Czym jest soniczność?

Soniczność w dużym uproszczeniu jest zdolnością wytwarzania słyszalnych fal dźwiękowych. Powstają one w prosty sposób – specyficzny ruch główki (z boku na bok w tradycyjnych szczoteczkach sonicznych  z podłużną główką i oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjny w szczoteczkach elektrycznych z okrągłą główką) sprawia, że cząsteczki powietrza wokół główki zostają wzbudzone przez ten ruch i zaczyna wytwarzać się fala dźwiękową. Najprościej tę zasadę zrozumieć na przykładzie strun gitarowych – po dotknięciu zaczynają drgać i w ten sposób wytwarzają falę akustyczną. Tak też dzieje się w szczoteczkach do zębów.

Ale po co to wszystko? Fale dźwiękowe wytwarzają w połączeniu ze śliną w jamie ustnej oraz wodą falę hydrodynamiczną objawiającą się chmurą bąbelków. Dociera ona w trudniej dostępne miejsca, transportując tam pastę do zębów. Soniczność wspiera więc naszą codzienną higienę jamy ustnej. Należy jednak pamiętać, że główne źródło sił czyszczących nie pochodzi z dźwięku, a z pracy włókien szczoteczki oczyszczających każdą powierzchnię zęba. 

Rodzaje szczoteczek sonicznych

Każda szczoteczka soniczna jest szczoteczką elektryczną, czyli taką, która działa dzięki wbudowanemu akumulatorkowi, który musi być raz na jakiś czas ładowany energią elektryczną. Szczoteczki soniczne dzielimy na:

- tradycyjne szczoteczki soniczne

Charakteryzują się przede wszystkim podłużną główką, która swoim kształtem przypomina główkę szczoteczki manualnej. Porusza się ona z boku na bok , co sprawia, że wybierając ten rodzaj szczoteczki, musimy pamiętać o odpowiedniej technice mycia zębów. Polega ona na przykładaniu główki do powierzchni zęba pod kątek 45 stopni w kierunku dziąsła i wykonywaniu ruchu wymiatającego ręką przesuwając szczoteczkę od dziąseł w kierunku szczytu zęba. Dopiero wtedy możemy mówić o skutecznym użyciu szczoteczki sonicznej z podłużną główką.  Kształt główki sprawia również, że powinniśmy nieco bardziej przyłożyć się do docierania do trudno dostępnych  powierzchni zębów takich jak powierzchnie zębów przednich od strony języka. Częstotliwość generowana przez tego rodzaju urządzenia to okolice 260Hz.

- szczoteczki soniczno-rotacyjne

Poznamy je między innymi po okrągłej główce, która inspirowana jest kształtem profesjonalnych narzędzi stomatologicznych. To właśnie ten kształt sprawia, że włókna doskonale dopasowują się do kształtu naszego zęba i precyzyjnie go okalają. Dodatkowo dużo łatwiej  jest dotrzeć do bardziej problematycznych miejsc jamy ustnej. Co więcej, szczoteczki soniczno-rotacyjne Oral-B charakteryzują się potrójnym ruchem główki, co jeszcze bardziej zwiększa efektywność. Jest to ruch oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjny, zwany również w skrócie  ruchem 3D. Dzięki temu szczoteczka jest w stanie wygenerować nawet do 400Hz.

Co więcej, nie wymaga od nas żadnej dodatkowej techniki szczotkowania- można powiedzieć, że robi wszystko za nas. Naszym jedynym zadaniem jest przyłożenie włókien do powierzchni zęba, odczekanie 2-3 sekund i… zmiana powierzchni zęba. To wszystko!