Makijaż dla brunetek może mieć bardzo różne wersje. Podkreślać można oczy lub usta, zdecydować się na makijaż naturalny dla brunetek w wersji dziennej lub ciemny makijaż oczu dla brunetek wybierających się na imprezę. W każdym przypadku dobrze jest jednak pamiętać o zachowaniu kilku zasad, pozwalających uzyskać najlepszy efekt.

Makijaż dla brunetek - najważniejsze zasady

Makijaż dla brunetek to dwie możliwe drogi działania: albo wariant bardzo intensywny, silnie akcentujący atuty urody, albo opcja subtelna i stonowana, nadająca świeży i naturalny wygląd. Brunetki mogą pozwolić sobie na więcej niż chociażby blondynki, ale przesada nigdy nie jest wskazana. Decydując się na podkreślenie oczu, zachowajmy usta w neutralnej kolorystyce. Z kolei stawiając na czerwoną pomadkę, powiążmy ją ze stonowanym makijażem oczu.

Makijaż dla szatynki może czerpać z palety kolorystycznej używanej przez panie o jaśniejszych włosach, bardzo ważne jest jednak, aby cienie do powiek nawiązywały do koloru ust. Drugą opcją są intensywne barwy w kolorze zieleni, niebieskiego czy fioletu. Szczególnie ciemnowłose panie o chłodnym typie urody powinny stawiać na kolory zdecydowane, unikając rozbielonych i pastelowych. Oczywiście, cień do powiek powinien być dobrany do koloru tęczówek.

Makijaż brunetek, jeśli chodzi o usta, także daje szerokie możliwości, chociaż wizażyści najczęściej odradzają odcienie różowego. Krwista szminka pozwoli uzyskać image "femme fatale", na co dzień sprawdzają się szminki cieliste, ale świetnym pomysłem są także eksperymenty z kolorami bordo lub śliwkowym.

Makijaż dla brunetek dzienny - krok po kroku

Makijaż dla brunetki rozpoczyna się od zadbania o nieskazitelną cerę. Podkład dopasowany kolorem do naturalnej tonacji skóry należy rozprowadzić równomiernie na skórze twarzy, dbając także o odpowiednie przejścia w kierunku szyi oraz skóry za uszami. Pod oczami dobrze jest zaaplikować korektor, najlepiej o ton jaśniejszy od podkładu. Uzyskanie świeżej i promiennej cery ułatwi róż lub rozświetlający puder.

Makijaż naturalny dla brunetek w kwestii cieni do powiek bazować powinien na kolorach ziemi oraz złotych akcentach. Górną linię rzęs warto podkreślić kredką. Może to być także wyrazisty, czarny eyeliner, lecz jeśli nie chcemy uzyskać "efektu Kleopatry", nie wychodźmy z kreską poza kontur oka. Sam cień do powiek powinien być dobrany także z uwzględnieniem koloru tęczówki.

Makijaż dla brunetek o brązowych oczach w przypadku cieni do powiek bazować powinien na barwach takich jak: brązy, w tym czekoladowe, szarości, beże i kolory miodowe, ale także odważne barwy śliwkowe, granatowe, zielone i turkusowe. Sprzyjające są też kolory w typie nude.

Zobacz także:

Makijaż dla brunetek o niebieskich oczach powinien natomiast stronić od niebieskiego. Zamiast tego warto sięgać po cienie szare, fioletowe, pomarańczowe lub morelowe.

Makijaż dla brunetek o zielonych oczach jest z reguły najbardziej neutralny. Wykorzystuje głównie beże, brązy, a w wersjach odważniejszych zieleń i fiolet.

Makijaż dzienny dla brunetek nie powinien pomijać tuszu do rzęs, najlepiej czarnego, oraz pomadki. Na dzień najlepsze będą warianty beżowe i nude, ale zdecydowane bizneswoman mogą postawić na czerwień.

Makijaż dla brunetek wieczorowy - krok po kroku

Makijaż dla brunetek w wydaniu wieczorowym pozwala na mocniejsze akcenty i więcej eksperymentów. Zamiast różu do policzków warto wybrać bronzer, który silnie zaakcentuje kości policzkowe. Delikatne rozświetlające akcenty przekształćmy w wyrazisty rozświetlacz nałożony u szczytu kości policzkowych.

Ciemny makijaż oczu dla brunetek będzie doskonałym wyborem na wieczór. Idealny jest smoky eyes, który doskonale wydobywa głębię spojrzenia. Można także postawić na neutralny cień zestawiony z wyraźną kreską nadającą kształt kociego oka. Niezbędny do uzyskania takiego efektu jest czarny eyeliner. Śmiało można sięgać również po sztuczne rzęsy.

Makijaż dla brunetek na wieczór wymaga także podkreślenia ust. W przypadku bardzo mocnego oka sięgnijmy po szminkę w kolorze zgaszonego różu lub nude. Stonowany makijaż oczu pozwala na krwistoczerwoną szminkę albo warianty fioletowe.

Makijaż dla brunetek - popularne błędy

Delikatny makijaż dla brunetek oraz jego odważniejsza wersja pozwalają na wiele, nie oznacza to jednak, że nie można popełnić tu błędów. Dość popularną pomyłką jest zbyt mocne akcentowanie oczu, skutkujące albo posklejanymi rzęsami, albo przerysowanymi brwiami. Tuszując rzęsy, pamiętajmy o właściwym ruchu szczoteczki, aby nie doprowadzić do sklejenia włosków. Brunetki często nie muszą dokładać koloru brwiom, jeśli jednak już się na to decydują, niech nie będzie to bardzo ciemna czerń. Nie rozjaśniajmy także brwi makijażem.

Makijaż dla brunetek może się nie udać także przez wybór zbyt jasnego korektora pod oczy. Owszem, wskazany jest kosmetyk o ton jaśniejszy od podkładu, jednak zbyt jasny wariant podkreśli cienie pod oczami jeszcze bardziej.

Makijaż dla brunetek wieczorowy często wykorzystuje bronzer. Błędem jest nakładanie go jedynie na policzki. Powstają wówczas nienaturalne kreski. Nałóżmy odrobinę także na skronie, czoło i linię żuchwy, aby twarz zyskała spójność.