„The Crown 4”: kolejny sekret rodziny królewskiej

Od 15 listopada fani brytyjskiej rodziny królewskiej mogą kontynuować przyglądanie się jej historii w czwartym sezonie popularnego serialu „The Crown”. Oprócz niepowtarzalnego klimatu produkcji, pięknych kostiumów i zawiłości scenariusza jest coś, co szczególnie przyciąga widzów - odkrywanie sekretów Royal Family.

Tym razem rozgłos zyskała sprawa kuzynek królowej Elżbiety II. Siódmy odcinek nowego sezonu „The Crown” przedstawia historię zapomnianych kuzynek monarchini: Nerissa i Katherine Bowes-Lyon, córki Fenelli Hepburn-Stuart-Forbes-Trefusis oraz Johna Herbert Bowes-Lyon, czyli brata Królowej Matki, urodziły się niepełnosprawne. W tamtych czasach było to coś wstydliwego i „niegodnego” rodziny królewskiej, dlatego dziewczynki były trzymane zdała od „fleszy” a w końcu umieszczone w Royal Earlswood Hospital. Sprawa została nagłośniona kilka lat temu w jednym z brytyjskich programów - pracownice szpitala, w którym przebywały kuzynki Elżbiety II w rozmowach z dziennikarzami przekonywały, że dzieci były świadome swojego pochodzenia:

Kiedy w telewizji pokazywano Królową albo Królową Matkę, wykonywały one zwykle ukłon - bardzo dostojny i niski. To było bardzo smutne. Bo jakież one miały życie? Nie mówiły, tylko wydawały dźwięki i gestykulowały. Jeśli się je znało, można było zrozumieć, o co im chodzi. W dzisiejszych czasach pewnie zostałyby poddane terapii, dzięki której mogłyby się łatwiej porozumiewać. Rozumiały jednak więcej niż przypuszczano - powiedziała jedna z pielęgniarek w rozmowie z Daily Mail (za ofeminin.pl)

Dokument podobno uraził Elżbietę II. Z serialu dowiadujemy się też, że siostra królowej, Małgorzata, dowiaduje się o istnieniu kuzynek po czasie. Choć serialowa księżniczka Małgorzata podkreśla, jak haniebne jest to, co jej rodzina zrobiła z dziewczynkami, w prawdziwym życiu nie ma dowodów na to, że choć raz skontaktowała się z chorymi krewnymi. 

Zobacz też: Netflix. THE CROWN 4. Elżbieta II kontra Margaret Thatcher. Jakie naprawdę były relacje między królową a premier?

„The Crown” na platformie Netflix

Brytyjsko-amerykańska produkcja opowiadająca o losach Elżbiety II swoją premierę miała w listopadzie 2016 roku. Od tego czasu powstały aż 4 sezony serialu: widzowie mogą w nim poznać nie tylko postać samej królowej, ale też liczne zawirowania i szczegóły dotyczące całej Royal Family. „The Crown” otrzymał dwa Złote Globy za rok 2016: w kategoriach najlepszy serial dramatyczny, oraz najlepsza aktorka serialu dramatycznego (Claire Foy za rolę królowej Elżbiety II). „Koronę” nagrodzono również Emmy w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym (John Lithgow za rolę Winstona Churchill’a).