Zdrada nie zawsze oznacza to samo

Każdy z nas postrzega ją inaczej. Dla jednych zdradą może być dwuznaczny sms albo flirtowanie z kimś na przyjęciu, inni tolerują nawet takie sytuacje, w których partnerzy pozwalają sobie na „skok w bok”. Różnice w postrzeganiu zdrady są widoczne nawet na poziomie płci. Jak wynika z najnowszych badań, mężczyźni są pod tym względem zdecydowanie bardziej liberalni. Ponad połowa przebadanych uważa, że pocałowanie innej niż partnerka osoby nie jest zdradą. Nie zgadzają się z tym kobiety, które wzięły udział w ankiecie. Spośród nich aż 73 proc. uważa, że pocałunek kwalifikuje się jako forma zdrady partnera lub partnerki. Podobnie postrzegany jest cyberseks. Tylko połowa mężczyzn uważa go za zdradę, podczas gdy wśród kobiet uważa tak aż 75 proc. W ankiecie przeprowadzonej przez BBC Radio 5 Live, wzięło udział 2066 Brytyjczyków powyżej 18 roku życia.

Skąd te różnice w postrzeganiu zdrady?

Na pierwszy rzut oka, statystyki potwierdzają, że istotnie - mężczyźni to dranie. Jednak jak mówi terapeuta par, James Preece, różnice w postrzeganiu zdrady wynikają głównie z odmiennego rozumienia intymności. Jednak, jak wskazuje ekspert, niezależnie od różnic, takie zachowanie najczęściej oznacza poważniejszy problem.

- Niezależnie od płci, jeśli całujesz inną osobę i nie uważasz tego za zdradę, oznacza to, że nie darzysz swojego partnera ani relacji, w której jesteś szacunkiem. A jeśli nie dbasz o to, jak twój partner zareaguje na taką sytuację – być może jesteś z niewłaściwą osobą – mówi James Preece w rozmowe z „The Independent”.

Zgodnie z oczekiwaniami, większość przebadanych osób (91 proc.) uważa, że pójście do łóżka z inną osobą jest zdradą. Jednak w przypadku mniej oczywistych form intymności, sprawa nieco się komplikuje. Przykładowo, szukanie znajomości w aplikacji randkowej jest uważane za zdradę tylko przez 40 proc. respondentów. W badaniu pojawiły się też pytania o edukację seksualną, inne orientacje, zgodę na stosunek i pornografię. Co ciekawe, 47 proc. badanych uważa, że szkolna edukacja seksualna nie przygotowała ich odpowiednio do prowadzenia życia seksualnego. Być może stąd zaburzona percepcja zdrady oraz tak znaczące różnice w jej postrzeganiu na poziomie płci.