Jak zregenerować zniszczone włosy?

Tym, czego potrzebują twoje włosy są proteiny – czyli białko. Z pewnością słyszałaś już o keratynie, która jest jednym z głównym budulców włosa (i częstym składnikiem szamponów oraz odżywek). Mało kto wie jednak, że włosy składają się z ponad 50 różnych rodzajów białka, które chronią je przed szkodliwym działaniem różnych czynników zewnętrznych, tworząc coś w rodzaju naturalnej bariery ochronnej. Pod wpływem słońca, zanieczyszczenia powietrza, czy wysokiej temperatury, z czasem ulega ona osłabieniu, przez co włosy stają się suche, łamliwe i zaczynają się puszyć. Nie pomaga też to, co robimy z nimi na co dzień. Mycie szamponem z siarczanami, stylizacja na gorąco, gwałtowne rozczesywanie – to wszystko osłabia naturalną warstwę ochronną. Nie mówiąc już o znacznie bardziej inwazyjnych chemicznych procesach podczas farbowania czy rozjaśniania. Nie chodzi jednak o to, by całkowicie z tego rezygnować. Wystarczy, że zaczniemy uzupełniać braki i regularnie dostarczać naszym włosom proteiny.

Zacznijmy od pielęgnacji

Nie daj się zwieść pozornej poprawie, jaką zapewniają niektóre składniki szamponów i odżywek. Przykładowo, silikony wspaniale wygładzają włosy i sprawiają, że pasma wydają się odżywione. Ale to tylko chwilowe działanie. W rzeczywistości substancje te „obudowują” włos maskując prawdziwy problem, jakim są ubytki białka. Jeśli chcesz faktycznie odbudować strukturę włosów, dokładnie przeanalizuj składy szamponów i odżywek – i postaw na produkty bogate w proteiny.

Jakich składników powinniśmy szukać w produktach do włosów?

Najpopularniejszym białkiem jest keratyna – naturalny budulec włosów, który wzmacnia ich barierę ochronną. Dzięki niej pasma stają się mocniejsze i bardziej elastyczne, a przez to mniej podatne na złamania czy rozdwajanie końcówek. Proteiny pszenicy mają działanie naprawcze: wzmacniają i pogrubiają pasma, przywracają im połysk i ułatwiają rozczesywanie oraz układanie. Komosa ryżowa (quinoa) to naturalne białko, które wzmacnia i odżywia kolor włosów. Elastyna powoduje, że stają się gładsze, a kolagen nadaje im objętość.

Odpowiednie produkty to nie wszystko

Pielęgnacja jest ważna, ale nie można zapominać o odżywianiu włosów „od wewnątrz”. Niezwykle ważną częścią procesu regeneracji włosów jest bogata w białko dieta, a także (w razie potrzeby) suplementacja brakujących składników odżywczych.