"Szarlatan" - o czym jest nowy film Agnieszki Holland?

"Szarlatan" to nowy film Agnieszki Holland oparty na prawdziwych wydarzeniach. Czesko-irlandzko-słowacko-niemiecka produkcja opowiada historię znanego czechosłowackiego uzdrowiciela, Jana Mikoláška. Jego pacjentami byli między innymi: angielski król Jerzy VI i Antonín Zápotocký, premier i prezydent Czechosłowacji, którego Jan Mikolášek uratował przed amputacją kończyny. Po śmierci prezydenta przeciwko Mikoláškowi wytoczono proces, w którym pozbawiono go majątku i praw obywatelskich.

Akcja filmu "Szarlatan" rozgrywa się w drugiej połowie XX wieku. W tym czasie nazwisko Mikoláška znane było prawie w całej Europie.Agnieszka Holland podkreśla, jak ważny to jest dla niej projekt, który wciągnął ją bez reszty

Od momentu, gdy tylko przeczytałam scenariusz, pomyślałam, że to historia dość mocna, pełna pewnej tajemnicy. Ta opowieść rozwijała się przez kilka lat. […] Byłam oczarowana tym, jak jego historia została opowiedziana. Jest tam dużo emocji, kruchych w wyrazie, ale bogatych w treści. - mówi Agnieszki Holland.

"Szarlatan" - obsada

Główną rolę w filmie "Szarlatan", czyli rolę Jana Mikoláška zagra Ivan Trojan, wielokrotnie nagradzany czeski aktor, którego znamy m.in. z filmu „Bracia Karamazow", "W cieniu”, czy „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”. Ponadto aktor współpracował już z Agnieszką Holland na planie miniserialu "Gorejący krzew".

"Ludzie podziwiali jego zdolności i niekonwencjonalny charakter, ale często też go nie akceptowali" - mówi Holland o roli Jana Mikoláška, po czym dodaje: "Zawsze interesowałam się uzdrawianiem. Fakt, że ktoś jest w stanie zagłębić się w ciało i duszę innej osoby, i odkrywa, co w nich jest... Mikolásek był niewiarygodnie inteligentny i intuicyjny, ale także racjonalny. Diagnozował ludzi i pomagał im za pomocą ziół."

W filmie "Szarlatan" zobaczymy również syna Ivana, Josefa Trojana. Ponadto wystąpią również Jaroslava Pokorná, Vladimír Polívka i Juraj Loj. 

"Szarlatan" - kiedy premiera?

Nowy film Agnieszki Holland - "Szarlatan" będzie miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym Berlinale w specjalnej seksji Berlinale Special. "Szarlatan" zostanie pokazany obok takich filmów jak "Pinokio" w reżyserii Matteo Garrone.

Berliński festiwal rozpocznie się 20 lutego i potrwa do 1 marca. Będzie to pierwsza edycja wydarzenia bez wieloletniego dyrektora festiwalu Dietera Kosslicka, który w ubiegłym roku zrezygnował ze stanowiska. Jego funkcję przejęli Włoch Carlo Chatrian (dyrektor artystyczny) i Holenderka Mariette Rissenbeek (dyrektor administracyjna).

"Szarlatan" - zwiastun filmu Holland

W sieci pojawił się pierwszy oficjalny zwiastun filmu Agnieszki Holland - "Szarlatan". 

Musimy przyznać, że film Agnieszki Holland "Szarlatan" zapowiada się naprawdę obiecująco. Nie możemy się doczekać.