Ćwiczenia na biodra – dlaczego są takie ważne?

Siedzący tryb pracy to największy wróg zdrowego kręgosłupa. Ale nie tylko. Okazuje się, że biodra w tej pozycji obrywają równie mocno, a jeśli w porę nie zadbamy o ich elastyczność, może mieć to opłakane skutki w przyszłości. Zwłaszcza, że większość z nas spędza w pozycji siedzącej już nie tylko 8 godzin dziennie, ale znakomitą większość doby. Nawet jeśli po pracy fundujesz sobie trening albo spacer, po powrocie znów zasiadamy na kanapie albo przed telewizorem – i tak zazwyczaj kończymy wieczór. Brzmi znajomo?

Co gorsza, o ile odczuwamy ból pleców po długim siedzeniu, ból w biodrach najprawdopodobniej pojawi się dopiero za kilka lat. Wtedy jednak może być już za późno na zwiększenie elastyczności tych niezwykle delikatnych i podatnych na kontuzje stawów. Sprawy nie ułatwia fakt, że jako kobiety jesteśmy bardziej narażone na problemy z biodrami niż mężczyźni (wiem, to nie fair). Wynika to nie tylko z budowy anatomicznej, ale również z dodatkowego obciążenia w trakcie ciąży, a nawet przez noszenie butów na wysokich obcasach! Mało elastyczne stawy biodrowe mogą się też dać we znaki aktywnym osobom, które zaniedbują ten odcinek, skupiając się na treningu cardio i zapominając o odpowiednim rozciąganiu.

Ćwiczenia na biodra - co się dzieje, gdy je pomijamy?

Staw biodrowy przypomina kulę, która do prawidłowego funkcjonowania wymaga regularnego ruchu. Jeśli spędzamy w pozycji siedzącej większość naszego czasu, biodra szybko stają się sztywne i mało mobilne. A to może przełożyć się nie tylko na ból samych bioder, ale również oddziałuje na inne partie naszego ciała. Na przykład kolana, których ból często wynika właśnie z nieprawidłowego funkcjonowania stawów biodrowych. To częsty problem u osób, które regularnie biegają. Co ciekawe, ból kolan można niemal całkowicie wyeliminować, jeśli zapewnimy biodrom odpowiednią ruchomość i elastyczność.

Większość z nas zazwyczaj ma dwa problemy z biodrami. Jednym jest przykurczenie mięśni podczas siedzenia, drugim osłabienie mięśni, które w tej pozycji w ogóle nie pracują. Jeśli chcemy uniknąć bólu w stawach biodrowych oraz kolanowych, musimy zadbać zarówno o rozluźnienie, jak i wzmocnienie zginaczy. Dlatego regularne rozciąganie i ćwiczenia wzmacniające są podstawą. Co ćwiczyć, żeby twoje biodra pracowały zgodnie z planem? Zajrzyj do galerii >