Świeże perfumy na lato: jak pachną?

Z czym kojarzą Ci się wakacje? Z morską bryzą, cytrusami, miętą, a może wypraną pościelą? Tu nie ma reguły, bo tak naprawdę dla każdego z nas, lato pachnie inaczej. To zasługa związku między zmysłem powonienia, a naszymi wspomnieniami. Węch, jako jedyny ze zmysłów, jest bezpośrednio połączony z  częścią mózgu o nazwie węchomózgowie, a to z kolei z hipokampem i ciałem migdałowatym, które odpowiadają za utrwalanie śladów pamięciowych i emocji. A „na polski”? Każda woń jest połączona z emocjami, które odczuwaliśmy w momencie pierwszego kontaktu z nią. Jest jednak kilka aromatów, które niemal u wszystkich wywołują radość i kojarzą się z letnią świeżością:

Giorgio Armani Acqua di Gioia

Nie sposób nie znać męskiej wersji tego zapachu. Słynnym Acqua di Gio pachnieli nasi ojcowie, pierwsi szefowie, a może nawet...pierwsze miłości? Acqua di Gioia nie ma tak mocnego aromatu świeżego ogórka, natomiast uzależnia nutami mięty, włoskiej cytryny i wodnej lilii. Nuta bazy to brązowy cukier, który doskonale przełamuje chłód poprzedników. Plus ma piękny, bardzo elegancki flakon z kamiennym korkiem. 

Guerlain Aqua Allegoria Herba Fresca

Dla fanek wypoczynku na sielskiej wsi. Allegoria Herba Fresca pachnie polnymi kwiatami, ziołami, sadem i odświeżającą zieloną herbatą. To nie typowy, wodny zapach morskiej bryzy, a raczej sentymentalna podróż do czasów beztroski i dziecięcej radości. 

Clean Cool Cotton

Bardziej świeżo i czysto chyba się nie da. Zapach Clean w wersji Cool Cotton pachnie jak świeża pościel, tym samym wywołując uczucie błogości i euforii - w końcu, zanurzenie się w świeżo wypraną pościel to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy, jakich doświadczamy na tym ziemskim padole. Oprócz kwiatu bawełny, wyczujemy też dojrzałą brzoskwinię, bergamotkę i zielone jabłko. 

Dolce&Gabbana Light Blue

Niby oklepany, ale tak naprawdę ciężko znaleźć drugi zapach, który tak intensywnie odwzorowuje świeżość letnich dni. Może to zasługa zielonego jabłka, sycylijskiej cytryny i białej róży, a może sentyment do perfum, które zapewne towarzyszyły nam w pierwszych, wakacyjnych eskapadach?

Diptyque Philosykos

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Elena (@my_day_perfume) Maj 4, 2020 o 10:35 PDT

Obok tego zapachu nie da się przejść obojętnie. To mieszanka egzotycznej figi, kokosa, zielonej trawy, połączona ze zmysłowym cedrem. Drzewo figowca, którego aromaty dominują w Philosykos, odzwierciedla naturę jednej z najpiękniejszych nimf mitologii greckiej - zmysłowa Syke, tak jak teraz zapach Diptyque, uzależniła od siebie niejednego młodzieńca.