Advertisement

Nie wiesz, jak dobrać właściwy stanik? Pomoże ci w tym usługa brafittingu w Triumph. Poznaj jej zasady i przestań czuć się zagubiona i przytłoczona w sklepie z bielizną. Dowiedz się, jak wygląda spotkanie z brafitterką i dobierz idealny biustonosz do swojej sylwetki i garderoby.

Co to jest brafitting?

Brafitting to termin, który w Polsce wciąż jest owiany pewną dozą tajemnicy. Wiele kobiet uważa, że jest to po prostu pomoc w zakupie bielizny. Jednak pojęcie brafittingu jest znacznie szersze. Oznacza sztukę dopasowywania biustonosza do indywidualnych potrzeb ciała kobiety tak, by zapewnić jej:

 • odpowiedni komfort,
 • właściwe podtrzymanie piersi,
 • ładne wyeksponowanie biustu i dekoltu.

Składa się na to nie tylko samo określenie rozmiaru biustonosza, ale również rozpoznanie, jaki fason będzie najlepszy dla danej osoby (w tym to, jak bardzo stanik ma być usztywniony, z jakich materiałów powinien być wykonany i w jakim stopniu powinien być zabudowany).

Biorąc pod uwagę, że każdy biust jest inny (nie tylko pod względem wielkości, ale również jędrności, rozstawu, symetryczności i kształtu), nazywanie brafittingu „sztuką” nie jest wcale przesadzone. Dwie panie, które teoretycznie noszą identyczny rozmiar, w praktyce mogą się prezentować zupełnie inaczej w tym samym kroju biustonosza. Stąd biorą się trudności w wyborze bielizny i potrzeba profesjonalnej pomocy. Uzyskasz ją u brafitterki.

Pomoc zawodowej brafitterki

Prawidłowy brafitting wymaga dużej wiedzy – znajomości fasonów i stylów bielizny, umiejętności ich właściwego dobrania do sylwetki, zdolności rozpoznawania indywidualnych potrzeb klientki (także takich, których ona sama sobie nie uświadamia), a nawet wyczucia jej stylu. W salonach Triumph brafitting jest usługą mającą na celu uwzględnienie poczucia komfortu klientki, spełnienie jej oczekiwań, edukowanie na temat prawidłowego zakładania (ale i użytkowania) bielizny, a nawet wpływanie na pozytywne postrzeganie własnego ciała. Dlatego profesjonalną brafitterkę Triumph można nazwać nie tylko ekspertem od doboru bielizny, ale również stylistką, edukatorką, a nawet terapeutką. Spotkanie z nią dodatkowo pomoże ci czuć się dobrze w swoim ciele i lepiej je rozumieć.

Jak wygląda spotkanie z brafitterką? 

Rozpoczyna je krótki wywiad na temat tego, jakie biustonosze wybierałaś do tej pory i jaki według ciebie nosisz rozmiar. Następnie trzeba sprawdzić twoje wymiary w biuście i pod biustem. Brafitterka zmierzy cię i pokaże, jak robić to właściwie w przyszłości.

Na podstawie uzyskanych wymiarów ekspertka określi twój rozmiar. Nie zdziw się, jeśli okaże się on różny od tego, który nosiłaś do tej pory. To tyczy się szczególnie wielkości miseczek. Wiele kobiet wchodzi do salonów z przeświadczeniem, że ich miseczka to C lub D, a wychodzi z biustonoszem o miseczkach E lub F. Nie należy się tego obawiać – po to właśnie jest spotkanie ze specjalistką, by uniknąć błędów, które popełniało się w trakcie samodzielnych zakupów.

Po oszacowaniu rozmiaru biustonosza brafitterka zaproponuje ci kilka różnych modeli do zmierzenia. Na początku nie muszą być one idealnie w twoim stylu. Chodzi o to, by sprawdzić, jak leżą na tobie różne kroje. Nawet jeśli nie jesteś przekonana do jakiegoś modelu – przymierz go. To powiększy twoją wiedzę na temat tego, w jakich fasonach wyglądasz dobrze i jaka jest twoja strefa komfortu. Mierzenie jest kluczowym elementem całego procesu dobierania odpowiedniego biustonosza. Im więcej różnych fasonów przymierzysz, tym lepiej.

Ekspertka Triumph pomoże ci także określić, czy wszystko dobrze leży i zaprezentuje jak odpowiednio zakładać stanik i regulować ramiączka. Podczas przymiarki wspólnie ustalicie, w czym czujesz się i wyglądasz dobrze oraz co będzie odpowiadało twojemu stylowi i pasowało do twojej garderoby.

Jak zmierzyć rozmiar biustu?

By ustalić rozmiar biustonosza, należy poznać dwa wymiary – obwód pod biustem i obwód biustu. Pomiarów dokonuje się za pomocą miary krawieckiej. By właściwie je odczytać, musisz w trakcie mierzenia stać prosto i oddychać swobodnie (nie wciągać brzucha, nie wstrzymywać oddechu). Dobrze jest też wyciągnąć ręce przed siebie, ale wówczas będziesz potrzebować pomocy drugiej osoby do zdjęcia miary (kogoś bliskiego lub brafitterki). Przy mierzeniu upewnij się, że taśma przylega odpowiednio do ciała (poziomo, na tej samej wysokości co z przodu) i nigdzie się nie zawija.

Obwód pod biustem pozwala ustalić obwód biustonosza (czyli liczbę podawaną w rozmiarach staników). Mierzony jest bezpośrednio pod piersiami. Miarę należy poprowadzić dość ciasno, ale na tyle wygodnie, by móc swobodnie oddychać.

Jak wyniki przekłada się na rozmiar? Metody są dwie:

 • jeśli wynik mierzenia jest wielokrotnością cyfry 5 (np. 75 cm, 80 cm), wiesz już jakiego obwodu biustonosza musisz szukać. Jeśli uzyskany pomiar to liczba niepodzielna przez 5 (np. 74 cm, 81 cm), zaokrąglij go w dół do najbliższej wartości będącej wielokrotnością piątki (w tym przypadku odpowiednio - 70cm, 80cm)
 • druga metoda zakłada, aby od otrzymanego wyniku odjąć 5 cm i dopiero wówczas zaokrąglić do najbliższej piątki. W tym wypadku, jeśli nasz obwód pod biustem wyniesie np. 82 cm, to przymiarki biustonosza zaczniemy od rozmiaru 75 (82 – 5 = 77, po zaokrągleniu = 75).

 

Obwód biustu jest konieczny do oszacowania właściwej wielkości miseczek (oznaczanych literami w rozmiarach biustonoszy).Pomiaru dokonuje się w najszerszym miejscu biustu. Miara krawiecka powinna być poprowadzona na tyle luźno, by nie odkształcać ani nie ściskać piersi. By obliczyć wielkość miseczek, od odczytanego pomiaru należy odjąć obwód pod biustem. Uzyskany w ten sposób wynik trzeba porównać z tabelą rozmiarów. Za jej pomocą zorientujesz się, jaka jest twoja prawdopodobna miseczka u danego producenta.

Pamiętaj, że rozmiar piersi zmienia się przez całe życie. Jest to naturalne. Biust może zwiększać się i zmniejszać, a także zmieniać jędrność i konsystencję na skutek:

 • uwarunkowań genetycznych,
 • wieku,
 • zmian wagi,
 • stylu życia,
 • przebytych kuracji hormonalnych,
 • diet,
 • ciąż,
 • okresów laktacji.

Dlatego warto mierzyć się dość często, chociaż raz na pół roku. Nie wolno zapominać o tym szczególnie przed kupnem nowego biustonosza. Należy wymieniać też dotychczasowe staniki, gdy wymiary się zmienią. Sprawdzaj mniej więcej co 6 do 12 miesięcy, czy ciągle nosisz ten sam rozmiar. Możesz skorzystać z kalkulatora rozmiarów, by oszacować, czy twój aktualny (nie starszy niż rok) biustonosz ma odpowiednio dopasowane wymiary.

Jakie są rozmiary biustonoszy?

W sklepach możesz spotkać biustonosze o różnych obwodach pod biustem (zarówno 65 cm, jak i 115 cm) oraz miseczki od A do L (a czasem nawet większe). Najpopularniejsze są rozmiary od 75B do 80D i to je najczęściej znajdziesz w sieciówkach. Większych i mniejszych modeli szukaj w salonach dobrych marek bieliźniarskich, których oferta jest bardziej zróżnicowana i rozległa.

Pamiętaj też, że każdy producent ma swoją własną tabelę rozmiarów, a to oznacza, że te same rozmiary mogą się od siebie różnić w zależności od tego, gdzie kupujesz stanik i jaka jest jego jakość oraz marka. Na to, jak biustonosz na tobie leży wpływ ma często również fason. To, że przy obecnym biustonoszu rozmiar 80E był dla ciebie idealny, nie znaczy, że model 80E o innym kroju też będzie tak samo dobrze pasował. Ustalony za pomocą wymiarów rozmiar stanika jest więc tylko sugestią. Dlatego też tak ważne są przymiarki i profesjonalna pomoc brafitterki w dobraniu odpowiedniej bielizny.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza?

Gdy znasz swoje wymiary, możesz już dość celnie oszacować rozmiar biustonosza. Jednak takie czynniki, jak kształt, jędrność czy rozstaw piersi, również mogą wpływać na to, jak konkretny model będzie na tobie leżał. Kiedy wiadomo, że biustonosz jest źle dobrany?

Stań przodem przed lustrem i sprawdź:

 • czy miseczki nie spłaszczają piersi? Jeśli tak, to prawdopodobnie są za małe.
 • czy fiszbiny okalają biust, czy na niego nie nachodzą? To również znak, że miseczki są za małe.
 • czy dolna część mostka biustonosza przylega do ciała? Jeśli nie, wypróbuj inny obwód.
 • czy piersi nie wysuwają się dołem z miseczek? Gdy obwód jest za luźny, nie zagwarantuje odpowiedniego podparcia.
 • czy cały biust mieści się w miseczkach i nic nie „wypływa” górą ani po bokach? To może być kolejny znak, że miseczki są za małe.
 • czy miseczki są wypełnione, czy może tworzą się puste przestrzenie? To oznacza, że są za duże.

Zwróć uwagę również, jak stanik układa się z tyłu:

 • czy obwód biustonosza przylega ściśle do ciała przy najluźniejszym zapięciu? Jeśli nie, to znak, że jest zbyt duży.
 • czy tył biustonosza nie podjeżdża do góry? Powinien układać się poziomo i znajdować się na linii podstawy biustu lub nieco poniżej.

Jak regulować biustonosz, aby dobrze i prawidłowo podtrzymywał biust?

Niektóre z problemów z dopasowaniem mogą wynikać również ze złej regulacji stanika. Przykładowo podjeżdżający do góry obwód lub odstające miseczki mogą być wynikiem nieodpowiedniego dostosowania ramiączek (w pierwszym przypadku są zbyt mocno ściągnięte, w drugim zbyt luźne). Ramiączka nie mogą ani zjeżdżać, ani wbijać się w twoją skórę. Jeśli się zsuwają, nie gwarantują żadnego podtrzymania biustowi, a kiedy wpijają się w ciało, mogą powodować nie tylko dyskomfort, lecz także różne dolegliwości – bóle karku i ramion, bóle głowy (nawet migreny).

Pamiętaj również o odpowiednim zapinaniu biustonosza na haftki. Mierząc go po raz pierwszy, upewnij się, że leży właściwie przy najluźniejszym ustawieniu. To pozwoli ci przedłużyć żywotność stanika. Z czasem, gdy materiał nieco się rozciągnie od noszenia i prania, będziesz mogła zapiąć obwód ciaśniej i unikniesz konieczności szybkiej wymiany modelu na nowy.

Biustonosz może też źle leżeć, jeśli nieodpowiednio go założysz. Pamiętaj o zebraniu piersi i odpowiednim ułożeniu ich w miseczkach.