Tatum O'Neal przyznała się do molestowania

Tatum O'Neal to amerykańska aktorka filmowa, która przeszła do historii kina jako najmłodsza laureatka Oscara. Zdobyła go mając jedenaście lat za drugoplanową rolę w filmie "Papierowy księżyc" w 1974 roku. Jako mała dziewczynka po otrzymaniu Oscara zdołała tylko powiedzieć: "Chciałabym podziękować Peterowi Bogdanovichowi i mojemu tacie", a następnie zeszła ze sceny. Tatum O'Neal cieszyła się głównie popularnością jako aktorka dziecięca, później występowała zdecydowanie rzadziej.

O aktorce zrobiło się głośno w 2005 roku, kiedy na rynku pojawiła się jej autobiografia "Papierowe życie", opisująca ciężkie dzieciństwo, molestowanie i problemy z używkami.

Ostatnio 55-letnia Tatum O'Neal zdobyła się na bardzo szczere wyznanie dotyczące molestowania seksualnego w wieku dziecięcym:

Jestem kobietą i doświadczyłam molestowania więcej niż raz. Nie była to moja wina. Miałam 5,6, 12, 13 i 15 lat. Wszyscy ci faceci byli ode mnie starsi i nie przypuszczałam, że coś mi grozi. Winą obarczałam siebie, swoją hałaśliwość, swoją ciekawość. 55 lat zajęło mi zrozumienie, czyja to była wina. - napisała Tatum O'Neal na Instagramie. 

Szczere słowa Tatum O'Neal to odpowiedź na atak Donalda Trumpa pod adresem jednej z ofiar molestowania seksualnego. Profesor Christine Balsey Ford oskarżyła o molestowanie seksualne sędziego amerykańskiego Sądu Najwyższego, Bretta Kavanagha, do którego doszło 36 lat temu. Podczas swojego przemówienia w Missisipi, Donald Trump parodiował zeznania Ford, biorąc w obronę Bretta Kavanagha. Aktorka dodała, że należy walczyć o ludzi, którzy odnieśli traumy, a nie postępować, tak jak robi to teraz Donald Trump.

Trudne dzieciństwo Tatum O'Neal

Tatum O'Neil pomimo obiecującego początku kariery nie miała szczęśliwego dzieciństwa. Jej rodzice to para aktorska Ryan O'Neal i Joanna Cook Moore. Jej pierwsza rola u boku ojca w dramacie "Papierowy księżyc" Petera Bogdanovicha przyniosła jej Oscara. Po tym sukcesie przychodziły kolejne propozycje filmowe. Za rolę w komedii sportowej "Straszne Misie", Tatum otrzymała najwyższe wynagrodzenie w historii występów dziecięcych. Wystąpiła również w filmach: "Ktoś tu kręci", "Wielka gonitwa", "Małe kochaniątka", "W kręgu dwojga". Później pojawiała się na ekranie zdecydowanie rzadziej.

W 2005 roku Tatum O'Neil wydała swoją autobiografię "Papierowe życie", która wstrząsnęła opinią publiczną. "Matka właściwie porzuciła mnie i Griffina, zostawiając nas w nędzy - wygłodniałych, bez butów, obdartych, bitych i wykorzystywanych przez kolejnych mężczyzn przewijających się przez jej życie" - pisze Tatum w autobiografii. Gdy miała 8 lat, jej matka trafiła do ośrodka dla umysłowo chorych. a Tatum z bratem znaleźli się w szkole z internatem w Arizonie. Później za namową babci ojciec rodzeństwa, który był u szczytu sławy zaopiekował się "na swój sposób" dziećmi. Zabieral je na plany filmów, w których grał, a wieczorami do klubów, w których bywał. To zdecydowanie nie było miejsce dla małych dzieci. Asystentka Ryana O'Neila tak wspominała tamte czasy: "Gdy na imprezach paliliśmy skręty, spoglądała na nas jej mała, wyrażająca dezaprobatę twarzyczka. Nie miała gdzie się podziać".

Kiedy córka dostała nominację do Oscara za "Papierowy księżyc", a on nie wpadł we wściekłość i uderzył córkę. "Uczucie, które najbardziej kojarzy mi się ze zdobyciem Oscara, to wszechogarniający smutek i poczucie odrzucenia przez rodziców" - mówiła w wywiadach młoda aktorka.

Zobacz także:

Ciężkie dzieciństwo, myśli i próby samobójcze, narkotyki i alkohol - te traumatyczne doświadczenia odbiły się na całym życiu Tatum O'Neil.