Bliźniaczki o różnym kolorze skóry na okładce magazynu

Na okładce kwietniowego numeru amerykańskiej edycji "National Geographic" pojawiły się bliźniaczki: Marcia i Millie, które mają różne kolory skóry. Susan Goldberg, redaktor naczelna magazynu mówi, że już najwyższy czas odciąć się od rasizmu, który zbyt długo był tolerowany. Kwietniowy numer "National Geographic" w większości poświęcony jest rasizmowi, a redaktor naczelna we wstępie numeru napisała, że "Przez dekady nasza okładka była rasistowska".

Słyszałam od czytelników, że National Geographic po raz pierwszy spojrzał prawdziwie na świat. Nasi odkrywcy, naukowcy, fotografowie i pisarze zabrali ludzi do miejsc, o których nawet nie pomyśleli (…). Oznacza to, że naszym obowiązkiem jest przedstawienie prawdziwych historii. - tłumaczy wybór okładki Susan Goldberg

Susan Goldberg powiedziała, że zatrudniła Edwina Masona, profesora z uniwersytetu w Virginii specjalizującego się w afrykańskiej fotografii i historii, który miał za zadanie przejrzeć archiwum magazynu. Okazało się, że do 1970 r. magazyn bardzo mało pisał o ludziach o innym kolorze skóry. Pokazywał ich stereotypowo, jako osoby egzotyczne, "niekompletnie ubrane".

Kim są bliźniaczki z okładki "National Geographic"?

Marcia i Millie są bliźniaczkami dwujajowymi. Mama bliźniaczek jest Angielką, a ojciec pochodzi z Jamajki. Millie jest czarnoskóra, po tacie, a Marcia ma jasną karnację i szare oczy. Dziewczynki urodziły się jedenaście lat temu i wtedy były identyczne. Z czasem skóra Millie zaczęła ciemnieć, natomiast Marcia stawała się coraz bledsza. Chociaż dziewczynki mają inną karnację, to ich cechą wspólną są grube, kręcone włosy i identyczne nosy.

Dziewczynki przyzwyczaiły się już do zaczepek na ulicy i ciągłych pytań, czy na pewno są siostrami. Taki przypadek, jak ich zdarza się jeden na milion. Mama dziewczynek nazywa je "tęczowymi dziewczynami" i bardzo lubi to określenie.

Dziewczynki mieszkają w Birmingham w Wielkiej Brytanii.