Najszczęśliwszy kraj na świecie leży na północy

Gdy myślimy o najszczęśliwszych krajach świata, pierwszy trop z reguły pada na ciepłe miejsca z dużą ilością słońca. Ewentualnie bardzo wysoko rozwinięte państwa, które dają wiele możliwości zawodowych. Ale według Światowego Raportu Szczęścia przeprowadzonego przez ONZ, to wcale nie tam ludziom żyje się najlepiej. Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje bowiem państwo, które na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia, a niektórych wręcz odpycha surowym klimatem. A jednak to właśnie Finlandia otwiera czołówkę najszczęśliwszych państw świata, już drugi raz z rzędu plasując się na podium.

Co przesądziło o takim wyniku?

W raporcie przenalizowano sześć czynników: PKB na głowę mieszkańca, długość życia w zdrowiu (według danych WHO), zaufanie do państwa mierzone brakiem korupcji, wolność (rozumianą jako swobodę podejmowania decyzji życiowych), wsparcie socjalne (państwowe) i społeczne (ze strony przyjaciół i krewnych) w razie problemów życiowych – oraz szczodrość, określaną na podstawie pomocy, jakiej mieszkańcy państwa udzielają np. organizacjom charytatywnym. Finlandia uzyskała łącznia największą liczbę punktów przyznawanych na podstawie tych kryteriów, osiągając łącznie wynik 7,76 pkt. Tuż za nią uplasowała się Norwegia z wynikiem 7,6 pkt. i Dania (7,55 pkt.). Jak dodaje profesor ekonomii John Helliwell z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, wysoki wskaźnik szczęścia nie dotyczy tylko rodowitych Finów, ale również zamieszkujących Finlandię imigrantów.

Jak wypadła w tym rankingu Polska?

Jak wynika z raportu, Polacy nie należą do najszczęśliwszych społeczeństw, ale nasz wynik nie jest najgorszy. Polska zajęła 40. miejsce na 156 państw, zdobywając 6,18 pkt. Zaraz za nami uplasowały się Uzbekistan, Litwa, Kolumbia i Słowenia, tuż przed nami – Panama, Hiszpania, Urugwaj i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Zestawienie zamykają Republika Środkowoafrykańska, Afganistan, Tanzania, Rwanda i Sudan Południowy.