się pozbyć, wywieszając odzież z bouclé na noc w łazience lub na dworze.

Pranie:
W przypadku tkaniny bouclé najlepszym rozwiązaniem jest pranie w pralce. Odzież należy umieścić w siatce do prania bielizny. Prać w płynie do prania wełny, używając programu do tkanin delikatnych. Nie wolno wirować! Na koniec można wypłukać w wodzie z octem, co poprawia elestyczność włókien.

Po praniu:
Mokrą odzież ułożyć na ręczniku, zrolować ręcznik i wycisnąć w niego wodę. Nie wolno wykręcać, bo to niszczy włókna i tworzą się supełki. Suszyć w pozycji poziomej.

ZOBACZ TEŻ:

DŻINS

Photo: Jeansowa sukienka Marks&Spencer

Przed praniem:
Dżins należy prać możliwie rzadko, aby się nie zbiegł i nie stracił koloru. Przystępując do prania, nalezy odzież wywinąć na lewą stronę oraz pamietać o zasunięciu wszelkich zamków błyskawicznych.

Pranie:
Ubrania z dżinsu prać w pralce w temperaturze maksymalnie 30°C, używając programu do tkanin delikatnych. Stosować łagodne środki piorące do tkanin kolorowych i nie używać środków zmiękczających.

Po praniu:
Dżins bez dodatku streczu należy suszyć, wieszając odzież na suszarce. Jeśli dżins ma domieszkę streczu, to odzież dobrze jest suszyć rozłożoną poziomo. Nie radzimy suszyć odzieży dżinsowej w suszarce elektrycznej, gdyż gorące powietrze niszczy włókna tkaniny.

PRZECZYTAJ TEŻ:

SKÓRA

Photo: Skórzana ramoneska Hugo Boss

Przed praniem:
Przed przystąpieniem do czyszczenia skóry należy na resztce skóry wykonać próbę, by sprawdzić, czy nie powstaną odbarwienia.

Pranie:
Ostrożnie zwilżyć zabrudzenie wodą (należy używać wyłącznie wody destylowanej!) i oczyścić za pomocą mydełka do plam lub specjalnego koncentratu do prania skóry. Ostrożnie usunąć środek czyszczący z powierzchni skóry.

Po praniu:
Czyszczone miejsce wytrzeć do sucha miękką ściereczką, a następnie delikatnie natłuścić specjalnym środkiem do pielęgnacji skóry.

ZOBACZ TAKŻE: