Szparagi - jak kupować?

Wydaje się to całkiem niezrozumiałe, ale są ludzie, którzy nie lubią szparagów. Ale tylko... myślą, że ich nie lubią, bo aby dobrze przygotować i ugotować szparagi, trzeba znać kilka kulinarnych zasad. Szparagi przyrządzone przez znawcę nie będą miały nieprzyjemnego zapachu ani nie będą twarde i łykowate. Zanim jednak ugotujesz szparagowe danie, sprawdź, jak kupić pełnowartościowe szparagi. Oto najczęstsze błędy w gotowaniu szparagów:

  • Kupujesz nieświeże szparagi. Kupuj tylko te dostępne w sezonie, od maja do czerwca. Główki szparagów powinny być domknięte. Jeśli ściśniesz końcówkę szparaga, ze świeżego będzie sączył się sok.
  • Nie patrzysz na kolor szparagów - powinny być żywozielone, a białe szparagi mieć jasny odcień bieli. Końce nie mogą być suche ani brązowe.
  • Przechowujesz szparagi jak inne warzywa. To błąd - potraktuj szparagi podobnie jak... żywe kwiaty. Wstaw je do wody i włóż do lodówki.

Szparagi - jak przygotować?

Twarde i włókniste części szparagów potrafią popsuć cały ich smak. Co zrobić, żeby szparagi były miękkie? Koniecznie odłam twarde końcówki szparagów - jeśli chwycisz ją dłońmi, twarda część odłamie się w odpowiednim miejscu. Potem obierz szparagi przed ugotowaniem. Skrob szparagi za pomocą obieraczki podobnie jak marchewkę, do czasu, aż zobaczysz miękką, jasną część warzywa.

Szparagi - jak zrobić?

Szparagi możesz przyrządzić al dente lub tak, aby rozpływały się w ustach. Al dente zdecydowanie są bardziej chrupiące, więc to akurat nasz redakcyjny wybór.

Gotowanie szparagów

Do gotowania szparagów najwygodniej użyć specjalnego, wysokiego garnka. Gotuj szparagi w pozycji pionowej, główki szparagów powinny pozostać nad powierzchnią wody, dzięki czemu nie rozgotują się. 

Pieczenie szparagów

Ułóż surowe szparagi na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, skrop je oliwą i posyp solą. Piecz przez 15 minut w temperaturze 200 stopni C - będą lekko chrupkie.

Gotowanie szparagów na parze

To szybki i zdrowy sposób na przygotowanie szparagów. Ułóż szparagi w garnku do gotowania na parze i gotuj maksymalnie 3-5 minut aż nabiorą jasnozielonego koloru i staną się chrupiące.

Duszenie szparagów

Włóż szparagi do niewielkiej ilości solonej wody i duś pod przykryciem ok. 4 minuty. jeśli chcesz możesz wrzucić do wody przyprawy, na przykład świeże liście ulubionego zioła. Jakiego? To zależy od tego, na jaki przepis się zdecydowałaś.

Grillowanie szparagów

Osiągniesz podobny efekt jak podczas pieczenia szparagów. Grilluj szparagi maksymalnie 10 minut. Jeśli nie masz możliwości rozpalenia grilla, możesz użyć też specjalnej patelni grillowej lub grilla elektrycznego.

 

Szparagi - czy są zdrowe?

Szparagi to wyjątkowo lekkie warzywo - 100 g ma zaledwie 20 kalorii! Ponadto szparagi to bogate źródło witaminy K, kwasu foliowego, błonnika, witamin C, E, potasu i magnezu. Są więc nie tylko wyjątkowo smaczne, ale też bardzo zdrowe. Uwaga, szparagi to silny afrodyzjak!