"Szarlatan" - o czym jest nowy film Agnieszki Holland?

"Szarlatan" to nowy film Agnieszki Holland oparty na prawdziwych wydarzeniach. Czesko-irlandzko-słowacko-niemiecka produkcja opowiada historię znanego czechosłowackiego uzdrowiciela, Jana Mikoláška. Jego pacjentami byli między innymi: angielski król Jerzy VI i Antonín Zápotocký, premier i prezydent Czechosłowacji, którego Jan Mikolášek uratował przed amputacją kończyny. Po śmierci prezydenta przeciwko Mikoláškowi wytoczono proces, w którym pozbawiono go majątku i praw obywatelskich.

Akcja filmu "Szarlatan" rozgrywa się w drugiej połowie XX wieku. W tym czasie nazwisko Mikoláška znane było prawie w całej Europie.Agnieszka Holland podkreśla, jak ważny to jest dla niej projekt, który wciągnął ją bez reszty

Od momentu, gdy tylko przeczytałam scenariusz, pomyślałam, że to historia dość mocna, pełna pewnej tajemnicy. Ta opowieść rozwijała się przez kilka lat. […] Byłam oczarowana tym, jak jego historia została opowiedziana. Jest tam dużo emocji, kruchych w wyrazie, ale bogatych w treści. - mówi Agnieszki Holland.

Przeczytaj także: "Pięć reżyserek, pięć pisarek, pięć historii"- tak Netflix zapowiedział nowy polski film. Co wiemy o "Erotica 2022"?

"Szarlatan" - obsada

Główną rolę w filmie "Szarlatan", czyli rolę Jana Mikoláška zagrał Ivan Trojan, wielokrotnie nagradzany czeski aktor, którego znamy m.in. z filmu „Bracia Karamazow", "W cieniu”, czy „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”. Ponadto aktor współpracował już z Agnieszką Holland na planie miniserialu "Gorejący krzew".

"Ludzie podziwiali jego zdolności i niekonwencjonalny charakter, ale często też go nie akceptowali" - mówi Holland o roli Jana Mikoláška, po czym dodaje: "Zawsze interesowałam się uzdrawianiem. Fakt, że ktoś jest w stanie zagłębić się w ciało i duszę innej osoby, i odkrywa, co w nich jest... Mikolásek był niewiarygodnie inteligentny i intuicyjny, ale także racjonalny. Diagnozował ludzi i pomagał im za pomocą ziół."

W filmie "Szarlatan" zobaczymy również syna Ivana, Josefa Trojana. Ponadto wystąpią również Jaroslava Pokorná, Vladimír Polívka i Juraj Loj. 

"Szarlatan" zadebiutował na Berlinale

Film Agnieszki Holland zadebiutował na tegorocznym festiwalu Berlinale i został uznany za jeden z najlepszych tytułów festiwalu.

Fascynujący, wciągający. Absolutny nokaut! - pisał The Hollywood Reporter

Świetnie napisany przez Marka Epsteina scenariusz pokazuje prawdziwego Mikoláška - altruistę, krętacza, jednocześnie wielkiego cudotwórcę. - dodaje Indiewire

"Szarlatan" - oficjalny zwiastun filmu Agnieszki Holland

Zobaczcie zwiastun nowego filmu Agnieszki Holland, którego premiera zapowiedziana jest na 25 września 2020 r.

Musimy przyznać, że film Agnieszki Holland "Szarlatan" zapowiada się naprawdę obiecująco. Nie możemy się doczekać.