Rzęsy 2D – na czym to polega?

Rzęsy 2D to jedna z najczęściej wybieranych objętościowych metod przedłużania rzęs, dzięki której spojrzenie nabiera wyrazistości. Stosując tę metodę, kosmetyczka przyczepia 2 lekkie rzęsy z jedwabiu lub z włosia norki do jednej naturalnej rzęsy. Doklejone włoski są sprężyste i mają grubość od 0,07 mm do 0,10 mm, co nie wpływa negatywnie na stan naszych prawdziwych rzęs

Wybierając salon kosmetyczny, w którym chcemy dokleić sobie sztuczne rzęsy 2D, musimy pamiętać o tym by stylistka rzęs odpowiednio dobrała nam grubość, długość i skręt włosków do oka. W przeciwnym razie będziemy odczuwać dyskomfort, a końcowy efekt nie będzie prezentował się dobrze. W wypadku rzęs 2D, czyli wykonanych metodą objętościową stosuje się dwa typy podkręceń. Pierwszy z nich skutecznie „otwiera” oczy, dzięki czemu zabieg dobrze maskuje problem opadającej powieki. Drugi stopień podniesienia włosków odświeża spojrzenie, a kształt sztucznych rzęs daje naturalny efekt, podobny jak w przypadku naturalnych włosków.

Rzęsy 2D – jak wygląda zabieg?

Zabieg doklejania sztucznych rzęs trwa od 1,5 do nawet 4 godzin, w zależności od tego, jak gęste są nasze prawdziwe rzęsy. Stylistka rzęs zaczyna od indywidualnego dobrania włosów do oka. Najpierw jednak zabezpiecza dolne rzęsy, aby nie stykały się z górnymi. Następnie przechodzi do przyklejania sztucznych włosków do tych prawdziwych. Kosmetyczka wykorzystuje do tego specjalny hipoalergiczny klej niepowodujący alergii i podrażnień. Rzęsy 2D są doczepiane w odległości 1 mm od skóry powiek. Na koniec taśma z dolnych włosów zostaje usunięta. 

Efektem końcowym są zagęszczone rzęsy, które nie wymagają już podkreślenia tuszem. Mimo iż włoski nabierają objętości, to nadal wyglądają naturalnie i lekko, nie łamią się i nie tracą swojego kształtu w trakcie ich użytkowania. Nie powinny nam też przeszkadzać w codziennych czynnościach takich jak spanie, ćwiczenia czy pływanie. Do tego są także odporne na łzy i pot.

Jak przygotować się do zakładania rzęs 2D?

Przed zabiegiem nie należy malować rzęs. Czasami jednak bywa tak, że naturalne włoski są za jasne i wówczas istnieje ryzyko, że stylistka może nie zauważyć któregoś z nich podczas zabiegu. W takim wypadku zalecane jest wykonanie henny rzęs przed ich zagęszczeniem. Wówczas włoski zostaną skutecznie przyciemnione, co ułatwi kosmetyczce nałożenie rzęs 2D.

Oprócz tego, zanim udamy się do gabinetu kosmetycznego, by założyć rzęsy 2D lub je uzupełnić, należy wykonać wszelkie zaplanowane wcześniej zabiegi pielęgnacyjne. W przeciwnym razie przy ich wykonywaniu rzęsy 2D mogą się zniszczyć.

Rzęsy 2D – jak przedłużyć efekt?

Po aplikacji rzęs 2D najważniejsze jest pierwsze 48 godzin, w ciągu których należy:

  • unikać aplikowania na twarz tłustych kosmetyków, szczególnie jeśli chodzi o oczy,

  • delikatnie zmywać makijaż,

  • nie moczyć rzęs wodą oraz unikać kontaktu z parą wodną, oraz ciepłem suszarki,

  • nie stosować zabiegów mogących podrażnić okolice oczu,

  • uważać na nadmierne pocieranie i dotykanie sztucznych włosków.

To nie wszystkie zalecenia, których należy przestrzegać, aby efekt przedłużania i zagęszczania rzęs 2D utrzymał się przez parę tygodni. Należy pamiętać, że kiedy miną już pierwsze dwa dni po zabiegu powinno się czesać włoski tylko suchą silikonową szczoteczką, zrezygnować z eyelinera i tuszu do rzęs, nie podkręcać rzęs zalotką, nie używać wacików i waty, aby nie zostały one we włoskach, stosować tylko płyny jednofazowe, nie pocierać rzęs w trakcie demakijażu, nie mieć kontaktu z ciepłym powietrzem oraz nie stosować henny.

Jak dbać o sztuczne rzęsy? 

Pielęgnacja sztucznych rzęs 2D wymaga od nas szczególnej ostrożności przez cały okres ich noszenia. Jeśli nie będziemy przestrzegały kilku podstawowych zasad, nie tylko zniszczymy efekt po zabiegu, ale także nadwyrężymy formę naszych naturalnych rzęs. Po pierwsze istotny jest dobór kosmetyków zarówno do demakijażu, jak i makijażu. Sztuczne rzęsy wykonane metodą objętościową 2D nie powinny być narażane na wpływ tłustych substancji. Mamy tutaj na myśli między innymi mleczka, dwufazowe płyny, olejki czy nawet "mokre" cienie do powiek. Tłuszcze zawarte w składzie wymienionych produktów mogą rozpuścić wiązania kleju, a tym samym doprowadzić do wypadania sztucznych rzęs 2D. Najlepiej jest stosować produkty na bazie wody, na przykład płyny micelarne.

Po drugie po zabiegu przedłużania rzęs 2D należy wystrzegać się sytuacji, w których może dojść do ich wyrwania czy połamania. Unikajmy spania na brzuchu czy pocierania oczu. Niebezpieczne jest również korzystanie z sauny czy solarium, bo nagła zmiana temperatury również może osłabić wiązania kleju.  

Trzecią i często najbardziej zaniedbaną kwestią jest higiena. Jeśli mamy założone sztuczne rzęsy 2D zdecydowanie powinnyśmy zrezygnować z używania eyelinera i tuszu do rzęs. Takie podkreślenie oka jest nie tylko zbędne, ale przede wszystkim bardzo trudne do usunięcia. Pozostawienie resztek kosmetyków kolorowych na linii rzęs oraz samych rzęsach może doprowadzić do zapalenia bakteryjnego, a nawet grzybicy na powiekach. 

Pamiętajmy, że w ciągu dnia na sztucznych rzęsach zbierają się zabrudzenia, takie jak sebum, pot, kurz i roztocza. Dlatego mimo nieużywania tuszu i eyelinera, rzęsy 2D trzeba codziennie myć i rozczesywać. Potrzebne będą nam do tego: beztłuszczowy, delikatny produkt do demakijażu czy mycia (lub woda) oraz silikonowa szczoteczka. Podczas mycia rzęs trzeba zachować dużą ostrożność i stosować minimalną ilość produktów. 

Jak często trzeba uzupełniać rzęsy 2D?

Oprócz rad jak przedłużyć efekt rzęs 2D warto pamiętać, że należy uzupełniać je co jakieś 2-4 tygodnie. Wówczas rezultat będzie taki sam jak na początku aplikacji. Naturalne jest przecież to, że włoski wypadają, kończąc swój życiowy cykl.

Rzęsy 2D – przeciwwskazania

Niestety okazuje się, że przeciwwskazań do aplikowania rzęs 2D jest całkiem dużo. Do zabiegu nie mogą przystąpić osoby, które wcześniej miały trwałą na włoskach i lifting rzęs oraz są uczulone na klej. To nie jest także zabieg, z którego mogą korzystać osoby cierpiące na: cukrzyce, ropne, jaskrę, zaćmę, zapalenie spojówek, zespół suchego oka, stany zapalne skóry powiek oraz te, które mają stwierdzoną infekcję oczu na tle grzybiczym, wirusowym bądź bakteryjnym. Dodatkowo niewskazane jest również robienie rzęs 2D osobom, które są z natury niecierpliwe, nadpobudliwe oraz mają zaburzenie psychiczne zwane trichotillomanią, czyli nerwowym wyrywaniem rzęs.

Rzęsy 2D – cena

Koszt zakładania sztucznych rzęs 2D zależy od danego salonu kosmetycznego i wynosi średnio około 200-250 zł. Do ceny takiego zabiegu należy doliczyć jednak późniejsze uzupełnianie włosków, które co jakiś wypadają i w tym przypadku koszt ten będzie wynosił ok. 100-200 złotych.

Jeśli interesuje cie trochę mocniejszy efekt, polecamy również metodę objętościową 3D. Szczegółowe informacje na temat rzęs 3D znajdziesz w artykule: Rzęsy 3D – jak długo się trzymają i na czym polega przedłużanie rzęs metodą 3:1?